تفاوت سرمایه گذار با معامله گر در بازارهای مالی

سرمایه گذار یک شخص یا نهاد (نظیر صندوق سرمایه گذاری مشترک یا یک شرکت) به شمار می رود که هدف آن دریافت نمودن بازده مالی استو با استفاده از آن سرمایه خود را وارد یک پروژه می نماید . اغلب ، سرمایه گذاران به منظور زیاد کردن سرمایه و یا تامین مالی برای دورانبازنشستگی خود ، سرمایه گذاری را مورد استفاده قرار می دهند .

تعداد بسیار زیادی روش سرمایه گذاری بورس، اوراق بهادار ، کالاها ، صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، صندوق های قابل معامله ،قرارداد های آتی ، ارز ، طلا ، نقره ، برنامه های بازنشستگی و املاک در دسترس است . سرمایه گذاران اغلب برای به دست آوردن فرصت هایبسیار خوب جهت سرمایه گذاری ، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال را به کار می گیرند و اغلب ترجیحشان بر این است که علاوه بر در نظرداشتن افزایش بازدهی ، اقدام به کاهش دادن ریسک به پایین ترین میزان کنند .

سرمایه گذار با تریدر متفاوت است

سرمایه گذار برای به دست آوردن سود در طولانی مدت سرمایه خود را وارد می کند ، ولی یک تریدر با خرید و فروش پشت سر هم اوراق بهادار درپی دستیابی به سود کوتاه مدت می باشد . سرمایه گذاران اغلب در دو نوع مشارکت در سرمایه یا سرمایه گذاری های بدهی بازده خود را تولیدمی نمایند .

مشارکت در سرمایه نیازمند نگهداری کوین در قالب سهام شرکت می باشد که علیرغم سود قابل توزیع ، اقدام به پرداخت سهام نیز می کند . سرمایه گذاری در اوراق بدهی امکان دارد به شکل وام به اشخاص دیگر یا شرکت ها باشد یا به صورت خرید اوراق بهاداری که از سوی دولت هاصادر شده یا موسسه هایی که سود را در قالب کوین پرداخت می نمایند .

عملکرد سرمایه گذار چگونه است؟

سرمایه گذاران یک دسته یکنواخت نمی باشند . آنها طاقت ریسک ، سرمایه ، سبک ، اولویت ها و بازه های زمانی گوناگونی را دارا می باشند . بهطور مثال عده ای از سرمایه گذاران شاید ترجیحشان بر سرمایه گذاری هایی با ریسک پایین تر باشد که شامل سودهای محافظه کارانه همچونگواهی سپرده ها یا بعضی محصولات اوراق قرضه شوند . در همین حین بعضی دیگر از سرمایه گذاران به منظور دستیابی به سود بیشترمایل به انجام ریسک بیشتری هستند . امکان دارد این سرمایه گذاران در ارزها ، بازارهای جدید یا سهام اقدام به سرمایه گذاری نمایند .

می توان گفت اصطلاحات “سرمایه گذار” و “تریدر” با هم متفاوت هستند ؛ چراکه سرمایه گذاران اغلب وضعیت معاملاتی خود را برای سالها تادهه ها حفظ می کنند (که “تریدر وضعیت” یا “سرمایه گذار خریدار و نگه دار” نامگذاری می شوند) . این در حالیست که تریدر ها در مجموعوضعیت معاملاتی خود را برای دوره های کوتاه تر حفظ می کنند . به عنوان مثال ، تریدر هایی که اسکالپ گیری می کنند ، وضعیت های خودرا به میزان چند ثانیه نگه می دارند . از سوی دیگر تریدر سویینگ در پی وضعیت هایی می باشند که چند روز تا چند هفته نگه داشته می شوند.

سرمایه گذاران سازمانی ، سازمان هایی مانند موسسات مالی یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک می باشند که در سهام و سند های مالیدیگر اقدام به سرمایه گذاری می کنند و پورتفولیو های قابل ملاحظه ای را به وجود می آورند . معمولا آنها این امکان را دارند تا به منظورسرمایه گذاری های بزرگتر از چندین سرمایه گذار كوچكتر (افراد و یا موسسات) سرمایه گردآوری نمایند . به همین خاطر ، معمولا سرمایه گذارانسازمانی در مقایسه با سرمایه گذاران خرده فروش دارای قدرت و تاثیر بیشتری در بازار می باشند .

نتایج مهم

  • سرمایه گذار با تریدر متفاوت است ؛ چراکه سرمایه گذاران وضعیت های معاملاتی دراز مدت را در شرکت ها یا پروژه ها در اختیار میگیرند .
  • سرمایه گذاران پورتفولیو را یا بر اساس یک جهت گیری فعال می کنند که تلاش دارد بر مبنای شاخص غلبه کند یا یک شیوه ی غیرفعالکه تلاش دارد این شاخص را پیگیری نماید .
  • علاوه بر این ، امکان دارد سرمایه گذاران به سمت شیوه های رشد یا انتخاب سهام پیش روند .

سرمایه گذار غیر فعال و فعال

امکان دارد سرمایه گذاران روش های گوناگون بازار را دریافت نمایند . سرمایه گذار غیر فعال علاقه دارند که شاخص های گوناگون بازار راخریداری کنند و نگهداری نمایند و امکان دارد با تخصیص ارزش آنها به انواع خاص دارایی ها مطابق قوانینی همچون نظریه سبد سهام مدرن(MPT) حداکثر بهره را ببرند . بعضی دیگر شاید شامل سهامدارانی باشد که مطابق تحلیل فاندامنتال صورتهای مالی صنفی و نسبتهای مالیاقدام به سرمایه گذاری می نمایند .

یک نمونه از این سرمایه گذاران “ارزش” می باشد که در پی خرید سهام با قیمت پایین سهم در مقایسه با ارزش دفتری (Book Value) خود میباشند . بعضی دیگر شاید در پی سرمایه گذاری بلند مدت در سهام “رشد” باشند که امکان دارد در این لحظه دچار ضرر شوند اما به سرعت درحال رشد می باشند و در آینده می توانند بسیار سود ده باشند .

منبع : investopedia