ویژگی مشاور کنکور خوب

مشاور خوب برای کنکور چه ویژگی هایی دارد؟

همه ما در طول مسیری که برای کنکور در نظر می گیریم، همه نوع برنامه ریزی ای از جمله برنامه ریزی درسی، برنامه ریزی زمانی و … داریم. سعی می کنیم به بهترین روش برنامه را به پیش ببریم و در نهایت بتوانیم با آمادگی و دقت کامل نتیجه خوب و در خوری را در کنکور بدست آوریم. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بعد از نتیجه گیری کنکور، برای انتخاب رشته و دانشگاه مناسب چه معیار هایی را باید لحاظ کرد.

یکی از مهم ترین اقداماتی که هر داوطلب باید برای انتخاب رشته دانشگاهی و محل دانشگاه خود انجام دهد ، انتخاب یک مشاور بسیار خوب است که بتواند شما را در این امر راهنمایی کند و مشاوره دهد. شما در زندگی فرصت های بسیاری برای انتخاب مسیر خود ندارید، پس باید از کم ترین فرصت ها بهترین استفاده را ببرید.

به همین منظور در این مقاله سعی می کنیم به مهم ترین ویژگی های یک مشاور خوب و کاربلد اشاره کنیم تا بتونید انتخاب خوبی در این زمینه داشته باشید.

برقراری ارتباط خوب با دانش آموز

مهارت برقراری ارتباط دوستانه و صمیمی با کنکوری‌ از اولین و مهم ترین مهارت‌هایی هست که یک مشاور درجه یک باید داشته باشه. مشاور نباید مثل یک ناظم مدرسه، خیلی خشک و سخت با شاگرد هایی که داره برخورد کنه. رابطه مشاور با داوطلب‌هایی که به اون مراجعه میکنن باید فوق العاده صمیمی باشه. این صمیمیت باعث میشه تا کنکوری ها احساس راحتی هرچه بیشتری با مشاور داشته باشن و از مراجعه به مشاورشون واهمه ای نداشته باشن و بعد از مدتی به این درک رسیده باشن که کارهایی که مشاور به اون‌ها توصیه میکنه، فقط و فقط برای پیشرفت تحصیلی خودشون هست.

داشتن تخصص در زمینه مشاوره

شخصی که وارد حوزه مشاوره و برنامه ریزی کنکور میشه، باید و باید در این زمینه دارای تخصص و مهارت و از همه مهم تر علاقه نسبت به این کار باشه. این شخص باید با تمامی سراشیبی هایی احتمالی که در طول مسیر کنکور برای یک داوطلب کنکوری میتونه پیش بیاد رو به خوبی بشناسه و خودش هم با این عوامل مخرب رو به رو شده باشه. این موضع باعث میشه تا مشاور بتونه خیلی خوب یک داوطلب کنکور سراسری رو درک کنه و برای مخاطب هاش راهنمایی های سازنده ای رو برای موفقیت داشته باشه.

سابقه برتر بودن در رتبه کنکور

یکی از ویژگی هایی که میتونه حسن بزرگی برای یک مشاور باشه، رتبه برتر بودن اوست. مطمئنن همه شما از سختی های کنکور به خوبی آگاه هستیدو میدونید شخصی که در این آزمون جزو رتبه برترهای لقب میگیره حتما ویژگی های منحصر به فرد و از اون مهم تر سخت کوشی فوق العاده ای داشته است. بنابراین اگر مشاوری پیدا کردید که هم سابقه مشاوره درخشان داشت و هم خودش جزو رتبه برترهای این حوزه بود، در اعتماد به اون شخص درنگ نکنید.

داشتن حس دلسوزی

یکی دیگه از ویژگی‌های مثبتی ک مشاور کنکور باید داشته باشه دلسوز بودن هست که متاسفانه این مورد خیلی کمیاب شده! این ویژگی مهم از لحن صحبت هایی که مشاور با شما انجام میده کاملا مشخص هست. مشاور باید درباره تک تک نگرانی‌های شما باهاتون صحبت کنه و با خبر باشه، اینطوری میتونه درک بهتری از شرایط شما به دست بیاره. از طرفی اگر این ویژگی رو نداشته باشه، کاملا مشخص خواهد شد. این دست از مشاورها فقط به منافع شخصی خودشون اهمیت میدن و معمولا برای همه داوطلب‌هایی که به اون ها مراجعه میکنه یک رفتار مشخص دارن و طبق یک برنامه از پیش تعیین شده برای کنکوری ها برنامه ریزی میکنن و پیشرفت شما اهمیتی برای این اشخاص نداره.

وجود روحیه عالی و با انگیزه

در طول سال ممکنه به دلایل گوناگون روحیه و انرژی خودتون رو از دست بدید و نمیتونید مثل قبل به روند خوب مطالعاتی خودتون ادامه بدید. در این موارد حضور یک مشاور با انرژی میتونه حال شما رو خوب کنه و به شما کمک کنه تا با انرژی بالایی مطالعه خودتون رو ادامه بدید.

