]-->lang="fa-IR"> ۶ اشتباه زوج در ارتباط با همسر | مرکز درس

۶ اشتباه زوج در ارتباط با همسر

از دیدگاه روانشناسی حل مشکلات و اختلافات زناشویی تنها با اجتناب از اشتباهات در برقراری ارتباط با همسر امکان‌پذیر است که در این مقاله از مرکز درس می خواهیم به بررسی آن بپردازیم.

بر طبق تحقیقات منتشر شده در مجله روانشناسی شخصیت اکثر زوج های راضی و خشنود کسانی هستند که از بحث درباره اختلافات زندگی با همسر خود اجتناب نمی‌کنند و  هوش هیجانی بالایی دارند. هوش عاطفی یا هوش هیجانی یک توانایی و استعداد فردی است که بوسیله آن می توان احساسات و عواطف همسر خود را درک و برآورده ساخت.

وقتی شریک زندگی شما می‌گوید”عصبانی به نظر می‌رسی”، در واقع او از حالت چهره، زبان بدن و رفتار سرد و خاموش شما به این موضوع پی برده است. ما در زندگی مشترک اغلب این کار را در ارتباط با همسر خود انجام می‌دهیم، اما به‌ندرت درباره آن به‌عنوان یک مهارت ارتباطی فکر می‌کنیم. بر طبق پژوهش‌های صورت گرفته، زنان نسبت به مردان از هوش هیجانی یا هوش عاطفی بالاتری برخوردارند. همچنین زنان احساسات و عواطف بیشتری برای حفظ رابطه و ازدواج خود صرف می‌کنند.

این احساسات و عواطف شامل مکالمات و اقداماتی می‌شود که زوج را متعهد می‌سازد در برآوردن نیازهای عاطفی همسر هماهنگی برقرار کنند. انجام”مسئولیت عاطفی” به این معناست که شما احساسات شریک زندگی خود را بررسی کنید. از او بپرسید چگونه می‌توانید کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد و او را به سمت گفتگو درباره احساسات ، ترس ها ، اضطراب ها، عصبانیت  و ناراحتی های همسر سوق دهید.

در این مقاله از سایت مشاوره باما ، نظر یک مشاور خانواده در مورد  برخی از رایج‌ترین اشتباهات زوج در برقراری ارتباط صحیح با همسر را با شما به اشتراک می گذاریم. در ادامه راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی بعد از حل مشکلات و اختلافات با همسر خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید :   برند ساعت سازی تایمکس

۶ اشتباه زوج ها

سکوت و اجتناب از صحبت با همسر

اجتناب از صحبت و گفتگو با همسر ، سرد رفتار کردن، کمک نکردن یا گفتن اینکه تمایلی به حرف زدن با همسر خود ندارید، همگی از عوامل بروز مشکلات در زندگی زناشویی هستند. البته درست است هنگامی که احساس عصبانیت می‌کنید، ابتدا آرام شوید و خونسردی خود را حفظ کنید تا از روی عصبانیت با همسر خود بد رفتاری نکنید.

زمانی که عصبانیت ، احساس ترس یا ناراحتی بر شما غلبه می‌کند، احتمال زیادی وجود دارد همسر خود را ناراحت کنید و به احساسات همسر خود لطمه بزنید و این کار به حل مشکلات زناشویی شما کمکی نمی‌کند.

به‌جای قطع کامل ارتباط با همسر خود، بگذارید شریک زندگی‌تان بداند که شما مایلید برای مدتی آرام شوید یا قبل از ادامه گفتگو با همسر درباره بعضی مسائل کمی فکر کنید.

دلخور شدن و احساس رنجش از همسر

این مورد برای هر فردی که احساس “حب نفس” بالایی ندارد بسیار مشکل است. مثلاً وقتی‌که شوهر شما می‌گوید از غذای “کلم پخته” خوشش نمی‌آید هیچ ارتباطی به تلاش شما برای پخت غذای سالم ندارد.  پس به خود نگیرید و دلخور نشوید.

هر فردی در زندگی سلایق مخصوص به خود را دارد و این حق را دارد که از شما بخواهد بر اساس سلایق آن‌ها عمل کنید و شما نیز همین‌طور. شما این حق رادارید که خانه خود را با کلم بدبو کنید. به‌هرحال این غذای موردعلاقه شما است.

بااین‌حال، حقوق کدام‌یک از شما مهم‌تر است؟ حقوق زن یا شوهر؟ هیچ‌کدام. در اینجا زوج باید با یکدیگر مصالحه و تفاهم داشته باشند. زمانی که از حرف های همسر خود ناراحت می‌شوید به‌جای مقصر دانستن او برای ناراحت کردن شما، به درون خودتان نگاه کنید. واژه‌ها فقط زمانی می‌توانند به روح و روان شما آسیب برسانند که شما به آن‌ها اجازه دهید.

