معرفی سازمان های غیر متمرکز

برای اینکه بخواهیم سازمان های غیرمتمرکز را معرفی و مورد بررسی قرار دهیم ، باید بدانید که فعالیت شرکت های ارز دیجیتال به صورت های گوناگونی می باشد . به جای اینکه یک شخص در صدر باشد ، هر شخصی امکان مشارکت دارد . دلیل اینکارشان چیست و آیا تاثیرگذار می باشد ؟

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که احساس کنید از مرکز توجه رئیستان خارج‌ شده‌اید ؟ این یکی از مشکلاتی است که بسیار در محیط کار رایج است . گونه ی جدیدی از سازمان ها با ساختار مدیریتی  ، در حال تغییر این مسئله می باشند . سازمان های غیرمتمرکز به هر شخصی اجازه‌ی مشارکت در گفتگوها را می دهد که این موجب می گردد کار تیمی انجام شود و این سازمان ها توانستند چیزهای جالب توجه بسیاری ایجاد نمایند . 

سازمان غیرمتمرکز چیست ؟

یک سازمان غیرمتمرکز به ساختار کسب و کاری گفته می شود که به جای اینکه کنترل بر روی یک‌ شخص در صدر کار متمرکز باشد ، در بین کل اعضای تیم پخش می گردد . اکثر ارزهای دیجیتال از سوی سازمان های غیرمتمرکز ایجاد شده و می شوند . آنها اغلب به شکل جهانی پخش می شوند و فعالیتشان از راه دور است .

چگونگی عملکرد این سازمان ها 

ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان کد مرجع متن بازی بر روی پلتفرم توسعه ای به اسم Github ایجاد‌ می گردند . اعضای تیم می توانند :

  • اقدام به نوشتن کدهای در دسترس عموم کنند
  • امکان ارائه پیشنهاداتی به منظور توسعه پروژه دارند
  • امکان مشارکت در گفتگوهای موضاعات دیگر را دارند

آیا می دانستید ؟

در ژوئن سال ۲۰۱۸ مایکروسافت ، Github را خرید که موجب شد استقلال آن زیر سوال برود !

مزایای این سازمان ها 

سازمان های غیرمتمرکز دارای چندین مزیت هستند :

  • قدرت و نیروی انسانی بیشتر : هر فردی از سراسر دنیا این امکان را دارد تا در آن شرکت کند و کد اضافه نماید . 
  • ارزان تر می باشند : توسعه دهندگان زیادی در زمان های بیکاری به منظور توسعه ارزهای دیجیتال مشارکت می نمایند ، این یعنی اینکه کوین ها قادرند بدون اینکه نیاز به مقدار بسیار زیادی سرمایه داشته باشد ، ایجاد شوند .
  • مبتنی بر همکاری : زمانی که صدای هر شخصی به گوش همه ی جامعه می رسد ، موجب می شود که بحث و گفتگو به وجود آید و نگرش بیشتری در خصوص یک طرح پیشنهاد می گردد که موجب توسعه کوین می گردد .

خوزه کابالر ، مدیر فرهنگ سازمانی در ConsenSys بیان می دارد :

سازمان های غیرمتمرکز ، خودگردان به حساب می آیند ، که برای اشخاصی که ماجراجو و دارای استقلال می باشند ، عالی هستند .

معایب این سازمان ها 

  • ساختار تخت : به دلیل نبودن یک مقام بالادست روشن یا زنجیره فرمان ، سازمان های غیرمتمرکز به خاطر طولانی شدن تصمیم گیری ، دارای سرعت عملیاتی کمتری هستند .
  • مخالفت ها : هنگامی که جامعه مخالفت شدیدی کند ، ممکن است موجب جدا شدن سازمان به دو قسمت گردد . این زمانی اتفاق افتاد که بیت کوین کش از بیت کوین جدا شد .

آیا می دانستید ؟

طرفداران بیت کوین کش قصدشان افزایش ظرفیت بلاک به بالغ بر ۱ مگابایت بود . این پیشنهاد به اندازه ای منجر به مخالفت شد که موجب گردید این جامعه از هم جدا شود و به دو قسمت تبدیل شود .

سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) چیست ؟

DAO یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز محسوب می شود . کدنویسی به وسیله ی یک سازمان غیرمتمرکز صورت می گیرد که موجبات نوعی مکانیزم کنترل و هدایت را فراهم می آورد . این امکان وجود دارد که از یک DAO جهت اختصاص اتوماتیک پاداش بر مبنای عوامل معینی بهره گرفت .

DAO  

DAO یکی از اولین و بزرگترین مثال ها برای یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز به شمار می رفت که از سوی Slock.it بر روی شبکه اتریوم ایجاد شد . کد آن به صورت متن باز بود ، بدان معنی که هر فردی این امکان را داشت در آن شرکت کند . هدف از طراحی آن فراهم نمودن سرمایه پروژه های ارزهای دیجیتال بود . یک اعلامیه انتشار می یافت و هر فردی با توکن DAO قادر بود جهت تامین سرمایه به پروژه رای دهد . با این وجود DAO هرگز نتوانست به مرحله ی پایانی و انتشار دست یابد .

آیا می دانستید ؟

DAO موفق شد ۱۲.۷ میلیون اتر کسب کند که در آن موقع دارای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار ارزش بود .

چه مشکلی رخ‌‌ داد ؟

یک هکر موفق شد در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ ، با بهره‌گیری از چند خط کد ، ۳.۶ میلیون اتر ، معادل ۷۰ میلیون دلار را انتقال دهد . با این وجود این مبالغ به یک “Child DAO” انتقال داده شده و برای مدت ۲۸ روز نمی توانستند آن را جابه جا کنند که برای جامعه اتریوم فرصتی به حساب می آمد تا به دنبال یک راه‌کار باشند . آنها موفق شدند اقدام به ایجاد یک فورک سخت کنند که در حال حاضر با نام اتریوم مطرح است و از فورک قدیمی که اتریوم کلاسیک نام داشت ، جدا شوند . در طول این فورک ، بلاک چین به طوری نوشته شد که انگار اصلا این هک اتفاق نیفتاده است ، یعنی اینکه بلاک چین دیگر نمی توانست تغییر کند .

بنیان گذار Slock.it به نام استفان توآل بیان می دارد :

این امر موجب شد تا تعداد زیادی در محور این پلتفرم ، توجهشان جلب شود و هوشیارتر شوند و به بزرگترین پروژه تامین سرمایه عمومی در دنیا تبدیل شد که نشان دهنده ی نیاز واضح به ساختاری غیرمتمرکز به این شکل بود .

چشم انداز آینده

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال توانست به مبلغ بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار برسد . این میزان نشان می دهد که اعتماد به نفس بالایی در بازار وجود دارد که معمولا از سوی سازمان های غیرمتمرکز ایجاد شده است . آیا این بازار موجب تغییر طریقه‌ی فعالیت سازمان ها می گردد ؟ امکان دارد به زودی در خانه فعالیت نمایید و بحثی در خصوص طریقه‌ی صحیح پیشرفت کسب و کارتان بدون اینکه به دستورهای یک رئیس نیاز داشته باشید برایتان به وجود آید . شرایط در این صورت خیلی بهتر به نظر می رسد .

منبع : decrypt