همه چیز درباره معماری بیونیک (MBA)

معماری بیونیک

طبیعت یکی از منابع اصلی در طراحی و معماریست که الهام بخش معماران بسیاری در سراسر جهان است. عده بسیاری از افرادی که در زمینه معماری فعال هستند، برای طراحی های خود از طبیعت الگو برداری می کنند. روش ها و سبک های بسیاری در خلق آثار معماری وجود دارند که همگی بر پایه ویژگی های طبیعت می باشند. توجه به طبیعت در معماری را می توان به خوبی در معماری های ارگانیک، معماری های سبز و معماری های فراکتال مشاهده کرد. به هر روی جایگاه معماری با رویکرد الهام از طبیعت این روزها برای همه شناخته شده است و به روشی مرسوم و متداول در میان سبک های معماری تبدیل شده است. جالب است بدانید که معماری بیونیک (Bionic architecture) با نام معماری زیست فنی نیز شناخته می شود.

به طور کلی در این معماری همانطور که در مرکز درس گفتیم، فرد معمار برای ایجاد خلاقیت بیشتر و نوآوری در پیاده سازی طراحی اش برای ساخت سازه ها و ساختمان ها و … از طبیعت الگو برداری می کند. فنون ساخت با ترکیب های زیبا و دلربای طبیعت و محیط زیست، زیبایی چشمگیری را به شهرهای جهان می بخشد و توجه همگان را جلب می نماید. به عنوان مثال در این روش معماری، ساختار جانداران را در نظر می گیرند و با روح بخشی به ساختمان ها بر این اساس، سعی می کنند تا حیات و زندگی را در آن به تصویر بکشند. شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که از چه موادی در معماری بیونیک استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ترکیبات شیمیایی مواد بیولوژیکی و مواد بیونیک به صورت مصالح ساختمانی جدید، استفاده می شوند و منجر به افزایش عملکرد مصالح و ایجاد گونه های نوین ساختمانی می گردند.

در تحقیقات علم و مهندسی مواد، علم مواد بیولوژی شاخه ای جدید می باشد که به سرعت در حال توسعه و بهره برداری است. طراحی با مواد بیونیک نقش موثری در زندگی بشریت دارد. اگر دقت کنید، در می یابید که در روستا و سبک معماری روستایی، همچنان از مصالح طبیعی و سازگار با محیط زیست استفاده می شود. در حقیقت ساخت و ساز در معماری بومی به روش بیونیک نزدیک است و از مواد و منابع طبیعی موجود در زیستگاه ها برای ساخت و ساز بهره می جوید. اگر بخواهیم زندگی توام با سلامت و بدون مضرات و آلایندگی داشته باشیم، باید سبک معماری بیونیک را جایگزین روش های بی تفاوت به طبیعت بکنیم. با بکارگیری علم در خدمت نبوغ و ایده پردازی، می توانیم دنیایی زیباتر و مملو از حیات و سرزندگی برای خود بسازیم.

همه چیز درباره mba معماری بیونیک

ویژگی های معماری بیونیک

این روش معماری نیز مانند سایر روش ها دارای ویژگی هایی منحصر به فرد است که در ادامه این مقاله از مرکز درس  به آن ها می پردازیم.

 • روح بخشیدن به ساختمان ها و سازه ها بر اساس الگو برداری از طبیعت و جانداران
 •  قدرت تاثیر گذاری بیشتر این سازه ها
 • استفاده از خطوط مستقیم و یا منحنی در ساخت سازه ها

مراحل طراحی معماری با روش بیونیک به چه صورت است؟

در طراحی معماری به روش بیونیک ابتدا باید در نظر بگیرید که کدام پدیده در طبیعت را می خواهید معادل سازی کنید و از ساختارش ایده برداری نمایید. ساختار موجودات زنده ای همچون گیاهان، جانوران، حیوانات و … را می توانید در طراحی معماری خود استفاده کرده و سپس به شناسایی ویژگی ها و خصوصیات بارز موجود در آن ها بپردازید. شما در این مرحله می توانید عملکرد، شرایط محیطی و فیزیک هر جاندار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در نهایت بعد از انتخاب جاندار و بررسی خصوصیات آن نوبت به این می رسد که این موارد را بررسی و در چارچوب معماری قرار دهید. سپس با تفکر بر روی نحوه ساخت، پیاده سازی و ارتباطاتی که میان اجزای آن وجود دارد، طرح نهایی را بزنید.

یادگیری mba به بهترین شکل

همه ما می دانیم که با آموزش mba می توانیم به مدارج بالای مدیریتی دست پیدا کنیم. دوره mba  معماری بیونیک این فرصت را در اختیار علاقه مندان می گذارد تا با سپری کردن، آموزش های کاربردی و اثر بخش، بتوانند به مهارت بالایی در این شیوه معماری برسند. معماران بیونیک باید قدرت خلاقیت و نوآوری بالایی در طراحی و اجرای پروژه های شان داشته باشند.اما برای آموزش اصولی و فراگیری نکات طلایی با جزئیات کامل، نیاز داریم که در دوره ای حرفه ای و معتبر شرکت نماییم. 

