آموزش طراحی حرفه ای پارچه و لباس

از طراحی پارچه چه می دانید؟

امروزه پارچه با کمک پیشرفت تکنولوژی انواع زیادی پیدا کرده است و دیگر مثل قبل فقط به چند طرح و جنس محدود نیست. همین موضوع باعث شده است تا طراحی پارچه به عنوان یک رشته تخصصی به وجود آید. طراحی پارچه به طور کلی به فرایند به وجود آوردن طرح برای پارچه گفته می شود. کار اصلی که یک طراح پارچه انجام می دهد تولید و طراحی عناصر هنری برای پارچه است که با توجه به موضوعات مربوط به نساجی انجام می شود. کار یک طراح پارچه در حقیقت انتقال هنر به تار و پود پارچه است و این کار را با در نظر گرفتن الیاف، نوع نخ، رنگ، کاربرد محصول و سیستم تولید انجام می دهد.

طراحی پارچه با هر چیزی که در آن از پارچه استفاده می شود سر و کار دارد، برای مثال لباس، زیر انداز، پرده، حوله و غیره. همین موضوع نشان می دهد که پارچه در زندگی ما چقدر اهمیت دارد و نه تنها در اشیا و وسایل زندگی بلکه در صنعت پر رونق مد و فشن هم نقش مهمی دارد.  طراحی پارچه این توانایی را دارد که به کمک آن برند و سبک به یک مجموعه دهد. طراحی پارچه نه تنها یک هنر است بلکه به نوعی کسب و کار نیز به حساب می آید.

از طراحی پارچه چه می دانید

طراح پارچه کیست؟

پارچه در زندگی روزمره ما در همه جا استفاده می شود از لباس گرفته تا حوله آشپزخانه در همه جا پارچه وجود دارد. پارچه برای آنکه مفید و قابل استفاده باشد باید قابلیت هایی مثل انعطاف پذیری، مقاومت در برابر سایش و کنترل رطوبت داشته باشد. برخی از پارچه ها برای موارد خاصی مثل استفاده در جلیقه ضد گلوله ، کلاه ایمنی و یا دستکش مخصوص برای قصاب ها تولید و طراحی می شوند.

از لباس پرستاران و پزشکان گرفته تا پوشش های مخصوص برای جذب صدا در یک سالن تاثیر همگی در زمینه فعالیت طراحی پارچه قرار دارند. طراحی پارچه رشته ای بسیار خلاقانه است که در آن طراحان با استفاده از نقش و رنگ طرح های فوق العاده ای به وجود می آورند. یک طراح پارچه باید از تکنیک های نساجی و تولید پارچه و دنیای مد اطلاع کافی داشته باشد، چرا که بخش زیادی از زمینه فعالیت یک طراح پارچه به صنعت مد و لباس مربوط می شود. این روزها با کمک فناوری و استفاده از کامپیوتر کار طراحی پارچه تنوع بیشتری پیدا کرده است. اکثر طراحان پارچه از نرم افزارهای مختلفی مثل CAD مخصوص نساجی، Bontex ، Artlandia Symmetry Works، LECTRA، Evolution Textile Design و غیره استفاده می کنند.

چطور یک طراح لباس شوید؟

طراحی لباس یک شغل بسیار هیجان انگیز است که به طور دائم تغییر می کند و نیاز به کار و تلاش زیادی دارد چرا که هم جزئیات این کار زیاد است و هم صنعت بسیار پر رقابتی است. اگر می خواهید یک طراح مد موفق باشید باید خودتان را برای یک مسیر طولانی و پر چالش اما بسیار هیجان انگیز و متنوع آماده کنید. برای آنکه طراحی لباس را شروع کنید نکات ساده ای وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به یک طراح موفق تبدیل شوید.

نقاشی کردن را یاد بگیرید

اولین مهارتی که هر طراح باید آن را یاد بگیرید نقاشی کردن است. یک طراحی باید بتواند با استفاده از خطوط آنچه در ذهن دارد را به تصویر بکشد. حتما هم لازم نیست که یک نقاش ماهر باشید. بسیاری از طراحان در زمان طراحی حتی سبک خود را برای ترسیم چیزی که در ذهن دارند به وجود می آوردند. اما آشنایی با اصول اولیه نقاشی به یک طراح پارچه و لباس کمک می کند تا بهتر بتواند طرح و ایده ابتدایی خود را به تصویر بکشد و بعد از آن می تواند با کمک نرم افزارهای مخصوص طراحی پارچه و لباس طرح خود را تکمیل کند.

کتاب های آموزش نقاشی زیادی هم به صورت چاپی و هم به صورت آنلاین وجود دارد که می توانید از آنها برای یادگیری نقاشی استفاده کنید. فقط کافی است هر روز ۳۰ دقیقه برای این کار وقت بگذارید. رمز موفقیت در حقیقت تمرین و تکرار است.

از طراحی پارچه چه می دانید

به محیط اطراف خود به عنوان یک طراح نگاه کنید

به اشیا و لباس های اطراف خود با دقت بیشتری نگاه کنید. به این موضوع دقت کنید که چه چیزی نظرتان را بیشتر جلب می کند و از نظر شما خوب است و از چه چیزهایی خوشتان نمی آید. این کار شروع خوبی است زیرا باعث می شود با دید انتقادی به اشیا و طرح ها نگاه کنید و نکات قوت و ضعف را در آنها ببینید و به تدریج در کار طراحی با همین دید به طراح پارچه و لباس بهتری تبدیل شوید. تقریبا هر چیزی که توسط انسان ساخته شده است یک طرح پشت آن وجود داشته است و توسط یک طراح به وجود آمده است. به شکل و جنش اشیا توجه کنید و بینید که چقدر برای هدفی که طراحی شده اند کاربردی هستند.

