مدیریت کسب و کار در استارتاپ ها

اگرچه افراد برای راه اندازی یک استارتاپ نیاز به هیچ آموزش رسمی نخواهند داشت اما افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار خود هستند و می خواهند که از این طریق درآمد کسب کنند بهتر است به خاطر بسپارند که گذراندن دوره های “MBA” قطعا صلاحیت افراد را برای مدیریت کارها و همچنین بهبود ضریب موفقیت تا حد بسیار بالایی افزایش خواهد داد.

گذراندن دوره MBA  چه تاثیری در موفقیت در کسب و کارها خواهد داشت؟

علیرغم اینکه افراد برای راه اندازی یک استارتاپ نیاز  به داشتن مدرک MBA نخواهند داشت با این وجود به خاطر بسپارید، افرادی که در این دوره شرکت می کنند می‌توانند برنامه های خود که در قالب پول و زمان نمود پیدا می کند را حفظ کنند و می آموزند که چگونه با انجام آزمون و خطا ها از هدر رفتن این سرمایه جلوگیری کنند.

در واقع شرکت در دوره های MBA  به شما کمک می کند تا ضریب موفقیت تان در سال های اول کار افزایش پیدا کند. با توجه به تحقیقاتی که توسط Financial Times صورت گرفته نتایج نشان گر این بوده است که ۸۴% از کسب و کار ها و پروژه های استارتاپی کتاب اساسات فارغ التحصیلان رشته MBA راه اندازی شده است با گذشت سه سال همچنان ادامه دار بوده و تعطیل نشده.  با توجه به این اطلاعات میتوان اینگونه نتیجهگیری کرد که افرادی که در رشته کشور شرکت کرده اند با توجه به ه جامعه که نسبت به بازار کار و همچنین عملکرد خود پیدا میکنند میتوانند بهتر از سایر رقبای خود در بازار کار دوام بیاورند.

دوره MBA چگونه به یک کارآفرین کمک می کند؟

محتوای این دوره ها مخصوصا پروژه های استارتاپی جامع و چند بعدی بوده و به فعالیت های شرکت ها، همچنین استراتژی های بازاریابی، سیستم های کنترل مدیریت و اصول مرتبط با آن، ارزیابی زنجیره تامین، شیوه های برقراری ارتباط با مشتریان و تامین کنندگان، مدیریت استراتژیک منابع انسانی و تمامی مفاهیمی که برای مدیریت و توسعه ریسک پذیری یک مجموعه ضروری می باشد، پرداخته است و به تمامی مطالب و مفاهیم مهم و کاربردی مدیریت یک کسب و کار اشاره کرده است. در نتیجه دانشپذیران با شرکت در این دوره ها و یا با تحصیل در این رشته با تمامی نکات کلیدی، همچنین آمادهسازی یک طرح اولیه قابل اطمینان آشنا می شوند.

افرادی که نسبت به مدیریت کسب و کار علم کافی داشته باشند میتوانند همچون یک رهبر اجرایی و موثر رفتار کنند و در نتیجه تمامی مراحل پرخطر اولیه راه اندازی یک کسب و کار نوپا را مدیریت کنند. علاوه بر این مدیران بایستی با کسب آگاهی نسبت به مدیریت کسب و کار بیاموزند که چگونه اختلافات درون تیمی را به خوبی حل کرده و با ایجاد انگیزه در کارکنان و همچنین ایجاد ارتباطات مدیریتی به پیشرفت کار کمک کنند.

در نهایت این گونه می توان برآورد کرد، افرادی که در رشته مدیریت کسب و کار تحصیل کرده اند و یا در دوره های آزاد MBA حضور داشته اند، توانایی بالاتری نسبت به سایر کارآفرینان خواهند داشت و می توانند تمرکز اصلی خود را صرف طراحی یک ایده عالی و تبدیل آن به یک کسب و کار موفق کنند.

نقش مدیریت کسب و کار در استارتاپ ها

به طور کلی این افراد بهتر از سایرین فرصت های کارآفرینی را درک کرده و می آموزند که چگونه فضای کسب و کار عمومی را توسعه ببخشند. علاوه بر این با مهارت های رهبری آشنا شده و تمامی فنون و تکنیک های مورد نیاز برای مدیریت یک کسب و کار را خواهند آموخت که تمامی این عوامل به افزایش ظرفیت درآمدزایی منتهی می شود.

البته ذکر این نکته ضروری می باشد که شرکت در دوره های MBA این می تواند تضمین کند که شما صد در صد در کسب و کار خود موفق می شوید اما تمامی مهارت ها ابزار و دانش مورد نیاز برای تبدیل یک ایده آل بی کسب و کار موفق به شما ارائه خواهد داد و این به شما بستگی دارد که بتوانید با تکیه بر مهارت ها و توانایی هایتان ایده های ذهنی خود را  عملی کنید.

در حال حاضر پروژه های استارتاپی بسیار زیادی بوده اند که فعالیت خود را شروع کردند اما پس از راهاندازی به نتیجه دلخواه خود نرسیده و از ادامه راه منصرف شدند. دلیل این اتفاق را می توان در ناآگاهی نسبت به راه و روش کار دانست.

به خاطر بسپارید که  برای موفقیت در یک پروژه استارتاپی بسیار مهم است که مدیران بتوانند اصولی و استاندارد عمل کنند و به عبارت دیگر هر چه فعالیت هایی که در طول روند پروژه انجام می شود بر اساس اصول باشد شانس موفقیت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای مثال دیجی کالا به عنوان یک کسب و کار موفق و توانست که فعالیتهای خود را با در نظر گرفتن شرایط و البته نیازهای مشتریان به افتاده و در این زمینه پیشرفت کند.

