دلایل رایج درخواست طلاق چیست؟

دلایل رایج درخواست طلاق چیست؟

شاید به تازگی فهمیده‌اید کارها برای شما و همسر تان به خوبی پیش نمی‌رود. همسر شما در آخرین باری که صحبت کردید به نظر گرفته و رنجور می آمد. اما به طرز باور نکردنی یک روز که به خانه بر می گردید با نامه ای از سوی او مواجه شدید که همسر درخواست طلاق داده است.

آیا فکر می کنید این ماجرا ممکن است برای شما هم اتفاق بیفتد؟ به گفته روانشناسان مشاوره خانواده دعوای زن و شوهر در زندگی زناشویی امر طبیعی است اما گاهی این قهر و آشتی ها از سوی همسر شما دیگر قابل تحمل نیست و تصمیم به طلاق می گیرد. پس بحث ها و مشکلات زندگی مشترک تان را جدی بگیرید و قبل از آنکه دیر شود به فکر راهی برای نجات آن باشید.

در این مقاله از مرکز درس به برخی از دلایل رایجی که افراد برای درخواست طلاق به مرکز مشاوره مراجعه می کنند نگاهی می اندازیم به آن امید که شما که دوران قبل از ازدواج را سپری می کنید و یا در زندگی مشترک پس از ازدواج خود اختلاف با همسر دارید از این تجربیات استفاده کنید:

درخواست طلاق به خاطر خیانت همسر

روابط نامشروع مسئول شکست اکثر ازدواج هایی است که به طلاق ختم می شوند. خیانت به همسر یکی از رایج ترین دلایل درخواست طلاق از طرف زن یا مرد است. از دلایل اصلی اینکه چرا افراد به همسر خود خیانت می کنند را می‌توان به احساس رنجش و تنفر نسبت به همسر ، عدم برآوردن نیازهای جنسی همسر ( نقش مشکلات جنسی در اختلاف زن و شوهر ) و عدم ابراز عشق و محبت به همسر اشاره کرد. اغلب، خیانت به همسر با یک رابطه دوستانه ساده شروع می‌شود که بعدها به یک رابطه جنسی نامشروع ختم می‌شود.

نقش مشکلات مالی در درخواست طلاق

پول انسان را خوشحال می‌سازد. هر گونه عادات ولخرجی  و تحمیل فشار مالی که باعث شود همسر شما برای برآوردن نیازهای مالی خانواده بیشتر کار کند و پول درآورد می‌تواند ازدواج را به طلاق منجر کند. پول واقعاً موضوع مهمی در زندگی است و زندگی بسیاری از افراد را با مشکل روبرو کرده است. برای حل مباحث مالی حتماً با همسر خود به تفاهم برسید قبل از آنکه طلاق پایان راه باشد.

عدم برقراری ارتباط صحیح با همسر

مهارت برقراری ارتباط  صحیح با همسر در ازدواج امری حیاتی است و در صورت عدم توانایی در برقراری ارتباط مؤثر با احساس رنجش همسر شما همراه است و تمام جنبه‌های زندگی مشترک را تحت تأثیر قرار می دهد. از طرف دیگر، داشتن مهارت خوب در برقراری ارتباط با همسر یکی از رموز دستیابی به یک ازدواج موفق است.

فریاد زدن بر سر همسر خود، عدم گفتگو با همسر خود در طول روز، بیان جملات منفی و نا امیدانه در مورد زندگی و هرگونه رفتار ناسالم در برقراری ارتباط با همسر که منجر به انحراف از ازدواج گردد می‌بایست اجتناب شود. تمرین برقراری ارتباط موثر به‌منظور تغییر اشتباهات قدیمی و کهنه مشکل است اما ارزش آن را دارد که برای حفظ ازدواج و بهبود زندگی مشترک برای آن تلاش کرد.

