معرفی برترین نرم افزارهای میکس و مسترینگ

اگر در زمینه موسیقی و ساخت آهنگ فعالیت می کنید حتما به نرم افزارهایی نیاز دارید تا بتوانید به کمک آن ساخت آهنگ را راحت انجام دهید. شاید برایتان پیش آمده باشد که آهنگ های زیادی را در ذهن داشته اید اما نمی دانید که چطور آن را ایجاد و تولید کنید و یا نمی دانید که باید از کجا شروع کنید. از طرفی تولید صدا فرایندی پیچیده است. مراحل جزئی آن زیاد است و حتی ممکن است یک تازه کار را دلسرد کند. کار ساخت صدا و موسیقی را می توان به سه بخش کلی ضبط ، میکس و مسترینگ تقسیم کرد. ضبط یک اصطلاح فنی است که شامل ضبط صدا در DAW می شود. میسک شامل تنظیک و ترکیب آهنگ های جداگانه در قالب استریو و سایر قالب ها است. مسترینگ شامل پردازش نهایی صدا برای رسیدن به فرم نهایی و آماده برای ارائه است. 

میکس و مسترینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

میکس و مسترینگ موسیقی دو بخش جداگانه اما به یک اندازه مهم در فرایند تولید صدا هستند که گاهی ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند. میکس اصولا به مرحله قبل از ساخت نهایی یک آهنگ گفته می شود که شامل تنظیم و ترکیب آهنگ های جداگانه در کنار یکدیگر است. سپس آهنگ صداهای میکس شده مستر می شوند تا این اطمینان به وجود آید که آهنگ های مختلف به وضوح با هم ترکیب شده اند و یک کلیت منسجم را تشکیل می دهند. میکس کردن ، ترکیب تمام چیزهایی ست که در پروژه ضبط شده اند یا به صورت یک فایل Midi نوشته شده اند. افکت گذاری ، EQ ، تنظیمات لاین ها و سایر کارها در میکس انجام می شود. میکس در حقیقت کنار هم گذاشتن تکه های یک پازل است که در حین کنار هم قرار دادن این قطعات باید مطمئن شوید که همه چیز به هم به درستی وصل شده اند. بعد از اتمام میکس آهنگ باید به آنچه مد نظرتان است تبدیل شود.

معرفی برترین نرم افزارهای میکس و مسترینگ

مسترینگ در حقیقت شفافیت و درخشش دادن به صداها است. گوش دادن به موزیک بعد از مسترینگ نباید باعث به وجود آمدن حس انفجار در اسپیکر ها شود ، به عبارتی سطح صداها باید با یکدیگر متعادل و در کل آهنگ یکسان باشد. به این موضوع باید توجه داشته باشید که مستریگ بحثی بسیار پیچیده ای است و جدا از اصلاح تفاوت سطح صداها ، مستر کردن پروسه ای علمی است. در حال حاضر برنامه ها و نرم افزارهایی وجود دارند که به شما کمک می کند ، خودتان کار مسترینگ را انجام دهید. برای آنکه با نرم افزارهای میکس و مسترینگ آشنا شوید در ادامه چند نرم افزار رایج در زمینه میکس و مسترینگ توضیح داده شده است. 

