ارتباط باستان شناسی و گنج یابی چیست؟

علم باستان شناسی، به مطالعه منابع قدیمی می پردازد که از گذشته تا کنون باز مانده اند. باستان شناسان ممکن است درباره مطالعه فسیل ها در میلیون سال پیش باشد و به اندازه سن نخستین نیاکان، قدمت داشته باشد. در حالت کلی باید بدانید که باستان شناسی بقایای اجسام گذشته را در پی درک و فهم گسترده و جوامع فرهنگی بشر، مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. حتی دورترین و کوچک ترین نقطه دنیا، ممکن است حاوی اطلاعات مهم و ارزشمندی درباره منابع قدیمی باشد. باستان شناسان نیز می توانند آثار هنری موجود در مناطق جهان را، تجزیه و تحلیل کنند.جالب است بدانید که باستان شناسان درباره اثرات زیست محیطی بقایای طبیعی انسان ها و حیوانات به مطالعه می پردازند. این علم نیز بسیار ارزشمند است و کمتر کسی می تواند به صورت حرفه ای آن را دنبال کند، به همین دلیل آموزش باستان شناسی و گنج یابی در بین فارغ التحصیلان این زمینه توصیه می شود زیرا آن ها از این طریق مهارت های خود را بهبود می بخشند و دانش مورد نیاز را در زمینه تحقیقات باستان شناسی افزایش می دهند.

ارتباط باستان شناسی و گنج یابی

دلیل اهمیت باستان شناسی و میراث فرهنگی

هدف از علم باستان شناسی آشنایی با شیوه های رفتار مختلف در انسان ها در طول تاریخ و همچنین بررسی تغییرات و علت رفتار آن ها می باشد. انجام تحقیقات باستان شناسی به منظور پیدا کردن الگوی تغییرات مهم در رویداد های تاریخی و فرهنگی مانند ظهور کشاورزی، ظهور شهر ها یا سقوط تمدن های بزرگ می باشد تا تشخیص دهد که چرا این اتفاقات افتاده است و در واقع او به دنبال چرایی ها است تا بتواند با تکیه بر نتایج تحقیقاتی خود، برای آینده ای بهتر برنامه ریزی کنند، از این رو، آموزش باستان شناسی به علاقه مندان توصیه می شود. باستان شناسی علمی است که نه تنها به مطالعه موضوعات وسیع و تاریخی می پردازد، بلکه توانسته است با فراهم کردن امکانی برای شناخت بیشتر ملیت ها و تاریخ و میراث فرهنگی شان، به افزایش علم در این زمینه بپردازد.

اگر باستان شناسی وجود نداشت، اطلاعاتی خاص از گذشته، انسان ها و رویداد های قدیمی نیز موجود نبود، بنابراین باید بدانید که  می توان از تجارب و اتفاقات گذشته استفاده  کرد تا به رشد و پیشرفت در دنیای امروزی رسید. علاوه بر این، باستان شناسی تصویری از زندگی روزانه افرادی مانند برده داری ها، معدن کاران و دیگر کارگران مهاجر که در فقر زندگی می کردند، را به نمایش گذاشته است، که با مشاهده آن ها، امروزه می توان شرایط و وضعیت زندگی آن ها را بهتر درک کرد. جالب است بدانید که میراث فرهنگی مهم ترین بخش زندگی هر فرد است و شیوه استفاده از آن نیز، اثر شایانی بر جامعه تاریخی می گذارد.

یکی از مهم ترین اقداماتی که یک باستان شناس باید انجام دهد، آشنایی با الگو های رفتاری و تغییرات در رفتار های انسانی است که می تواند دانش فرد را نسبت به گذشته بیشتر کند. تا به اینجا مشخص شد که داشتن دانش و نحوه استفاده از آن، در علم باستان شناسی، اهمیت بسزایی دارد.

