۱۰ ترفند سرعتی در افترافکت

همانطور که در مقالات قبلی بسیار در مورد انواع نکات کاربردی افترافکت صحبت کردیم، ترفند هایی برای مبتدیان و حرفه ای ها ارائه دادیم اما در این مقاله از مرکز درس می خواهیم ۱۰ ترفند سرعتی افترافکت که باعث افزایش سرعت کار شما هنگام کار با افترافکت می شود را معرفی کنیم. پس برای حرفه ای شدن با ما همراه باشید :

۱ – اتصال سریع (quick pan)

نحوه انجام: نگه‌داشتن فاصله(space) و کشیدن

میان‌برهای موجود در صفحه کلید باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. این میان‌بر بیشترین صرفه‌جویی در افترافکت را به شما تقدیم خواهدکرد.

به صورت عادی وقتی بخواهید در افترافکت عمل اتصال را انجام دهید، باید گزینه hand tool را انتخاب کنید، روی گزینهhand icon کلیک کنید و یا اینکه کلید H را فشار دهید. به جای پیمودن این دو مسیر می‌توانید از دستور بالا استفاده کنید.

۲- پیش مشاهده RAM

نحوه انجام: control + 0

اگر می‌خواهید با نرم‌افزار ویرایش ویدئو کار کنید، قبل از شروع ویرایش باید فیلم خود را تماشا کنید. در افترافکت بدون ایجاد یک فایل پیش‌نمایش قادر به انجام این امر نخواهید بود. این فرایند در افترافکت با نام RAM preview شناخته می‌شود. برای انجام این فرایند کافی‌است دستور بالا را اجرا کنید.

۳- تکثیر لایه‌ها

نحوه انجام: command + D

سریع‌ترین راه ایجاد یک لایه جدید در افترافکت، تکثیر(کپی کردن) یک لایه موجود است. برای این کار کافی‌است دستور بالا را اجرا کنید.

۴- کیفیت رندرینگ (انتقال‌دادن)

نحوه انجام: انتخاب منوی موجود در قسمت پایین پنل ترکیب (Composition panel)

رندرینگ، در فضای افترافکت می‌تواند زمان زیادی را از شما صرف کند مخصوصا اگر افکت‌های زیادی روی تعداد لایه‌های زیادی داشته باشید. برای صرفه‌جویی در زمان می‌توانید از دستور بالا استفاده کنید.

۵- صادرکردن کانال‌های آلفا

نحوه انجام: RGB + آلفا در محدوده خروجی

اگر بخواهید پروژه خود را در نرم‌افزاری دیگر مورد ارزیابی قراردهید، داشتن کانال‌های آلفا به شما کمک خواهدکرد. یک پیکسل از سه کانال تشکیل می‌شود: قرمز، سبز و آبی. در افترافکت کانال دیگری نیز وجود دارد که به بهبود کیفیت تصویر مرتبط است، کانال آلفا. بصورت پیش‌فرض فیلم‌شما حاوی کانال آلفا نیست.

۶- ویگل اکسپرس‌کردن

نحوه انجام: افزودن ویگل اکسپرس(۱۰,۱۰) به expression editor

در افترافکت، هیچ اکسپرشنی مفید تر از ویگل اکسپرس نیست. به صورت خلاصه این اکسپرس کردن به شما امکان می‌دهد تا به‌صورت دستی بتوانید تغییرات بسیار خوبی را در لایه‌های پروژه خود ایجاد کنید.

۷- ذخیره فریم‌ها(چارچوب‌ها)

نحوه انجام: composition / save frame as / file

این گزینه زمانی کاربردی خواهد بود که بخواهید یک نمای کلی از پروژه را به مشتری خود نشان بدهید و نخواهید تمام پروژه را به او نشان دهید (بخاطر زمان گیربودن ارائه کلی(رندرینگ)). برای این کار می‌توانید از دستور بالا استفاده کنید.

۸- مشاهده تمام چارچوب‌های اصلی

نحوه انجام: فشاردادن U

اگر در فضای افترافکت چارچوب‌هایی کلیدی ذخیره کرده‌اید، برای مشاهده سریع تمام آنها و صرفه جویی در زمان کافی است حرف U را فشاردهید. همچنین می‌توانید برای مشاهده موقعیت P، مشاهده چرخش R و مشاهده میزان تاری T را فشار دهید.

۹- مقیاس‌بندی چارچوب‌های اصلی

نحوه انجام: نگهداشتن گزینه Option و کشیدن چارچوب‌های موردنظر

هنگام ساخت انیمیشن، جزییات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. تبدیل تمام چارچوب‌های اصلی به یک چارچوب واحد باعث ایجاد جذابیت در انیمیشن می‌شود. اگر تعداد چارچوب‌های اصلی بسیار زیاد باشد، انجام این کار دشوار خواهدبود، مگر اینکه از مقیاس‌بندی چارچوب‌ها استفاده کنید. برای انجام این کار کافی است از دستور بالا استفاده کنید.

۱۰- ویرایش نموداری

نحوه انجام: انتخاب چارچوب‌های اصلی و فشردن گزینه نمودار کوچک (small graph) در تایم‌لاین

بهترین راه افزایش کیفیت حرکات در افترافکت استفاده از ویرایش نموداری(گراف ادیتور) است. گراف ادیتور کنترل خوبی پیرامون ارتباط میان چارچوب‌های اصلی به شما می‌دهد. با افزودن یک انحنای کوچک به نمودار می‌توانید کیفیت انیمیشن خود را افزایش دهید.