نرم افزار Cubase

این نرم افزار یکی از قوی ترین نرم افزارها در دنیای موسیقی است که در ایران هم طرفداران زیادی دارد. ابزارهای این نرم افزار بسیار متنوع است و به کمک آن می توانید با سرعت یک موسیقی درست کنید. حتی در صورتی هم که در زمینه موسیقی حرفه ای نباشید هم می توانید با کمک این نرم افزار ایده های خود را اجرا کنید. در این نرم افزار می توانید از قابلیت ضبط صدا و ویرایش، میکس و MIDI استفاده کنید. علاوه بر این پشتیبانی گسترده و جامعی از افزونه های صوتی و ابزارهای مجازی برای این نرم افزار وجود دارد. Cubase یک ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW) است که توسط استینبرگ برای موسیقی و ضبط ، تنظیم و ویرایش MIDI توسط موسیقی ساخته شده است.  اولین نسخه آن در ابتدا فقط یک ترتیب سنج MIDI بود و روی رایانه Atari ST اجرا شد ، در سال 1989 منتشر شد. نسخه های Cubase تقریبا با کلیه سخت افزارهای صوتی و MIDI یاماها و همچنین سخت افزارهای تولید کنندگان دیگر استفاده می شود. این نسخه ها به یک نسخه پیشرفته تر قابل ارتقا هستند. از Cubase می توان برای ویرایش و MIDI استفاده کرد و می تواند میزبان ابزارها و جلوه های VST باشد. برخی از ویژگی های این نرم افزار عبارتند از :

  • Chord Tracks: به کاربر کمک می کند تا تغییرات آکورد را ردیابی کند و به صورت اختیاری می تواند برای هماهنگی آهنگ های صوتی و MIDI به طور خودکار و همچنین ایجاد arpeggios با صدای اصلی یا صدای صوتی برای پیانو و گیتار مورد استفاده قرار گیرد. آکورد را می توان به صورت دستی وارد کرد یا به صورت خودکار تشخیص داد.
  • Expression Maps: یک لاین به ویرایش گر کلید (رول پیانو Cubase) اضافه می کند که به کاربر اجازه می دهد تغییراتی را در سازها و پویایی ساز تعریف کند. در DAW های دیگر ، این کار به استفاده از تغییرات پیچیده برنامه MIDI نیاز دارد.
  • Note Expression: به کنترل کننده های MIDI مثل میزان صدا ، فیلترها و غیره اجازه می دهد تا فقط بر روی قسمت های انتخاب شده اعمال شوند. این موضوع یکی از محدودیت های MIDI ، که در آن چنین کنترل کننده ها به طور معمول روی کل کانال تأثیر می گذارند را برطرف می کند.

نرم افزار FL Studio

این نرم افزار بیش از 20 سال است که به عنوان یکی از رایج ترین و محبوب ترین نرم افزارهای میکس و مسترینگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار که مخفف Fruity Loops Studio است می تواند برای افکت دهی و میکس و مسترینگ با کیفیت بالا مورد استفاده قرار گیرد. در این نرم افزار 64 ترک میکسر وجود دارد که در هر ترک می توان 8 افکت قرار داد و همین موضوع باعث شده که این نرم افزار مدعی بهترین و قوی ترین نرم افزار در بین رقبای خود باشد. این ایستگاه کاری صوتی دیجیتال یک رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر یک ترتیب سنج موسیقی است. این برنامه در چهار نسخه مختلف برای ویندوز و مک در دسترس قرار دارد. امکان به روز رسانی رایگان برای این نرم افزار وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی های این نرم افزار این است که نسخه آیفون، آی پد و اندروید نیز برای آن وجود دارد. FL Studio همچنین می تواند به عنوان یک ابزار VST در سایر برنامه های ایستگاه صوتی مورد استفاده قرار گیرد. Image-Line همچنین ابزارهای VST و برنامه های صوتی دیگری را ارائه می دهد. FL استودیو توسط بسیاری از تولیدکنندگان هیپ هاپ و EDM استفاده می شود.

