۱۰ نکته کاربردی افترافکت برای مبتدی ها

در مقالات زیادی در مورد کار با نرم افزار افتر افکت بیان کردیم. در این مقاله از مرکز درس حالا می خواهیم برای افراد مبتدی که تازه با این نرم افزار آشنا شدند و می خواهند کار با افتر افکت را شروع کنند، یک سری نکات ابتدایی اما مهم بیان کنیم تا با معرفی آن ، مسیر راحت تری برای یادگیری افتر افکت داشته باشند :

معرفی ۱۰ نکته ابتدایی افتر افکت

۱-قرار دادن مستقیم فایل از پوشه مقصد درون تایم لاین

برای صرفه‌جویی در زمان، روی گزینه تایم لاین کلیک کنید و گزینه reveal in folder را انتخاب کنید تا به پوشه حاوی فیلم مد نظر خود دست پیدا کنید.

۲- استفاده از ابزار pan-behind برای موقعیت نقطه اتکا (anchor point)

با استفاده از ابزار pan-behind می‌توانید موقعیت نقطه اتکا را تنظیم کنید. با قرار دادن مکان نقطه اتکا در حاشیه هر لایه می‌توانید افکت مورد نظر خود را اعمال کنید. برای این کار روی گزینه pan-behind کلیک کنید و با نگهداشتن کلیک، مکان مناسب برای نقطه اتکا را پیدا کنید.

۳- از ویژگی duplicate layers برای افزودن لایه به پروژه خود استفاده کنید

استفاده از میان‌برهای روی صفحه کلید باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. اگر می‌خواهید یک لایه جدید ایجاد کنید، روی یکی از زیرلایه‌های موجود کلیک کنید و سپس Ctrl+ D را فشار دهید. این کار باعث اضافه‌شدن یک لایه می‌شود و می‌توانید از آن برای افکت‌های ثانویه استفاده کنید.

۴- افزودن نشانگرهای ترکیبی و لایه‌ای توسط صفحه کلید

مارکرها (نشانگرها) ابزاری قدرتمند هستند که به شما این امکان را می‌دهند که کنترل بیشتری روی افکت‌های اعمالی بر فیلم داشته باشید. برای ایجاد مارکرها، لایه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس * را فشار دهید، بدین صورت یک مارکر جدید ایجاد می‌شود. همچنین می‌توانید چندین لایه را انتخاب کرده و سپس * را فشار دهید، این کار باعث ایجاد یک مارکر ترکیبی می‌شود.

۵- فعال کردن حالت ذخیره خودکار AE

قبل از کارکردن روی پروژه مطمئن شوید که این گزینه فعال است. برای این منظور ابتدا گزینه Edit و سپس گزینه preferences را کلیک کنید و سپس گزینه auto save را انتخاب کنید.

۶- ذخیره فریم‌ها برای نشان دادن نمونه‌ای از کار

اگر می‌خواهید به مشتری خود، چارچوب کاری پروژه را نشان دهید، کافی است یک چارچوب ساده از کار خود را ذخیره کنید. برای این کار از قسمت file and photoshop گزینه file option را انخاب کنید و سپس فرمت خروجی را انتخاب کنید.

۷- اصلاح میان‌برهای صفحه کلید AE

برای صرفه جویی در زمان از این روش می‌توانید استفاده کنید. افترافکت به شما اجازه می‌دهد تا میان‌برهای مورد نظر خود را تنظیم و مشخص کنید. برای این کار باید اسکریپت key Ed up را که کاملا رایگان است، دانلود کنید، البته برای این کار باید عضوی از Adobe suite باشید.

۸- استفاده از ابزار align(تراز کننده) برای قراردادن اجزا در قسمت مناسب

اگر با ابزار زیادی کار می‌کنید، گزینه AE align به شما در سازماندهی این ابزار کمک می‌کند. align box در سمت راست و در گوشه بالا یا پایین قرار دارد، اما اگر قادر به دیدن آن نیستید به قسمت window بروید و گزینه align را انتخاب کنید.

۹- جابجایی سریع‌تر درون تایم‌لاین

به جای کشیدن فایل‌ها از مقصد و قراردادن آن در تایم لاین می‌توانید از روش‌هایی سریعتر استفاده کنید. برای این کار،لایه‌ای که می‌خواهید جابجا کنید را انتخاب و سپس ctrl+alt را نگه‌دارید و سپس لایه جدید را به صفحه نمایش انتقال دهید.

۱۰ – از گزینه system color picker برای زیباکردن تصاویر استفاده کنید

استفاده از رنگ‌ها درون AE بسیار جذاب است، البته اگر روی پروژه سنگینی کار می‌کنید راهی وجود دارد که مقدار زمان مصرف‌شده برای یافتن رنگ موردنظر را کاهش دهید. به قسمت Edit و سپس preferences بروید و روی گزینه general کلیک کنید، و سپس گزینه system color picker check box را انتخاب کنید.