آشنایی با استرس پزشکان و راه های مقابله با آن

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
خطرات شغل پزشکان

وجود استرس و اضطراب در افراد شاغل بسیار زیاد است ،که دراین میان پزشکان نسبت به دیگر افراد فشار بیشتری را متحمل شده اند. که اگر به آن رسیدگی نکنند، صدمات و آسیب هایی را به آن ها خواهد زد.

بر اساس گفتۀ روانشناسان، داشتن استرس در پزشکان در حد کم بسیار لازم می باشد .زیرا توجه و دقت و کیفیت درمان را بالا می برد. ولی در صورت داشتن استرس زیاد سلامت جسمی و ذهنی پزشک را به خطر می اندازد.

خطرات شغل پزشکان

استرس ها دو دسته می باشند:

 • استرس درونی
 • استرس بیرونی

در اینجا چند نمونه از دلیل استرس پزشکان را نام می بریم.

 1. فشار کاری زیاد، یعنی در یک محدودۀ زمانی کم ،لازم است بیماران زیادی را معاینه کنند و پزشک دچار استرس خواهد شد .
 2. به علت وجود بیماری های ناشناخته که پزشک سعی در درمان بیمار دارد و پزشک استرس زیادی را متحمل می شود .
 3. بیماری یکی از افراد نزدیک به پزشک، که آن را دچار استرس زیادی می کند. به همین دلیل متذکر شده اند که پزشکان افراد خانواده و نزدیکان خود را درمان نکند .
 4. استرس های پزشکان در موقعیت های متفاوت زیاد است . جنسیت پزشک در استرس آن ها تأثیری ندارد . اما به شخصیت خود فرد مربوط می شود که فرد تا چه حد در درون ،شخص استرسی می باشد یا خیر. افراد مضطرب در جامعه کم نیستند که دائماً در نگرانی می باشند و به جنسیت هم ربطی ندارد.
 5. پزشکان مضطرب بهتر است در موقعیت های خاص بیمارستان مشغول نباشند .مانند اورژانس و یا قسمت جراحی. بهتر است رادیولوژیست و یا پاتوبیولوژیست شوند.

در بعضی از افراد پزشک اضطراب درونی شان بر کیفیت بالای کارشان تأثیر می گذارد، زیرا دقت بیشتری را نشان می دهند. ولی در بعضی از پزشکان موجب افت عملکرد آن پزشک می شود. و گاهی باعث خطاهای سهوی در پزشکی می شود که جان بیماران را تهدید می کند که این یکی از خطرات شغل پزشکان است.

راهکارهای مدیریت استرس

 1. تنظیم برنامه های کاری که فشار را کم تر می کند.
 2. انجام تمرینات ریلکسیشن و مدیتیشن
 3. در اوقات بیکاری حتماً آهنگ گوش بدهند.
 4. استراحت در بین کار

تفاوت بین یک استرس درونی و یک استرس شدید و بیمارگونه وجود یک اختلال عملکرد می باشد  و اگر در عملکرد کاری شخص، اختلالی ایجاد شود یعنی آن اختلال اضطرابی دارد و در میان خانواده و دوستان وشغلش خود ناآرامی را در درونش دارد و لازم است  به روان پزشک مراجعه نماید.