نرم افزار Ableton Live

Ableton Live یک ایستگاه کاری دیجیتال برای اجرای زنده است. ابلتون دارای صداهای گسترده و لیستی طولانی از افزونه ها است و از نظر هزینه و سطح خدمات مطابق با استانداردهای این صنعت می باشد. سه نسخه مختلف از Live 9 وجود دارد – Intro ، Standard و Suite – و انتظار می رود Ableton Live 10 طی سه ماه آینده رونمایی شود. هرچند به هیچ عنوان جای نگرانی وجود ندارد، اگر اکنون نسخه ی  Live 9 را خریداری می کنید، می توانید آن را به طور خودکار پس از انتشار ، به Live 10 بدون هزینه اضافی ارتقا دهید. در حالی که اینترو و سوئیت با دو قیمت متفاوت از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند ، Ableton Live Standard با همه چیزهایی که یک موسیقیدان یا صاحب مشاغل برای تولید موسیقی یا پروژه های صوتی نیاز دارد بسته بندی شده است. Ableton Live یک ایستگاه کاری صوتی دیجیتال برای مک و ویندوز است. برخلاف بسیاری از نرم افزاری دیگر ، Ableton Live ابزاری برای اجرای زنده و همچنین ابزاری برای آهنگسازی ، ضبط ، تنظیم ، میکس و مسترینگ طراحی شده است. این نرم افزار را دی جی ها مورد استفاده قرار می دهند ، زیرا مجموعه کنترل هایی و سایر جلوه های مختلفی که توسط turntablists استفاده می شود را در اختیار کاربر قرار می دهد و یکی از اولین برنامه های موسیقی است که به طور خودکار آهنگ ها را تنظیم می کرد. 

معرفی برترین نرم افزارهای میکس و مسترینگ

نرم افزار Studio One

استودیو One یک ایستگاه کاری دیجیتال (DAW ) است که برای ایجاد ، ضبط ، میکس و مستر موسیقی و صدا استفاده می شود ، علاوه بر این قابلیت هایی نیز برای فیلم دارد. این نرم افزار توسط PreSonus طراحی شده است و برای مک و ویندوز قابل دسترسی است. علاوه بر نسخه های تجاری نرم افزار (معروف به استودیو یک حرفه ای) ، PreSonus یک نسخه رایگان نیز دارد که با قابلیت های آن نسبت به نسخه پولی کم تر است و به Studio One Prime معروف است. برخی از ویژگی های این نرم افزار عبارتند از:

  • رابط چند لمسی با قابلیت کشیدن و رها کردن و پشتیبانی از صفحه نمایش های مختلف 
  • رابط کاربری جداگانه در سطح پروژه ، که شامل ابزاری برای مدیریت داده و فرستادن یک یا چند آهنگ به طور همزمان ، از جمله گزینه های ایجاد CD های استاندارد Red Book 
  • پشتیبانی از افزونه ARA / ARA2 برای افزونه های صوتی

نرم افزار Reason 10 

Reason یک ایستگاه کاری دیجیتالی صوتی برای ایجاد و ویرایش موسیقی و صدا است که توسط شرکت نرم افزاری سوئدی Reason Studios تولید شده است که قبلا به عنوان نرم افزار Propellerhead شناخته می شد. ریزن  10 دسترسی کاربران را به یک کتابخانه صوتی بزرگ و افزونه ها و افکت های گسترده برای ویرایش،  میکس و تولید پروژه های صوتی فراهم می کند. این برنامه با لیست طولانی از ویژگی هایی از جمله  بیش از 5000 قطعه ساز، 1000 جلوه صوتی ، 3000  لوپ و لیستی طولانی از افزونه های راک است که می تواند به روشهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. Rack یک جنبه منحصر به فرد از Reason بوده و با طراحی بصری خاص، به یک نرم افزار رقابتی استودیویی ضبط تبدیل شده است.ذدر واقع Reason  یک DAW قدرتمند است که به واسطه ی قیمت مناسب، طراحی منحصر به فرد، از سایر DAW ها جدا مجزا شده است. Rack امکان ایجاد صداهای جدید و استفاده از چندین افزونه را فراهم می آورد.
تغییرات جدید در  ورژن آپدیت شده  ریزن 10 :

  • سه سیتی سایزر قدرتمند
  • سه اینسترومنت ارگانیگ با صدای زنده
  • یک پیانو آکوستیک فوق العاده
  • دیوایس مدولاسیون خلاق برای افکت