دعوا با همسر به طور مداوم

از دعوا بر سرانجام کارهای خانه تا بحث در مورد تربیت کودک ، جروبحث مداوم بسیاری از روابط خانوادگی را نابود ساخته است. دعوا با همسر به طور مداوم بر سر موضوعی خاص اغلب به این دلیل است که احساس می کنند خواسته‌های آن‌ها از طرف همسر خود نادیده گرفته‌شده و یا از زحمات آن‌ها قدردانی کافی نمی‌شود. برای بسیاری افراد احترام به نقطه‌نظر دیگران مشکل است که این منجر به جروبحث‌های مکرر بدون دستیابی به راه‌حل مناسبی می‌گردد.

انتظارات غیرمنطقی از همسر

بالا بردن سطح توقع خود از زندگی کار آسانی است. انتظار اینکه همسر باید رؤیاها و خواسته‌های بلند پروازانه شما در زندگی را برآورده سازد ممکن است فشار زیادی بر همسر شما تحمیل کند که درنهایت این فشارها منجر به شکست رابطه و منجر به طلاق می‌گردد.

درخواست طلاق به خاطر عدم رابطه صمیمی با همسر

کمبود محبت و عدم احساس دلبستگی و صمیمیت با همسر می‌تواند به‌سرعت یک ازدواج را به طلاق تبدیل کند زیرا همسر این احساس را دارد که انگار با یک فرد غریبه زندگی می‌کند. این موضوع بیشتر مربوط به داشتن آمیزش جسمی یا روحی است تا برقراری رابطه جنسی با همسر .

اگر همسر شما مرتب با آغوش سرد شما روبرو شود به‌مرور می‌تواند زمینه درخواست طلاق فراهم شود. اینکه رابطه زناشویی شما صمیمی و خاص باشد وظیفه ایست بر دوش هر دو شما.  مهربان بودن و قدرشناسی را تمرین  کنید و از آمیزش با همسر خود لذت ببرید تا رابطه شما مستحکم شود.

عدم تقسیم کارها بعد از ازدواج

وقتی همسر شما احساس کند در ازدواج مسئولیت بیشتری نسبت به شما بر عهده اوست، ممکن است طرز فکرش نسبت به شما تغییر کند و منجر به دلخوری گردد. هر زوجی می‌بایست در مورد خودش و چالش‌های زندگی با همسر خود گفتگو کند تا راه مناسبی برای تقسیم وظایف در زندگی مشترک خود بیابند.

نبود آمادگی قبل ازدواج

تعداد زیادی از زوج ها در تمامی رده های سنی نداشتن آمادگی قبل ازدواج را عامل اصلی مشکلات زندگی‌ مشترک خود می‌دانند. تحقیقات روانشاسی نشان داده نرخ طلاق در میان افراد کمتر از ۲۵ سال نسبت به رده های سنی بالا بیشتر است که اهمیت سن ازدواج در دستیابی به یک ازدواج موفق را نشان می دهد. تقریباً نیمی از درخواست طلاق‌ ها در ده سال اول زندگی و به‌ویژه در چهارمین تا هشتمین سالگرد ازدواج رخ می‌دهد.

درخواست طلاق و سوء استفاده از همسر

سوءاستفاده جسمی یا روحی یک واقعیت تلخ در ازدواج است. این موضوع همیشه به معنی بد بودن شخص  سوءاستفاده گر نیست، بلکه شاید مسائل عمیق عاطفی عامل بروز چنین سوءاستفاده‌هایی است. فارغ از دلایل امر، هیچ فردی نباید در برابر سوءاستفاده سکوت کند و خروج امن از این رابطه خیلی مهم است.

به طور کلی، یک ازدواج موفق هرگز آسان به دست نیامده است. حتی زوج‌های موفق هم گاهی در غلبه بر چالش‌های زندگی مشترک ناتوان هستند.به همین دلیل ضروری است قبل از ازدواج به نکات مذکور با دقت بپردازید.

حتی بعد از ازدواج منتظر نمانید که مشکلات به‌خودی‌خود حل شوند. مهربانی را تمرین کنید، عشق و محبت به همسر را تمرین کنید، با همسر خود به مسافرت و گردش بروید. در صورت نیاز به کمک در حل اختلافات با همسر خود به مرکز مشاوره مراجعه کنید (حتی اگر همه‌چیز خوب پیش می‌رود).

منبع : مشاوره با ما