داشتن یک تجربه کافی

تجربه عنصری هست که مثل الماس در کارنامه یک مشاور میدرخشه. اگر مشاوری که انتخاب میکنید سابقه همکاری و مشاوره با داوطلب‌های گوناگون و شرایط متفاوت رو تجربه کرده باشه، میتونه در هر موردی که براتون اتفاق افتد مثل یک دوست صمیمی در کنارتون باشه و شما رو از عوامل مخرب دور کنه و مثل یک پزشک در هر بازه زمانی از سال بهترین عملکرد و توصیه‌های مشاوره ای رو برای شما تجویز کنه.

پیگیری در انجام امور مشاوره

پیگیری ها از مهم ترین ویژگی هایی است که به پیشرفت یک داوطلب کنکور سراسری میتونه کمک شایانی بکنه. اینکه مشاور به شما بهترین برنامه ریزی شخصی رو بده به تنهایی کفایت نمیکنه. یک مشاور خوب باید داوطلب رو از نظر اجرای دقیق و منظم برنامه ریزی ای که تنظیم کرده، پیگیری کنه. بهترین نوع پیگیری، پیگیری روزانه مشاور هست. این کار باعث میشه تا داوطلب احساس کنه توسط یک شخص مهم امور درسیش بررسی میشه.

آشنایی با تمامی مسیر

یک مشاور کنکور خوب و کاربلد باید در ابتدای کار، نقشه راه رو برای داوطلبی که به اون مراجعه کرده ترسیم کنه و به جای راهنمایی‌های مقطعی، دید بلند مدت از مسیری رو به داوطلب بده. مشاور برای اینکه بتونه از پس این کار به خوبی بربیاد، باید قبلا خودش این مسیر رو یک بار با موفقیت طی کرده باشه و از پستی و بلندی هایی که در طول مسیر ممکنه گریبان گیر داوطلب‌های کنکور بشه، کاملا آگاهی داشته باشه. شما وقتی بدونید که چه  ماهی مطالعه درس‌ها تموم میشه و چه ماهی شروع به تست زنی و مرور میکنید، آرامش بیشتری نسبت به زمانی که همه چیز برای شما گنگ و نامعلوم هست، خواهید داشت.

جمع آوری اطلاعات لازم از دانش آموز

مشاور کنکور باید در همون جلسات اولی که به ایشون مراجعه میکنن تمامی ویژگی‌های داوطلب رو مورد ارزیابی قرار بده و با پرسیدن سوالات متفاوت نسبت به وضعیت تحصیلی شما دید کاملی به دست بیاره. این موضوع به مشاور کمک میکنه تا برنامه‌ای که برای شما تنظیم میکنه دقیقا متناسب با ویژگی‌های شخصی شما باشه. این نکته رو درنظر داشته باشید که اگر به مشاوری مراجعه کردید که بدون اطلاع از وضعیت درسی شما، براتون برنامه ریزی تنظیم کرد، این برنامه هیچ کمکی به پیشرفت تحصیلی شما نخواهد کرد، چون بدون اطلاع از وضعیت درسی شما تنظیم شده.

داشتن رزومه عالی در بین دانش آموزان

شما کنکوری‌ها معمولا برای انتخاب یک مشاور از آشنایان و دوستان خودتون پرس و جو میکنید. طبیعتا داشتن شهره خوب یک مشاور از عوامل مهم برای کسب اعتماد شما خواهد بود. اگر یک مشاور به تعداد قابل توجهی از داوطلب‌هایی که به اون مراجعه کردن، مشاوره و برنامه ریزی خوبی داده باشه که موجب موفقیت اون افراد شده باشه، میتونه این مسیر رو برای شما هم هموار کنه و با دادن راهنمایی های عالی به موفقیت شما در رشته مورد علاقتون کمک خیلی زیادی بکنه.

آینده نگر بودن 

یک مشاور خوب باید نسبت به آینده کاری شما هم وسواس به خرج بده. اکثر کنکوری‌ها نسبت به بازار کاری رشته های مختلف اطلاعات درست و دقیقی ندارن و اغلب شاهد این موضوع هستیم که یک نفر در رشته ای تحصیل میکنه که به هیچ عنوان نمیتونه آینده کاری خوبی به توجه به اون رشته داشته باشه و فقط هزینه و عمر خودش رو در یک رشته سطح پایین خرج کرده. بنابراین اطلاع داشتن از اوضاع کاری رشته های مختلف میتونه از حسن های یک مشاور خوب باشه.

صرفه جویی در هزینه‌ ها

اکثر کنکوری‌ها فکر میکنن که اگر در سال کنکور هزیه زیادی انجام بدن و تمام منابع اسم و رسم دار موجود در بازار رو تهیه کنن، تضمینی برای قبولی در رشته مورد علاقشون رو ایجاد کردن، البته این یک تفکر آماتور و کاملا اشتباه هست. شما اگر یک مشاور خوب داشته باشید، میتونید بهترین راهنمایی ها رو جهت مهندسی منابع و انتخاب بهترین منابع موجود در بازار در بازه های زمانی متفاوت بگیرید. این موضوع باعث میشه تا از هزینه های اضافی شما جلوگیری بشه و بتونید با معقول ترن هزینه ممکن، بهترین ها رو انتخاب کنید.

تلگرام