کشف گنج‌ قارون سرهنگ در دل صحرای لیبی

MarkazeDarsDefault.jpg

منابع خبری لیبیایی اعلام کردند که مقامات این کشور حدود ۲۰ تن طلا و ۸۰ میلیون یورو از گنج‌های معمر قذافی را که در صحراهای این کشور پنهان شده بود، پیدا کردند.

مقامات لیبیایی حدود ۲۰ تن طلای خالص و ۸۰ میلیون یورو را که در نزدیکی شهر “زله” واقع در ۷۵۰ کیلومتری جنوب شرقی طرابلس پایتخت لیبی در زیر خاک مدفون بود را کشف کردند که گمان می‌رود این اموال متعلق به نزدیکان معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی باشد.

بنا به گفته منابع لیبیایی، یافتن این گنج‌ها باعث ایجاد درگیری‌هایی بین انقلابیون جنوب لیبی و انقلابیون “جبل نفوسه” شده است که این درگیری‌ها بدون خسارت‌های چشمگیری به پایان رسیده است.

هم اکنون در مناطق مختلفی از صحرای الکبری واقع در مرکز لیبی عملیات گسترده‌ای برای یافتن مقادیر زیادی طلا و جواهرات متعلق به قذافی و نزدیکان وی و نیز میلیون‌ها دلار پول نقد که به صورت دلار و یورو در صحرای مرکزی لیبی مدفون شده است در جریان است.

منابع خبری لیبیایی همچنین اعلام کردند که مقداری طلا نیز در نزدیکی شهر “هون” در زیر زمین مدفون بود که مقامات لیبیایی توانستند آن را کشف کنند.

روزنامه الخبر نیز به نقل از منابع امنیتی لیبی در منطقه الساحل نوشت که مقامات نیجر دو لیبیایی را که قصد داشتند به خاک این کشور وارد شوند، دستگیر کردند و پس از اجرای تحقیقات مشخص شد که این دو نفر با یک شرکت امنیتی آمریکایی که در حال جستجو به دنبال اموال و گنج‌های قذافی در لیبی است، همکاری می‌کردند.

این روزنامه نوشت: این دو لیبیایی ماموریت داشتند تا یکی از افسران دستگاه اطلاعاتی قذافی را که در هفته‌های آخر زندگی وی از نزدیکترین افراد به رهبر لیبی بود، پیدا کنند تا در عملیات جستجوی گنج‌های قذافی به آنها کمک کند.

منابع امنیتی لیبیایی اعلام کردند که این افسر امنیتی دستگاه قذافی که “سعید قمان” از مهمترین اشخاصی است که از سوی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای غربی که ماموریت یافتن اموال قذافی را به عهده دارند انتخاب شده است.

بیش از چهار تن طلا و حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰ میلیون دلار از اموالی که از بانک‌های لیبی مفقود شده است هنوز سرنوشت نامعلولی دارد.

منابع لیبیایی همچنین اعلام کردند که هواپیماهای تجسسی غربی مجهز به دستگاه‌های فلزیاب و موقعیت یاب ماهواره‌ای در حال جستجوی مناطق وسیعی از صحرای لیبی هستند و تاکنون توانستند مقادیری طلا در این صحرا کشف کنند.

در هفته‌های گذشته مرز الجزایر با لیبی نیز شاهد پرواز هواپیماهای تجسسی با ارتفاع نزدیک بوده که گفته می‌شود این هواپیماها متعلق به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) است و برای یافتن اموال قذافی در صحراهای لیبی مامور شده‌اند.

از سوی دیگر، روزنامه لیبی “الیوم” نیز از گم شدن حدود ۲۶ میلیارد دلار و مقادیر زیادی طلا از بانک مرکزی لیبی خبرداد.