تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟

در این مقاله از مرکز درس تصمیم داریم طریقه‌ی کار کلی فناوری بلاک چین را مورد بررسی قرار دهیم . البته‌ لازم به ذکر است که طریقه‌ی کار بلاک چین بسیار گسترده و دارای پیچیدگی هایی است که این امکان وجود ندارد در یک مقاله آن را جای داد . شما به عنوان یک کاربر تازه احتیاجی نیست که در خصوص چگونگی کار آن اطلاعات زیادی داشته باشید . اما دانستن این مسئله ضروری است که اطلاع داشته باشید که بلاک چین به عنوان یک راهکار جدید ، دارای کاربردهای بسیاری است و اغلب در هر حیطه یک نوع بلاک چین خاص و سفارشی‌سازی شده مورد استفاده قرار می گیرد . به طور مثال طریقه‌ی کار بلاک چین بیت کوین و بلاک چینی که به منظور رهگیری مواد غذایی به کار گرفته می شوند ، به طور کامل متفاوت است ولی دارای یک قاعده و اصل کلی هستند .

تکنولوژی بلاک چین از سه فناوری قدیمی ترکیب شده است

مفهوم تکنولوژی بلاک چین با ترکیب شدن سه فناوری زیرپایه و اصلی ایجاد شده است . هیچ‌یک از این سه فناوری جدید نمی باشند و این هماهنگی بین آنهاست که منجر به ایجاد یک فناوری جدید می شود .

سه اصلی که در تکنولوژی بلاک چین وجود دارد ، رمزنگاری کلید خصوصی ، یک شبکه و دفتر کل توزیع شده ، قوانین و یک انگیزه (اغب مالی) است تا کاربران حاضر به مشارکت به منظور تایید تراکنش‌ها، نگهداری از سوابق و حفظ امنیت شبکه شوند .

در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا چگونگی کار این اصول با هم به منظور برقراری امنیت تراکنش‌های دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم .

کلیدهای رمزنگاری

دو شخص تصمیم به برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق اینترنت دارند . هر یک از آن‌ها یک کلید خصوصی (private key) و یک کلید عمومی (public key) دارند .

وظیفه‌ی کلید خصوصی و کلید عمومی در بلاک چین این است که یک هویت دیجیتالی ایمن و مطمئن را به وجود آورند . وقتی این دو کلید با یکدیگر ترکیب می شوند “امضای دیجیتال” ایجاد می شود که دارای کاربرد و اعتبار بسیاری است . این امضای دیجیتال موجب ممکن شدن کنترل مالکیت می گردد .

ولی به منظور برقراری امنیت ارتباط دیجیتال ، کنترل بر مالکیت نمی تواند کافی باشد . این در حالیست که کلیدهای عمومی و خصوصی و امضای دیجیتال می توانند این مشکل را برطرف کنند ، همانطور که فعالیت کردن در بلاک چین می بایست ایمن باشد باید آزاد نیز باشد و هر فردی امکان انجام و تایید تراکنش‌ها را داشته باشد .

این مسئله با یک شبکه توزیع شده امکان پذیر می شود .

یک شبکه توزیع شده

می توانیم از مثال “اگر درختی در جنگل بیفتد” استفاده کنیم تا بتوانیم به درک بهتری از مزایا و نیاز به یک شبکه توزیع شده برسیم . در صورت افتادن یک درخت در جنگل و ثبت آن با استفاده از دوربین فیلمبرداری ، می توانیم به طور مطمئن متوجه شویم که واقعا این اتفاق رخ داده است . ارزشی که بلاک چین بیت کوین دارا است این می باشد که دارای یک شبکه بزرگ است . کسانی که اصطلاحا به آنها اعتبارسنج‌ گفته می شود در این شبکه عملکردی همانند افرادی دارند که دوربین دارند و در خصوص آن‌ به یک توافق دست پیدا می کنند . ولی اینجا شواهد با استفاده از ریاضیات انجام می شود . برای امنیت ، اندازه شبکه در یک بلاک امری ضروری محسوب می شود .

بلاک

یک بلاک حاوی یک امضای دیجیتال (ترکیبی از کلید خصوصی و عمومی) ، برچسب زمانی ، اطلاعات می باشد . این بلاک میان کلیه‌ی اعضای شبکه (گره یا نودها) پخش می‌گردد .

انگیزه و اجماع

همانگونه که ذکر شد ، برای اینکه بلاک چین بتواند به کار خود ادامه دهد و امنیت خود را حفظ کند نیازمند افرادی است که در آن مشارکت کنند . بنابراین لازم است یک انگیزه‌ در میان باشد که مشارکت کنندگان را به شبکه جذب کند .

به طور مثال تعداد زیادی از بلاک چین‌های باز و عمومی نظیر بیت کوین و اتریوم به منظور به وجود آوردن انگیزه برای حفظ کردن شبکه ، مفاهیمی همچون استخراج یا ماینینگ (mining) را به کار می گیرند . مثلا هر ماینر اگر بتواند محاسبات بیشتری را حل کند پاداش بیشتری دریافت می کند و این موجب ایجاد انگیزه در میان ماینرها می شود که برای رقابت با یکدیگر اقدام به حل معادلات بیشتری نمایند .