اما در این قسمت در خصوص مراحل تبدیل یک ایده به یک کسب و کار اشاره خواهیم کرد و در ادامه ارتباطی که مدیریت کسب و کار با این روند دارد را مورد بررسی قرار دهیم.

برای راه اندازی یک کسب و کار در مرحله اول یک سری ایده به ذهن افراد خواهد رسید. ایده هایی که نوشته نشده و تنها به خاطره مبارک اشخاص می رسد.  بعد از این مرحله افراد در تلاش هستند که با تحلیل بازار و همچنین شناخت نیازها و شناخت رقبا به جمع آوری اطلاعات بپردازند. یک روش بسیار مناسب برای ایده گرفتن این است که به محدودیت های موجود فکر کرده و به دنبال راهی برای دور زدن محدودیت ها باشید. برای مثال فیلتر بودن یوتیوب منجر به پیدایش آپارات شد.

بعد از این که ایده اولیه تصویب شد نام برای آن انتخاب کرده  و طرح خود را نهایی کنید. البته به خاطر بسپارید که نام انتخابی بایستی راحت باشد تا افراد بتوانند به راحتی آن را به ذهن بسپارند. در این مرحله افراد بایستی که طرح کسب و کار خود را به رشته تحریر در آورده و تمامی موارد مالی از جمله سود و زیان آن را نوشته و به جزئیات دیگر نیز فکر کرده و همچنین برای برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید و همچنین برای اخذ مجوز برنامه ریزی کنند.

برای توسعه پرنده خود بایستی که از قدرت شبکه های اجتماعی غافل نشویم و در واقع سعی کنید که تا می توانید خود را در این حوزه مطرح کنید. رمز موفقیت در این این خستگی ناپذیری می باشد بایستی در کار خود استمرار داشته باشید تا به توسعه برند خود کمک چشمگیری کنید. شاید این زمین در گرو این است که بتوانید عملکرد و فعالیت های خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

نقش مدیریت کسب و کار در استارتاپ ها

بعد از این مرحله بایستی که مسئولیت ها را مشخص کرده، اطلاعات خود را کامل کرده و یک نقشه کلی از تمامی وظایف تهیه کنید و بنابر نیازی که دارید شروع به استخدام افرادی کنید که برای فعالیت شما مناسب هستند.

نکته قابل توجه دیگر این است که به به خاطر بسپارید پروژه استارتاپی و شما زمانی به رسمیت شناخته می شود که یک مقدار فیزیکی مشخص را در نظر بگیرید و تلاش کنید که یادگیری مسائل اقتصادی و البته امور حسابداری را در برنامه کاری روزانه خود قرار دهید.

هدف نهایی هر کسب و کار این است که به فروش و درآمدزایی برسد و در نتیجه اینجاست که بحث تبلیغات و بازاریابی اهمیت پیدا می کند. گروهی از افراد معتقد هستند که تبلیغات بسیار مهم بوده و در نتیجه بایستی که ۹۸ درصد از درآمد صرف تبلیغات شود.

بنابراین سعی کنید که این بخش از حضور افرادی استفاده کنید که نسبت به علم بازاریابی اطلاعات کامل داشته باشند و در این زمینه حرفه های عمل کنند. به خاطر بسپارید که جذب یک مشتری اگرچه سخت است اما نگه داشتن آن ها و افزایش تعداد مشتریان پروسه ای بسیار پیچیده تر می باشد که از طریق مطالعه و به روز بودن کسب و کار انجام شدنی است.

با توجه به تمامی مراحلی که یک پروژه استارت آپی پشت سر می گذارد تا به مرحله راهاندازی برسد اهمیت عملکرد یک مدیر بیش از قبل مورد توجه قرار میگیرد. در واقع وظایف اصلی مدیران کسب و کار برنامه ریزی و همچنین آماده کردن یک مجموعه و یا یک تیم در راستای رسیدن به اهداف مورد نظر است که در این مسیر کارهای مختلفی از جمله برآورد سرمایه و بودجه مورد نظر و همچنین تحقیق در خصوص بازار و ارائه استراتژی انجام می شود که دقیقاً افراد با شرکت در دوره های  مدیریت کسب کار” MAB ” در خصوص نحوه برنامه ریزی برای یک سازمان، سازماندهی اهداف، چگونگی انتخاب نیرو و نحوه تقسیم وظایف و همچنین جهت دهی به امور و ارزیابی کیفیت و کنترل، آموزش های لازم را می بینند.

نقش مدیریت کسب و کار در استارتاپ ها

در نتیجه می توان به نقش مدیریت در موفقیت یک کسب و کار پی برد و به این نتیجه رسید که  مدیران با ارزیابی خواهند توانست تا محصول متفاوت و با کیفیتی را به بازار عرضه کنند و با تدابیر صحیح مدیریتی عامل اصلی موفقیت یک کسب و کار به حساب آیند. در واقع افرادی که اطلاعات کامل در خصوص نحوه مدیریت یک کسب و کار را میآموزند خواهند فهمید که همفکری و مشارکت با اعضای تیم و استفاده از کارشناسان مجرب منجر به این خواهد شد که بسترهای ایجاد خلاقیت گسترده شود و در نتیجه به افزایش فروش کمک شایانی می کند.