ارتباط باستان شناسی و گنج یابی

مهارت های مورد نیاز جهت بهبود ارتباط باستان شناسی و گنج یابی

نکته که همیشه مورد توجه عموم قرار می گیرد، وجود ارتباط بین باستان شناسی و گنج یابی است. به همین دلیل است که برخی فکر می کنند با مطالعه و جست کردن منابع تاریخی، می توانند به گنج برسند، در حالی که باید بدانند پیدا کردن گنج فقط طلا و جواهرالات نخواهد بود، بلکه یافتن دانش و اطلاعات مربوط به تاریخ گذشتگان و آثار باستانی است که خود، گنجی ارزشمند به شمار می رود. همچنین، وظیفه باستان شناسان مطالعه آثار باستانی و مکان های تاریخی می باشد و جالب است بدانید که اطلاعات جمع آوری شده به منظور حفاظت و مدیریت آثار ارزشمند تاریخی، مورد استفاده قرار می گیرند.

از این رو، مهارت هایی وجود دارد که یک باستان شناس موفق باید آن ها  در خود تقویت کند. یکی از این مهارت ها، صادق بودن با خود است که از این طریق می توان مسیر زندگی یک فرد حرفه ای را تغییر داد. نکته دوم اینجاست که  باستان شناسی یکی از رشته های دانشگاهی است که فارغ التحصیلان برای بالاتر رفتن علم خود و استفاده از مدارک تخصصی این حوزه سعی می کنند در موسسه های حرفه ای در دوره باستان شناسی ثبت نام کنند و از مزایای آن، بهره مند شوند. یکی دیگر از مهارت های یاد شده برای بهبود علم باستان شناسی، استفاده از مهارت های نگارشی و گفتاری است که فرد متقاضی باید به تقویت آن ها بپردازد. وظیفه یک باستان شناس این است که باید بتواند هدف خود را به افراد عادی با سطوح علمی متفاوت و در موقعیت های مختلف مانند رسانه ها یا اجلاس های عمومی و همچنین مقاله های چاپ شده در ژورنال های بین المللی به سادگی نشان دهد تا مردم بتوانند از اطلاعات و دانش وی استفاده کنند. باید بدانید که اگر به زمینه باستان شناسی علاقه مند هستید، باید ارتباط نزدیکی با متخصصان این حوزه داشته باشید و از آن برای مشورت در امور مدیریت میراث فرهنگی، کمک بخواهید، زیرا آن ها تجربه شایانی در این زمینه دارند.

انواع مختلف باستان شناسی

انواع مختلف باستان شناسی شامل باستان شناسی ما قبل تاریخ، تاریخی، کلاسیک و زیر آب می باشد. این شاخه های فرعی باستان شناسی در بیشتر موارد با یکدیگر دارای شباهت هایی هستند. باستان شناسی ما قبل تاریخ به مطالعه انسان های ما قبل تاریخ یا قبل از اختراع خط، که گذشته تمام انسان ها بر گرفته از آن زمان است، می پردازد. باستان شناسان توانسته اند تاریخ بشریت را تا ۵ میلیون سال پیش دنبال کنند. اولین انسان های مدرن نیز در حدود پنجاه هزار سال قبل می زیستند.

انسان ها تا ۵۲۰۰ سال پیش نوشتن را آغاز نکرده بودند، به همین دلیل، هزاران سال از تاریخ بشریت هیچ کجا ثبت نشده است و باستان شناسان اطلاعات کم تری نسبت به دیگر انواع، از این دارند. از این رو، برخی از اطلاعات که به سختی یافت می شود را می توان در دوره باستان شناسی یافت و پس از دریافت مدرک این حوزه، از تمامی نکات ارزشمند آن، بهره مند شد. جالب است بدانید که شاخه های مربوط به باستان شناسی در اروپا، از بخش های تاریخ تشکیل شده است و ربطی به شاخه  انسان شناسی ندارد. به این دلیل که بیشتر فرهنگ های قدیمی دارای زبان های نوشتاری هستند. باستان شناسی کلاسیک نیز می تواند یکی از شاخه های باستان شناسی تاریخی در نظر گرفته شود که به بررسی تمدن های قدیمی  و گذشتگان می پردازد.

ارتباط باستان شناسی و گنج یابی