علت فراموش کردن مطالب دروس + حل مشکل

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

چجوری درسی که میخونیم رو فراموش نکنیم

همیشه دانش آموز ها مشکل فراموش شدن درس هایی که میخونن رو دارن. وقتی پیش یه داوطلب کنکور یا دانش آموزی که داره خودش رو واسه امتحان ترم یا امتحان نهایی آماده میکنه میشینی، خیلی از این دست داستان ها میبینی و میشنوی :

  • هرچی خونده بودم از یادم رفته!
  • زحماتم به هدر رفت، چون همه درس‌ها رو فراموش کردم!
  • نمیتونم چیزی بخونمو میترسم قبلیا یادم بره!

خب اینا همه طبیعیه حالا ممکنه از استرس باشه، از فشار های روحی و دغدغه های فکری و مسائل روزمره شما باشه یا ممکنه از فشردگی دروس و امتحان ها با حجم بالای مطالعه باشه. ما اینجا توی این مقاله برای شما مخاطبان سایت مرکز درس دلیل این مسائل رو معرفی و بررسی می کنیم تا متوجه مشکل بشید و رفعش کنید. چون اصلا این موضوع ها عجیب نیست و شما اولین نفر که همچین مشکلی داره نیستی. خیلی های دیگه هم این مشکل رو دارن، نه تنها توی درس خوندن بلکه توی خوندن و حفظ کردن یه متن سمینار مهم و از این دست مثال ها.

مهم ترین عامل فراموش کردن مطالب، استرس است

ممکن است هرچه به روز کنکور نزدیک شویم استرس از یاد بردن مباحث در شما بیشتر شود. هنگامی که این حس به سراغ شما بیاید بازده مطالعاتی تان به شدت کاهش پیدا می کند. این حس فراموشی در برخی درس ها مثل دینی، قسمت های حفظی شیمی، فرمول های ریاضی و فیزیک بیشتر دیده می شود.

نگران نباشید! این حس فراموشی کاذب است چرا که شما انبوهی از اطلاعات را در مغز خود دسته بندی کرده‌اید که نمی توان به یک باره همه آنها را به یاد آورد. اگر از تلقین‌های منفی (همه چیز را فراموش کرده ام) دوری کنید، مطمئناً با قرار گرفتن در شرایط کنکور همه را به یاد خواهید آورد.

راهکارهایی برای مبارزه با حس از یاد بردن مطالب

وقتی به خلاصه هایتان مراجعه می‌کنید انتظار دارید تمام مطالب کتاب یادتان بیاید که این موضوع توقعی بیجا از خودتان است. بهترین روش برای اینکه بدانید مطلب را فراموش کرده اید یا نه مراجعه به کتاب کمک آموزشی و زدن چندین تست به صورت تصادفی است. در واقع میزان آمادگی شما برای پاسخگویی به مطالب با تست زنی و پاسخ دادن به سوالات مشخص می شود. در صورتی که این کار را انجام دهید متوجه خواهید شد که احساس فراموشی صرفاً یک حس کاذب بوده است.

سازماندهی مطالب

يكي از عوامل اصلی اين كه در موقع جواب پس دادن مطالب به ياد ما نمي آيد اين است كه ما مطالب درسی را در ذهن خود خوب سازماندهی و طبقه بندی نكرده ايم. بنابراين هر اندازه اندوخته های حافظه را بيشتر سازمان دهيم، به همان اندازه بازيابی و يادآوری آن ها آسان تر خواهد بود. تهیه جداول و نمودارهایی به صورت خلاصه از مطالب درسی بسیار به سازماندهی مطالب در ذهن شما کمک می کند.

تكنيك انباشتی تكراری

هرگاه قصد كرديد مطالعه درس جديدی را شروع كنيد، حتماً در ابتدا دروس گذشته را سريع مرور كنيد. البته زمان مرور دروس گذشته، همواره بسيار كوتاه است و از ۱۰ دقیه بیشتر نمی‌شود. مرور بايد سريع، دقيق و با هدف به یاد آوری مطالب مطالعه شده گذشته انجام شود.

موارد زیر را در نظر بگیرید تا کم‌ترین فراموشی را داشته باشید

  • درک معنای مطالبی که می‌خوانید
  • مطالب را به صورت عمیق مطالعه کنید و صرفاً حفظ کردن طوطی وار را کنار بگذارید
  • مطالبی که می خوانید را برای خودتان به زبان خودتان کنید تا در ذهنتان ماندگار شود
  • تمرین و تکرار را جدی بگیرید، مخصوصاً در دروسی مانند ریاضی و فیزیک

تلگرام