به قسمت های مختلف یک طرح نگاه کنید و ببیند که قسمت های مختلف آن چطور کنار هم قرار گرفته اند و یکپارچه شده است. برای مثال اگر به یک طراحی گرافیک نگاه می کنید به رنگ ها، خطوط، تناسب بخش های مختلف، بافت و شکل توجه کنید و ببینید چطور این طرح توانسته است پیامی که دارد را به مخاطب خود منتقل کند و اینکه اصلا در انتقال پیام و کاربردی که برای آن طراحی شده است موفق بوده است یا نه. به عنوان یک طراح به مسائل به عنوان حل یک مسئله یا پر کردن جای خالی یک چیز فکر کنید. در حالی که سعی می کنید پارچه و یا لباسی که طراحی می کنید از لحاظ ظاهری خوب و مناسب باید به کاربرد و تاثیر گذاری آن نیز توجه داشته باشید. بنابراین در زمان طراحی باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

طرح پارچه یا لباس شما باید برند یا شرکت مورد نظر را سریع به ذهن بینند برساند.
یک لباس علاوه بر اینکه باید از لحاظ ظاهری جذاب باشد، کاربرد آن نیز باید از ظاهرش کالا مشخص باشد.

طرز تولید و آماده شدن پارچه و لباس را بررسی کنید

در مورد اینکه یک پارچه و یا لباس طی چه مراحلی تولید و ساخته می شود به شما کمک می کند تا به عنوان یک طراح درک بهتری از روند تولید آنچه طراحی می کنید داشته باشید. به عنوان یک طراح علاوه بر اینکه باید آنچه طراحی می شود از لحاظ زیبایی چشم نواز باشد باید در مورد اینکه آیا آن طرح با توجه به فن آوری و نحوه تولید قابل اجرا و تولید نیز هست یا نه آگاه باشید. به عنوان مثال زمانی یک لباس خاص طراحی می شود و پارچه خاصی برای آن در نظر دارید باید به عنوان یک طراح پارچه و لباس بدانید که آیا آن طرح با پارچه مورد نظر ما در عمل قابل اجرا و دوخته شدن هست یا نه.

از طراحی پارچه چه می دانید

در مورد طراحان مورد علاقه خود تحقیق کنید

بررسی زندگی حرفه ای و کاری طراحان بزرگ و یا طراحانی که شما به آنها علاقه دارید به شما کمک می کند تا از آنها برای الهام گرفتن مسیر شغلی خود استفاده کنید. بررسی اطلاعات مربوط به فلسفه شخصی طراحان بزرگ در زمینه طراحی، سوابق طراحی و عادات کاری می تواند به عنوان یک چراغ راه برای شما عمل کند تا به عنوان فردی که تازه در این راه قدم گذاشته اید ببینید که چه چیزهایی به موفقی یا عدم موفق یک طرح و یک طراح تاثیر گذاشته است.

بررسی این جزئیات به نوعی کلاس درسی برای شما محسوب می شود که به کمک آن می توانید مسیر شغلی خود را آسان تر طی کنید و به موفقیت برسید. حتی در مورد طراحانی که کار آنها را زیاد دوست ندارید هم تحقیق کنید تا ببینید که چیزی پیش زمینه طراحی و تخیل آنها است و از چه چیزهایی برای طرح های خود الهام می گیرند.

اشتباه کردن را جزئی از مسیر یادگیری خود بدانید

به عنوان یک تازه کار هیچ کس از شما انتظار ندارد که طرح های کاملا حرفه ای و بی عیب و نقصی ارائه کنید. یک طراح تازه کار بهتر است بیشتر از اینکه نگران بی عیب و نقص بودن طرح هایش باشد و از اشتباه کردن بترسد به دنبال این باید که خلاقیت خود را تقویت کند و هر آنچه را که به ذهنش می رسد طراحی کند. شما به عنوان یک طراح پارچه و لباس باید ابتدا توانایی خود در خلاقیت و تبدیل ایده به عمل را یاد بگیرید و به تدریج و در طول مسیر شغلی خود به یک طراح کامل تبدیل شوید.

همیشه برای ایده گرفتن آماده باشید

به عنوان یک طراح همیشه با خودتان یک دفترچه یادداشت و دوربین عکاسی باید همراهتان باشد تا به محض آنکه چیزی به ذهنتان رسید و یا چیزی را دیدید که می توانید از آن برای طرح خود استفاده کنید عکس بگیرید. در همه جا و همه چیز می توانید الهام بگیرید. فقط اشیا یا طرح سایر طراحان نیستند که می توانید از آنها الهام بگیرید بلکه طبیعت و هر چیزی که به طور تصادفی اتفاق می افتد نیز می توان به عنوان یک منع الهام بخش مورد استفاده قرار گیرند.

در دوره های معتبر طراحی پارچه و لباس شرکت کنید

برای آنکه به عنوان یک طراح از همان ابتدا به شکل اصولی کار خود را شروع کنید ابتدا باید آموزش درست و جامعی در آن زمینه دیده باشید. بنابراین از همان ابتدا بهتر است در یک آموزشگاه معتبر شرکت کنید. این کار باعث می شود که وقت و هزینه اضافی برای یادگیری نپردازید.