چرا معماری بیونیک جزو برترین روش های معماری امروزی است؟

در عصر حاضر، توجه به طبیعت و استفاده از شیوه زندگی ارگانیک بسیار باب شده است. زمانی که برادران رایت نخستین هواپیما را ساختند، ذهنیت بیونیک خود را بر اساس بال های پرندگان شبیه سازی کردند. بسیاری از سازه هایی که بشر اقدام به ساخت شان کرده و می کند با نگاه به جلوه های طبیعی به وجود می آیند. مانند زیر دریایی که از ساختار و آناتومی بدن دلفین برای طراحی اش الگو برداری شده است. معماری بیونیک ساختار شکنی در روش معماری سنتی است که همه سازه ها را به شکلی جدید طراحی می کند و دیگر، حالت های طراحی کلیشه ای چهار ضلعی را برای ساخت، بکار نمی گیرد. در راستای پیروی از این شیوه معماری شاهد تعداد بسیاری سازه و ساختمان شگفت انگیز خواهیم بود که همگی با به کار گیری ساختار بیولوژیکی و تلفیق آن ها با علم ریاضی، پدید آمده اند.

در قرن بیست و یکم که با ورود ماشین ها و مکانیزه شدن همه امورات زندگی، انسان ها به تاثیرات مخرب و آسیب زای خود به محیط زیست و طبیعت پی برده اند، با احساس گناهی که در این رابطه دارند، سعی کرده اند که با ایجاد شگفتی هایی در معماری مدرن، این تاثیرات مخرب را کاهش داده و به ترمیم شان بپردازند. معماران با استفاده از روش معماری بیونیک به ساختن ساختمان هایی می پردازند که با طبیعت پیوند دوستانه تری دارند. با نگاه به ساختمان هایی که با معماری بیونیک ایجاد شده اند، متوجه می شوید که ساختمان ها با این روش می توانند به اندازه خود طبیعت زیبا و هیجان انگیز باشند. 

با مفهوم معماری بیونیک آشنا شوید

واژه «معماری بیونیک» از کلمه یونانی “bios”  به معنای «زندگی» و کلمه انگلیسی “teknics” به معنای «برای مطالعه» تشکیل شده است. مفاهیمی که از این واژه برداشت می شود، به علم ایجاد مکان هایی با تلفیق فناوری و زیست اشاره دارد. اصطلاح “bionic” در سال 1958 برای نخستین بار توسط جك ا. استیل، سرهنگ ارتش آمریكا و دانشمند اتحاد جماهیر استفاده شد. 

همه چیز درباره mba معماری بیونیک

مزایای استفاده از معماری بیونیک

 • استفاده از مواد تجدید پذیر در ساخت ساختمان ها و سازه ها
 • ایجاد محیط زیستی پایدارتر و سالم تر
 • افزایش میزان انرژی طبیعی از طبیعت (انرژی خورشیدی، باد و …)
 • افزایش پس انداز پول به دلیل کم شدن مصرف انرژی های مصنوعی

معایب استفاده از معماری بیونیک

 • تمایل به بیش از حد فنی بودن معماری
 • دشوار بودن نگهداری از سازه ها و بناها

معماران مطرح در معماری بیونیک 

 • گرگ لین
 • بیتس اسمارت
 • نیکلاس گریمشاو
 • سانتیاگو کالاتراوا
 • کن یانگ
 • دانیل لیبسکیند
 • جان کاپلیک
 • موتی بدک
 • سسیل بالموند
 • وینسنت 
 • ژاک روگی

همه چیز درباره mba معماری بیونیک

بهره وری انرژی ساختمان در معماری بیونیک

معماری بیونیک باعث افزایش بهره وری انرژی ساختمان، تضمین هماهنگی بین ساختمان و محیط طبیعی، حفظ تعادل زیست محیطی و دستیابی به توسعه پایدار ساختمان می گردد. با بررسی فناوری های بیونیک در راستای کارکرد ساختمان، سازه ها و مصالح و همچنین مطالعه، تجزیه و تحلیل کاربردها و موارد موثر در بهره وری انرژی ساختمان ها، متوجه تفاوت های بسیار زیادی میان ساخت ساختمان ها با این روش معماری می شوید. معماری بیونیک با بهره گیری از خِرَد طبیعت در ساختمان ها، نوآوری های شگرفی را برای علم معماری پدید آورده است.

به عنوان مثال در معماری بیونیک سیستم تهویه  را بر اساس سیستم تهویه طبیعی مطلوب که در تپه های محل زندگی موریانه هاست پیاده سازی می کنند. این سبک معماری تمرکزش را بر روی استفاده از منابع طبیعی معطوف کرده و مثلا با بکار گیری انرژی خورشیدی هم حرارت محیط داخلی ساختمان ها را بهبود می بخشد و هم به مصرف انرژی کمتر برای ساختمان ها کمک می کند. از طرفی معماری بیونیک با الهام گرفتن از خواص مکانیکی، روابط ساختاری و عملکرد مواد، اشیاء طبیعی و … استفاده می کند و از ساختار یا طراحی آن ها برای ایجاد شکل ساختمان ها و سازه ها کمک می گیرد.

استفاده از خز خرس قطبی گرفته تا برگ های نیلوفر آبی و سایر حیوانات و گیاهان طبیعی به عنوان مصالح ساختمانی در معماری بیونیک متداول است. به این ترتیب هم خسارت ناشی از ساخت و سازها با مواد ناسالم و ضد طبیعت جبران می شود و هم با تنظیم ساز و کارهای نگهداری در سطوح مختلف ساختمان، این سبک معماری به ساختمان ها امکان می دهد تا بطور فعال با محیط زیست سازگار باشند. بازتاب روابط همزیستی بین معماری بیونیک، در نظر گرفتن محیط زیست، دستیابی به فضای سبز ساختمان ها و مصرف انرژی پایین هدفیست که این روش معماری دنبال می کند.