كشف گنج‌ قارون سرهنگ در دل صحرای لیبی

MarkazeDarsDefault.jpg

منابع خبري ليبيايي اعلام كردند كه مقامات اين كشور حدود 20 تن طلا و 80 ميليون يورو از گنج‌هاي معمر قذافي را كه در صحراهاي اين كشور پنهان شده بود، پيدا كردند.

مقامات ليبيايي حدود 20 تن طلاي خالص و 80 ميليون يورو را كه در نزديكي شهر “زلة” واقع در 750 كيلومتري جنوب شرقي طرابلس پايتخت ليبي در زير خاك مدفون بود را كشف كردند كه گمان مي‌رود اين اموال متعلق به نزديكان معمر قذافي، رهبر پيشين ليبي باشد.

بنا به گفته منابع ليبيايي، يافتن اين گنج‌ها باعث ايجاد درگيري‌هايي بين انقلابيون جنوب ليبي و انقلابيون “جبل نفوسه” شده است كه اين درگيري‌ها بدون خسارت‌هاي چشمگيري به پايان رسيده است.

هم اكنون در مناطق مختلفي از صحراي الكبري واقع در مركز ليبي عمليات گسترده‌اي براي يافتن مقادير زيادي طلا و جواهرات متعلق به قذافي و نزديكان وي و نيز ميليون‌ها دلار پول نقد كه به صورت دلار و يورو در صحراي مركزي ليبي مدفون شده است در جريان است.

منابع خبري ليبيايي همچنين اعلام كردند كه مقداري طلا نيز در نزديكي شهر “هون” در زير زمين مدفون بود كه مقامات ليبيايي توانستند آن را كشف كنند.

روزنامه الخبر نيز به نقل از منابع امنيتي ليبي در منطقه الساحل نوشت كه مقامات نيجر دو ليبيايي را كه قصد داشتند به خاك اين كشور وارد شوند، دستگير كردند و پس از اجراي تحقيقات مشخص شد كه اين دو نفر با يك شركت امنيتي آمريكايي كه در حال جستجو به دنبال اموال و گنج‌هاي قذافي در ليبي است، همكاري مي‌كردند.

اين روزنامه نوشت: اين دو ليبيايي ماموريت داشتند تا يكي از افسران دستگاه اطلاعاتي قذافي را كه در هفته‌هاي آخر زندگي وي از نزديكترين افراد به رهبر ليبي بود، پيدا كنند تا در عمليات جستجوي گنج‌هاي قذافي به آنها كمك كند.

منابع امنيتي ليبيايي اعلام كردند كه اين افسر امنيتي دستگاه قذافي كه “سعيد قمان” از مهمترين اشخاصي است كه از سوي دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي كشورهاي غربي كه ماموريت يافتن اموال قذافي را به عهده دارند انتخاب شده است.

بيش از چهار تن طلا و حدود 200 الي 500 ميليون دلار از اموالي كه از بانك‌هاي ليبي مفقود شده است هنوز سرنوشت نامعلولي دارد.

منابع ليبيايي همچنين اعلام كردند كه هواپيماهاي تجسسي غربي مجهز به دستگاه‌هاي فلزياب و موقعيت ياب ماهواره‌اي در حال جستجوي مناطق وسيعي از صحراي ليبي هستند و تاكنون توانستند مقاديري طلا در اين صحرا كشف كنند.

در هفته‌هاي گذشته مرز الجزاير با ليبي نيز شاهد پرواز هواپيماهاي تجسسي با ارتفاع نزديك بوده كه گفته مي‌شود اين هواپيماها متعلق به سازمان پيمان آتلانتيك شمالي(ناتو) است و براي يافتن اموال قذافي در صحراهاي ليبي مامور شده‌اند.

از سوي ديگر، روزنامه ليبي “اليوم” نيز از گم شدن حدود 26 ميليارد دلار و مقادير زيادي طلا از بانك مركزي ليبي خبرداد.

بیشتر بخوانید :   فرآیند بيوليچينگ چیست
ساسان سروشه

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*