نحوه Disavow بک لینک های مخرب سایت

در این مقاله از مرکز درس قصد آموزش Disavow لینک های اسپم که معمولا از طرف رقبای نامرد یا سایت های فید خوان به سایت ما داده می شود را خدمات شما عزیزان را داریم.

ابزار Disavow چه کاربردی دارد؟

لینک ها مهم ترین فاکتور در رتبه بندی سایت ها در نزد موتورهای جستجوگر به خصوص گوگل می باشند اما هنگامی که به صورت غیر طبیعی یا برای اهداف سئو منفی به صفحه ای لینک شوند می توانند مشکل ساز شوند. گوگل برای رفع این مشکل ابزاری با نام Disavow را به وبمستران ارائه کرده است تا قادر به حذف لینک های مخرب و اسپم سایت باشند.

۱- شناسایی لینک های اسپم

قبل Disavow لینک های اسپم باید به فکر شناسایی آن ها بود. به طور کلی دید اکثر وبمستران به لینک های اسپم سایت مرجع یا همان سایت لینک دهنده است اما موضوع در عمل بسیار متفاوت بوده و تنها سایت لینک دهنده معیار سنجش وضعیت لینک نیست! به طور کلی چند دسته لینک (از نظر من) اسپم هستند که به ترتیب در لیست زیر قرار دارند:

  1. لینک های سایت واید (لینک هایی که در تمامی صفحات تکرار می شوند مانند لینک هایی که در هدر, فوتر و یا در سایدبار سایت ها قرار میگیرند).
  2. لینک هایی که همه با یک آنکر تکست به یک صفحه داده می شوند .
  3. لینک هایی که صفحات بالای صد لینک خارجی داده شده اند (یعنی یک صفحه بیش از ۱۰۰ لینک خروجی داشته باشد).
  4. لینک هایی که از دامنه های با اسپم اسکور بالای ۵ داده می شوند.
  5. لینک های پست مهمان (در بعضی مواقع!)
  6. لینک های تبادلی
  7. لینک هایی که توسط لینک بلست (نرم افزار های ساخت بک لینک انبوه) ساخته می شوند.
  8. دایرکتوری های بی کیفیت

۲ – انجام Disavow

برای Disavow لینک های اسپم سایت ابتدا باید یک لیست از بک لینک های اسپم تهیه کنید که در قسمت بالا کاملا شفاف توضیح دادم. پس از تهیه کردن این لیست یک فایل تکست با نام Disavow.txt ایجاد کرده و این محتویات را داخلش قرار دهید: (در آخر پست یک فایل نمونه از یک Disavow استاندارد را قرار میدهم)

# Page Disavow

spamdomain.com/spamlinks/

# Domain Disavow

domain:spamdomain.com/

محتویات فایل Disavow.txt شما باید به دو قسمت تشکیل شود، قسمت اول Page Disavow و قسمت دوم Domain Disavow. در قسمت اول لیست صفحاتی که میخواید لینکتان از آن توسط گوگل در رتبه بندی در نظر گرفته نشود را قرار می دهید و در قسمت دوم لیست دامنه هایی که میخواید تمامی لینک هایش در تمامی صفحات حذف شوند را قرار میدهید.

اگر بخواهیم به صورت شفاف با یک مثال توضیح دهم اینگونه بیان می کنم که: اگر دامنه ای هست که شما از ۱۰ صفحه آن لینک با کیفیت گرفته اید یا خود مدیر سایت آن لینک ها را به شما داده است و از ۱۰ صفحه ۹ صفحه لینک با کیفیت دریافت کرده اید اما یکی از صفحات آن سایت مزرعه لینک است.

