تقویت مکالمه زبان انگلیسی 

تقویت مکالمه زبان انگلیسی

مهارتهای listening و speaking چه تاثیری بر روی تقویت مکالمه زبان انگلیسی دارند؟

زبان انگلیسی، بدون مرز، در کل دنیا گستردگی پیدا کرده است؛ اولاً به دلیل نفوذ امپراتوری بریتانیا و دیگری به دلیل تاثیر برتری آمریکای شمالی در جهان. در اروپا، زبان انگلیسی، به عنوان زبان بین‌المللی بخصوص بعد از جنگ جهانی دوم، در کنار زبان رسمی کشورها در مدارس تدریس می‌شود. این موضوع، اهمیت تقویت مکالمه زبان انگلیسی را دوچندان می‌کند. بی‌تردید، مهارتهای listening و speaking دو مهارت اولیه و مهم در مکالمه انگلیسی هستند.

مهارت listening در تقویت مکالمه انگلیسی

لیسنینگ یا مهارت listening، همانطور که میدانیم، توانایی درک زبان گفتاری است. Listening مهارتی حیاتی است و ما تقریبا در تمامی فعالیت‌های روزمره اجتماعی از آن بهره می‌بریم.

مهارتهای listening و speaking چه تاثیری بر روی تقویت مکالمه زبان انگلیسی دارند؟

چگونه مهارت listening را تقویت کنیم؟

یک ارتباط گفتاری موفق و موثر نیازمند ۳ فاکتور زیر است:

• مهارتهای listening و speaking

• مهارت‌های اجتماعی

• آگاهی از زمینه اجتماعی مدنظر

به منظور تقویت مهارت speaking که بدون شک دغدغه بسیاری از افراد در مکالمه انگلیسی است، بایستی با افزایش مهارت listening خود آغاز نمایید. فعالیت‌های شنیداری سازمان‌یافته زیر به شما کمک می‌کند تا به جنبه های مختلف مهارت اسپیکینگ توجه بهتر و دقیق‌تری داشته باشید.

در اینجا به منابعی کمتر شنیده شده اشاره‌ای میکنیم که تاثیر شگرفی در یادگیری زبان دارند و کمی از یادگیری سنتی و پیش‌پا‌افتاده نظیر تماشای فیلم و موسیقی فاصله می‌گیریم.

بیشتر بخوانید :   انتشار رپورتاژ آگهی رایگان

منابعی مفید برای تقویت مکالمه انگلیسی

ضبط سخنرانی‌ها: ایده آل ترین منبع برای تقویت مهارت لیسنینگ در موضوعی خاص، ضبط و شنیدن سخنرانی‌های مختلف و پادکست ها راجع به مبحث مورد نظر است. این مباحث میتوانند منبعی مناسب برای آمادگی آزمون‌های زبانی نظیر آیلتس یا تافل در مکالمه انگلیسی باشند. در این صورت شما خود را برای اسپیکینگ آیلتس یا اسپیکینگ تافل آماده خواهید نمود.

به منظور تقویت مهارت listening، بایستی در مرحله اول به سخنرانی یا پادکست موردنظر گوش فرا دهید تا با کلیت بحث آشنا شوید. در اینجا، یادگیری لغت‌های جدید امری ضروری به نظر می‌رسد. سپس بار دیگر گوش کنید تا با ساختار و سبک شنیداری فایل آشنا گردید. مرحله دوم، تاثیر شگرفی بر آشنایی شما با لهجه و تلفظ کلمات فایل صوتی موردنظر دارد.

مکالمات TED و رادیوهای ملی انگلیسی زبان نظیر ABC

منابع شنیداری بسیاری بصورت آنلاین در اختیار شماست. مکالمات TED یکی از بهترین منابع آنلاین است که بصورت تصویری و با کیفیت بالا ارائه می‌شود و گستره وسیعی از موضوعات در مکالمه انگلیسی را دربر می‌گیرد. این مکالمات، منبع خوبی برای آمادگی قبل از سخنرانی‌های موفق در برابر حضار است.

منبع آنلاین دیگر برای تقویت مهارت listening، گوش فرا دادن به رادیوهای ملی انگلیسی زبان نظیر رادیوی ملی استرالیا یا بریتانیاست. رادیوها، موضوعات مختلف و به روزی را مورد بحث قرار می دهند که روزمره با آن درگیر هستیم.

مکالمات TED و رادیوهای ملی انگلیسی زبان نظیر ABC

برای تقویت مهارت listening خود، ابتدا به مکالمه انگلیسی ضبط شده آن بدون متن گوش فرا دهید. سپس، بار دیگر فایل صوتی را گوش کنید و این بار هر آنچه که می‌شنوید را بر روی کاغذ بیاورد. سپس به سراغ متن موجود بروید و اگر جایی را متوجه نشده‌اید چک نموده و لغات جدید را مورد بررسی قرار دهید.

مهارت listening

میدانستید که فایل‌های PDF قادر به سخنوری هستند؟! بار دیگر که قصد خواندن یک فایل PDF را دارید، سعی کنید ابتدا به آن گوش فرا دهید. اگر با نحوه شنیدن فایل آشنایی ندارید کافی است این متن را در گوگل تایپ نمایید: “چگونه به فایل PDF گوش دهم!”.

