کشف اسکلت با کفن طلا

MarkazeDarsDefault.jpg

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باستان شناسان یونانی در جریان کاوش های خود در جزیره کرت این کشور در کشفی نادر موفق کشف اسکلتی ۲۷۰۰ ساله شدند که در یک ورقه نازک طلا پیچیده شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اسکلت به همراه ۳۰۰۰ ورقه دیگر طلا در قبری که در آن دو نفر دفن شده‌اند، در شهر تاریخی الییودرنا جزیره کرت کشف شدند.
طبق بررسی های اولیه باستان شناسان یونانی، جسد در ورقه پیچیده شده به یک زن از طبقه اجتماعی یا مذهبی بالا تعلق دارد ولی برای تعیین جنسیت نفر دوم نیاز به آزمایشات دقیق علمی است.

در حدود دو هفته قبل نیز سخنگوی تیم باستان‌شناسی که از سال‌ها قبل در شهر تاریخی پلاس کشور یونان، پایتخت پادشاهان مقدونی، مشغول به کاوش هستند، از کشف ۳۷ مقبره‌ با قدمتی در حدود ۲۴۰۰ خبر داد.

در ماه آوریل نیز قدیمی‌ترین سازه‌ی ساخته‌ی بشر که تا کنون در یونان کشف شده است، در غاری در مرکز این کشور پیدا شد. این سازه‌ یک دیوار سنگی کوتاه است که هزاران سال پیش برای حفاظت از ساکنان غار تئوپترا در برابر بادهای سرد ساخته شده است.

کاوش در این غار از سال ۱۹۸۷ میلادی آغاز شد. طبق یافته‌های دیرین‌شناسان، این غار از ۵۰هزار سال پیش تا پنج‌هزار سال قبل، محل زندگی انسان‌ها بوده است.
در ماه مارس نیز باستان‌شناسان یونانی در جریان کاوش‌های خود در یکی از محوطه‌های تاریخی جزیره‌ی کرت موفق به کشف بقایای راهبه‌هایی شدند که به سال‌های تاریک تمدن یونان باستان تعلق دارند.

طبق باور مردم محلی، این زنان ساحره ستایش‌گر خدای تمدن یونان باستان ـ زئونس ـ و نوعی واسطه‌ی ارتباط با خدایان بوده‌اند. البته نکته‌ی جالب توجه در این کشور این است که محققان با بررسی دندان‌های هر چهار زن راهبه به این نتیجه رسیده‌اند که آن‌ها نسبت خویشاوندی نزدیک با هم داشته‌اند.

در آگوست ۲۰۰۸ نیز بقایای مومیایی که حدود ۱۷۰۰ سال پیش، یعنی در سال‌های حکومت تمدن یونان باستان در یک تابوت سربی در مقبره‌ای مرمرین دفن شده است، در یکی از محوطه‌های تاریخی یونان کشف شد.

در جولای ۲۰۰۸ نیز بقایای یکی از میادین بزرگ مسابقه‌های ارابه‌سواری مردم تمدن رم باستان که در منطقه‌ی المپیا یونان واقع شده است، پس از سال‌ها کاوش توسط باستان‌شناسان آلمانی و با استفاده از فن‌آوری‌های مدرن کشف شد.

این میدان ارابه‌سواری از نظر نوع معماری شباهت زیادی به میدان ماکسیموس شهر رم دارد که سال‌های دور، در آن مسابقه‌های ارابه‌سواری که مورد علاقه‌ی نرون بودند، برگزار می‌شدند.