در اینجا دیگر لازم نیست تا تمامی لینک های آن دامنه به دامنه خود را Disavow کنید و اتوریتی لینک های با کیفیت را از دست دهید بنابراین فقط صفحه اسپم رو در لیست Page Disavow قرار می دهید اما اگر از دامنه ای لینک سایت واید دریافت کردید یا رقیب ناباب که هر روز مثل علف هرز هم در حال رشد هستند به شما لینک داده است بهتر از تا آدرس دامنه را در بخش Domain Disavow قرار دهید تا کار را یکسره کنید.

۳ – آپلود فایل در سرچ کنسول

خوب حالا اگر فایل Disavow.txt شما آمادست به لینک این ابزار در پنل Disavow links Search Console مراجعه کنید و وارد اکانت گوگل خودتون که در آن سایتتان را تایید کرده اید بشوید یا آن اکانت را از منو سمت را در بالا صفحه انتخاب کنید مانند تصویر زیر:

لینک های اسپم

سپس سایت خود را انتخاب کرده و بر روی دکمه قرمز رنگ Disavow Links کلیک کنید تا به صفحه بعد هدایت شوید. در صفحه بعد دوباره بر روی دکمه خاکستری رنگ Disavow Links کلیک کنید تا پنجره ی آپلود فایل برایتان باز شود، در ایجا بر روی گزینه انتخاب فایل کلیک کرده و مسیر فایل Disavow ساخته شده را بدهید و در انتها گزینه ثبت را بزنید.

اگر تمامی مراحل را به درستی رفته باشید چند ثانیه پس از آپلود گوگل تعداد لینک ها و دامنه های معرفی را به صورت جداگانه اعلام می کند.

۴- پروسه تایید توسط گوگل

خوب اگر تمامی مراحل بالا را با موفقیت طی کردید حالا باید منتظر این باشید که تغییرات در نتایج جستجو اعمال شود و سایت پنالتی شده به مرور زمان از گوگل پنالتی خارج شود یا رتبه بهتری دریافت کند.

البته این روند به این شرط صورت می پذیرد که سایت های اسپم و غیر اسپم را به درستی تفکیک کرده باشید، این را به خاطر بسپارید که اگر بک لینک دامنه ای از نظر گوگل اسپم نباشد اما از نظر شما اسپم شناخته شود و در لیست Disavow شما قرار بگیرد نه تنها وضعیت سایت شما بهبود پیدا نمی کند بلکه به مراتب بدتر هم می شود

روند اعمال تغییرات در نتایج گوگل پس از آپلود و تایید فایل بین بازه زمان ۱ الی ۴ ماه صورت می گیرد. اگر مشاهده تغییرات بزرگی در نتایج سایتتون در بازه زمانی کمتر از یک ماه پس از آپلود فایل Disavow کردید مطمئن باشید تا ارتباطی به Disavow نداشته و عوامل دیگری مانند: تغییرات الگوریتمی، از دست دادن بک لینک، قدرتمند تر شدن رقبا و … مصوب این تغییرات بوده اند.

توصیه می کنیم تا اصول لینک بیلدینگ را مطالعه کنید، کمکتان می کند که شناخت بهتری از لینک ها داشته باشید تا مجبور به Disavow آنها نشوید!


نکته۱: لینک های سایت واید از آپدیت شهریور ۹۵ جزو دسته لینک های اسپم شناسایی می شود و گوگل قادر به شناسایی آن ها است.

نکته ۲: من به هیچ عنوان نرم افزار های تست کیفیت لینک رو تایید نمی کنم!

نکته ۳: در انتهای آدرس دامنه ها یا صفحات از / استفاده نکنید.

نکته ۴: نام فایل حتما نباید Disavow باشد اما فرمت حتما باید به صورت تکست باشد.

نکته ۵: در صورتی که دامنه فارسی به شما لینک داده باشد با کد دامنه که با Xn شروع می شود را پیدا کرده و آدرس آن را در فایل قرار دهید.

نکته ۶: فایل Disavow به صورت دستی توسط کارشناسان گوگل بررسی نمی شود و تمامی فرآیند به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.