بیشتر بخوانید :   آشنایی با گیمیفیکیشن و کاربردهای آن

آیا دیکشنری شما می تواند صحبت کند

اکثر دیکشنری های آنلاین یا الکترونیک قابلیت مکالمه دارند. در این صورت می‌توانید به راحتی به متن موجود در دیکشنری گوش فرا دهید و اشکالات تلفظی خود را برطرف نمایید.

تاثیر مهارت speaking در تقویت مکالمه انگلیسی

جمله قدیمی “تمرین یعنی تکامل” یک یادآوری برای توجه به اصل تمرین است. تقویت مهارت speaking بدون تکرار و تمرین مداوم بی شک امکان پذیر نیست. بنابراین، از هر فرصت کوچکی برای پیوستن به مباحث روزمره دوروبرتان استفاده کنید. از اشتباه کردن و تعبیر اشتباه در مکالمه انگلیسی خجالت زده نشوید.

در مقابل، سعی کنید خود را به بقیه افراد معرفی کنید و گروه های کوچک مطالعه تشکیل دهید، به کلوپ‌های مکالمه بپیوندید و در اتفاقات اجتماعی شرکت کنید. هرچه فرصت مکالمه بیشتری داشته باشید، یادگیری سریع تر اتفاق می افتد. “تمرین” سبب تکامل و تقویت اعتماد به نفس می‌شود و این امر به خودی خود و به مرور زمان، سبب تقویت مهارت اسپیکینگ می‌گردد.

ارتباط برقرار کردن قطعا مهم ترین اصل در مکالمه است. برای مکالمه انگلیسی، به ارتباط سریع توجه نکید، این امر خود به خود و از طریق تمرین اتفاق می‌افتد. درجه صدای متوسط، تاثیر مثبتی در مکالمه انگلیسی دارد. از فریاد زدن و درجه صدای بالا حین مکالمه خودداری کنید.

اشتباهات حین مکالمه انگلیسی

به منظور تقویت مهارت speaking، از اشتباه کردن در مکالمه انگلیسی هراسان نباشید و از آن استقبال کنید. افراد انگلیسی زبان نیز حین مکالمه کامل نیستند و اشتباه می‌کنند. لهجه کمی متفاوت و اشتباهات ریز قابل  چشم‌پوشی است. هنگام اشتباه در اسپیکینگ، خود را تصحیح نمایید و به زبان خود اجازه دهید تا پیشرفت نماید و این امر با تمرین حتمی خواهد بود.

عدم درک حین مکالمه انگلیسی

اگر فرد روبروی شما متوجه منظور شما نشد آن را به چشم فاجعه نبیند. برای افزایش مهارت اسپیکینگ، نفس عمیقی بکشید، از کلمه دیگری استفاده کنید یا سعی کنید  کلیت جمله را به شکلی ساده تر به فرد  مقابل انتقال  دهید. اگر فردی به شما خندید آن را به دیده تمسخر ننگرید، از جنبه بامزه بودن به آن نگاه کنید.

بیشتر بخوانید :   آموزش جاوا اسکریپت در HTML

تاثیر مهارت speaking در تقویت مکالمه انگلیسی

تقویت عضلات صورت و اعتماد به نفس حین مکالمه انگلیسی

به خود زمان بدهید تا بر روی عضلات صورت خود کار کرده و آن را برای اسپیکینگ بهتر و روانتر آماده کنید. هنگام تقویت مهارت اسپیکینگ، کلمات را شمرده تر و واضح تر ادا کنید و به حرکات عضلات صورت خود در مکالمه انگلیسی توجه کنید. مثبت‌اندیش باشید. تا آنجا که زمان دارید در اجتماعات انگلیسی زبان حضور پیدا کنید. انتظارات واقع بینانه از خود داشته باشید. یادگیری زبان زمانبر است، حتی برای افراد بومی.

موضوعات مورد بحث و نبایدها

تا آنجا که می‌وانید موضوع برای صحبت پیدا کنید و در مورد آن بشنوید و صحبت کنید. اگر هنگام مکالمه انگلیسی، در مورد موضوعی هنجارشکن صحبتی به میان بیاورید، متوجه عکس العمل شگفت‌زده طرف مقابل خود می‌شوید. پس سعی کنید موضوعات بی خطر را برای مکالمه برگزینید. موضوعاتی نظیر آب و هوا، تعطیلات، علایق ورزشی یا هنری و …

سبک های ارتباطی و زمینه های اجتماعی

زمانی که عضو یک گروه یا سایت می‌شوید، با دسته های متفاوتی از افراد با زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی مختلف در مکالمه انگلیسی روبرو می‌شوید. برای افزایش مهارت speaking خود، با هر شخص یا گروه، با توجه به زمینه اجتماعی مورد نظر، به گفتگو بنشینید.

پس از اولین گفتگو با زمینه موردنظر آشنایی کافی پیدا می‌کنید. در گفتگوهای بعدی قبل از مکالمه، کمی در مورد زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی افراد تحقیق کنید و موضوعات مشخص با عناوین از پیش تعیین شده را در چنته داشته باشید. در این صورت فرصت برای بسط و گسترش مکالمه دارید و به تکرار و کسالت نمیافتید.