تاثیر اهمیت کنترل احساسات در معامله های مالی

در زمینه ی ترید ارز دیجیتال ، جوانب روانشناختی بسیاری وجود دارد که در طریقه‌ی عملکرد تریدر بسیار تاثیرگذار است . ترس نقش بسیار موثری را در ترید و همینطور زندگی افراد ایفا می کند . اگر تریدر بتواند قدرت شناخت ترس و کنترل بر احساساتش را بر عهده بگیرد ، می تواند در تصمیماتی که می گیرد خیلی کمک کننده و موثر باشد و نتایجی که به دست می آورد قابل اعتماد تر خواهند بود .

در کل ، ترس موجب می گردد که افراد تصمیماتی غیر منطقی اتخاذ نمایند . ممکن است این مسئله را خیلی زیاد و شفاف بتوان در ورزش ها دید . به طور مثال در ورزش هاکی ، هنگامی که شخص موقعیت امتیاز گرفتن را از دست می دهد ، احتمال آن می رود که بد به بازی خود ادامه دهد و از نظر احساسات و کنترل بر خود کاملا فروپاشی کند و این بر کل حرفه بازیکن اثرگذاری خیلی منفی دارد .

مطالعات حاکی از آن است که نگرانی ممکن است منجر به ایجاد اضافه بار شناختی شود و جلوی عملکرد وظایف طاقت فرسا و دشوار شناختی را بگیرد . این در حیطه ی ترید ارز دیجیتال ، به وضوح دیده می شود . یک تریدر تاثیرگذار در دنیای ارز دیجیتال ، ظرفیت ذهنی بسیار خوبی جهت ارزیابی کل موقعیت و در نظر گرفتن تمامی شرایط و احتمالات را به کار می گیرد . 

ترس قدرت بسیاری دارد و به راحتی می تواند تمرکز تریدرها را برهم بزند و آنها را منحرف کند و موجب می گردد که تمرکز آنها بر ترید های بد قبلی یا شکست ها باشد . TraderFeed شرح می دهد که :

هنگامی که ما در رویارویی با نتایجی که ناامیدمان می کند حالتی منفی پیدا می کنیم ، این احتمال وجود دارد که به طور ناخواسته سبب ایجاد یک مارپیچ رو به پایین شویم . در این صورت ما نگرش و خلاقیت خود را ، دقیقا هنگامی که بیشتر از هر موقعی به آنها نیاز داریم ، محدود می نماییم .

یک مدرس مطرح در Forex XLT به نام “سام اوانز” ، بیان می دارد که :

ترس بزرگترین مانعی به حساب می آید که هر تریدر خرد می بایست با آن روبه رو گردد و بیشتر از هر چیز دیگری موجب آن می شود که نتواند احساسات خود را کنترل کند .

ترس در معامله ی ارزهای دیجیتال

ترس به گونه ای خاص در حیطه ی ارزهای دیجیتال صورت می گیرد ؛ چراکه در این حیطه ، عواملی اضافی موجود هستند که در بازار های سنتی نمی توان آنها را مشاهده کرد . ارز دیجیتال دارای نوسان بسیار زیاد است و این موجب افزایش اثرگذاری ترس در هر ترید و یا چرخه بازار می گردد . علاوه بر این ، این امکان وجود دارد که مردم ترس داشته باشند که بازار ارز دیجیتال در کل دچار شکست شود و این موجب می‌گردد که ترسی پایدار در ضمیر ناخوداگاه افراد به وجود آید .

شاید برای یک تریدر در طولانی مدت سود پایداری به دست آورد ، این تریدر فقط ۶۰ درصد وقتها می تواند ترید های موفقی داشته باشد . این بدین معناست که این تریدر در ۴۰ درصد ترید های خود اشتباه می کند . چه اتفاقی می افتد اگر آن ۴۰ درصد به صورت ۵ یا ۱۰ ترید متوالی رخ دهد ؟ اگر تریدر این اجازه را به ترس بدهد که بر او چیره شود و قادر به کنترل احساساتش نباشد ، این احتمال وجود خواهد داشت که بالغ بر ۴۰ درصد ترید ها را نیز از دست بدهد ؛ چراکه این ترس موجب انحراف تریدر از طرح ترید خود می شود .

چند ترید اشتباه متوالی ، می تواند موجب شود که تریدر اقدام به اتخاذ تصمیماتی غیر منطقی نماید و برای اینکه آن را جبران کند تلاش کند و دچار ضرر بیشتری گردد . شاید تریدر تصمیم بگیرد که یک پوزیشن بزرگتری از حد معمول خود باز کند و یا اینکه از معاملات بهینه خود سود کمتری کسب کند و قادر به ادامه ی مسیر طبیعی خود نباشد . این تصمیمات موجب سقوط و ضرر بیشتر تریدر می شوند .

و یا ممکن است ترس موجب گردد که تریدر ها نتوانند قاطعانه تصمیم بگیرند و مردد شوند و حد ضرر (Stop Loss) را بسیار تنگ قرار دهند و از ترید کردن های قوی تر بترسند . تجربه می تواند در کل این پروسه بسیار تاثیرگذار باشد . تریدر های باتجربه دارای قدرت ذهنی بسیار بالاتری هستند ؛ چراکه آنها موقعیت های گوناگون بسیاری را مشاهده کرده‌اند و بنابراین از این موضوع اطلاع دارند که به چه صورت فرآیندهای ذهنی خود را مدیریت نمایند . 

از سوی دیگر ، اگر هیچ گونه ترسی نداشته باشید این هم نمی تواند بهترین رویکرد باشد ؛ چراکه اعتماد به نفس بیش از اندازه نیز ممکن است سبب شود اشتباهات زیاد دیگری انجام دهید . تجربه و آموزش ، دو شیوه ی عالی به منظور تقویت قدرت ذهن ، ثبات و همینطور بهتر شدن نتایج ترید در طولانی مدت به شمار می روند .

منبع : cryptopotato