بیشتر بخوانید :   تدان چیست ؟

شک و بدگمانی در ارتباط با همسر

حدس و گمان یکی دیگر از مواردی است که باعث رنجش همسر و بروز اختلاف در زندگی زناشویی و ارتباط با همسر می‌شود. به‌محض اینکه شریک زندگی‌تان خسته از سرکار برمی‌گردد و با عصبانیت چیزی می‌گوید، صدها فکر و خیال در ذهن شما ایجاد می‌شود که آیا من کار اشتباهی کرده ام؟

بار دیگر،بیایید از احساسات بی‌اهمیت که به شما آسیب می‌رساند دوری‌کنید و در رفتار با همسر از او بپرسید که چه اتفاقی افتاده است و یا به او بگویید که هر کاری از دستتان برمی‌آید برای کمک به او انجام می‌دهید.

ممکن است که او یک روز دشوار و آزاردهنده را گذرانده باشد یا اینکه فقط علت ناراحتی‌اش این باشد که در ترافیک مانده یا خودرو او در بین راه خراب شده است. شما هیچ‌وقت مشکل همسر خود را متوجه نخواهید شد مگر اینکه دلیل احساس ناراحتی‌اش را از او بپرسید.

این نقل‌قول از دکتر رویز، مشاور ازدواج و نویسنده کتاب ” چهار توافق “، تمام چیزی که شما باید درباره ایجاد حدس و گمان و دلخور شدن بدانید را بیان می‌کند:

مشکل ایجاد حدس و گمان ما این است که معتقدیم این حدس و گمان ها حقیقت دارند!

ما داستانی را در ذهن خود ایجاد می‌کنیم که تنها برای ما حقیقت دارد و فقط ما به آن باور داریم. یک حدس و گمان به حدس و گمان دیگری منجر می‌شود:خودمان به نتیجه می‌رسیم و داستان ساخته ذهن خود را می‌پذیریم.

سپس بر اساس همین حدس و گمان‌های ساختگی و غیرواقعی، شروع به سرزنش و توهین به همسر خود می‌کنیم. درنتیجه، همسر شما هم در واکنش به این اتهامات غیرواقعی عصبانی می‌شود و اختلاف با همسر به این صورت تکرار  و تکرار می‌شود.

بیشتر بخوانید :   خم ‌سازی و لحیم کاری

این حس بدبینی به همسر باعث ایجاد احساسات سمی در رابطه زناشویی می‌شود و این باعث ایجاد یک  ناراحتی بزرگ در زندگی شما می‌شود درحالی‌که ارتباط صحیح با همسر باید عاری از غم و ناراحتی باشد.

فیلترینگ در ارتباط با همسر

فیلترینگ نوعی بازی ذهنی است که شما با خودتان بازی می‌کنید. به این صورت که زن یا  شوهر فقط به کلماتی که تمایل به شنیدنش دارد گوش فرا می‌دهد. چه آن کلمات مثبت یا منفی باشند. مطمئن شوید با این کار به علایق و خواسته های همسر خود بی توجه نباشید یا به همسر خود بی احترامی نمی کنید.

قضاوت و پیش داوری در ارتباط با همسر

شما قبل از اینکه همسرتان صحبت کند، تصمیم گرفته‌اید که او چه چیزی می‌خواهد بگوید و به‌محض اینکه شریک زندگی‌تان شروع به صحبت کرد قضاوت می‌کنید. این رفتار بسیار ناعادلانه است و مسلما شما نمی‌خواهید همسر شما این رفتار را با شما داشته باشد.

منتظر ماندن برای صحبت کردن به‌جای گوش دادن به همسر

هنگامی‌که شریک زندگی‌تان در حال حرف زدن است و شما در ذهن خود تمرین می‌کنید که چه چیزی به او بگویید، در این صورت قادر نیستید به حرف های همسر خود با دقت گوش دهید. اینکه به صحبت های همسر خود خوب گوش دهید هدیه‌ای است که به او تقدیم می‌کنید.

حتی اگر برایتان مشکل است به صحبت‌های همسر درباره موضوعات کسل‌کننده گوش دهید، آن‌چنان گوش کنید انگار که زندگی شما به صحبت‌های همسر تان وابسته است.

تمام حواس خود را متوجه همسرتان کنید. ارتباط چشمی خوب، بازتاب حالات چهره(بیان هیجان خود با بالا بردن ابرو باعلاقه و غیره) داشته باشید. بعدازاینکه صحبت‌های همسر تان تمام شد از او سؤال‌هایی بپرسید و مطمئن شوید که کاملاً صحبت‌هایش را متوجه شدید و آنچه را که شنیدید جمع‌بندی کنید. حالا نوبت شماست که صحبت کنید.

منبع : مشاوره با ما

Emitis Parsamehr

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*