×

آشنایی با نرم افزار لایت روم 

نرم افزار لایت روم چیست

نرم افزار لایت روم برای هر عکاس و پردازشگر عکس حرفه‌ای لازم است که انواع نرم افزارهای ویرایش عکس را بشناسد، آشنایی با یا (adobe lighroom) یکی از این موارد لازم است، این نرم افزار از گروه نرم افزارهای فتوشاپ است که شرکت Adobe برای سیستم‌های ویندوز و OS 10 ارائه کرده است، این نرم افزار با امکانات و گزینه‌های مختلف ویرایش عکس خدمات زیادی را به کاربران و گرافیست‌ها ارائه می‌دهد.

شاید این نرم افزار را بشناسید و یا بالعکس از خود بپرسید  نرم افزار لایت روم چیست و چه امکاناتی دارد؟ اگر قصد آشنایی با نرم افزار لایت روم را دارید این مقاله از آموزش مرک افزار های طراحی عکس در مرکز درس را تا انتها بخوانید.

استفاده از این نرم‌افزار بیشتر عکاس‌ها را سردرگم کرده است. این اپلیکیشن در واقع نرم‌افزار کمی در کنار فتوشاپ می‌باشد ولی قابلیت‌های فتوشاپ را دارا نمی‌باشد. در واقع این نرم افزار یکی از کابردی‌ترین و مهم‌ترین نرم‌افزارهایی است که عکاس‌ها از آن استفاده می‌کنند.

adobe lightroom یک ویرایشگر عکس است

در ابتدا در جواب نرم افزار لایت روم چیست باید بدانید این لایت روم یا معادل انگلیسی آن adobe light room یک ویرایشگر عکس است که شرکت ادوبی آن را طراحی و به بازار ارائه کرده است ، این نرم افزار عملیات ویرایش و روتوش عکس‌ها را انجام می‌دهد، ویرایش‌های انجام شده در این نرم افزار مخرب و قابل خراب شدن نیستند، این نرم افزار شبیه به فتوشاپ دارای ویرایش‌ها و امکاناتی است که به نسبت فتوشاپ ساده‌تر است.

اولین موردی که باید در مورد این نرم افزار بدانید این است که برای هر عکسی که می‌گیرید، یک کاتولوگ در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم افزار شباهت کمی با فتوشاپ دارد و بیشتر شبیه به نرم‌افزارهایی مانند پیکسا و apple photo عمل می‌کند. این نرم افزار بیشتر برای عکاسان حرفه‌ای و یا آماتورهایی که قصد یادگیری این نرم افزار را دارند بسیار مناسب است.

لایت روم یا adobe light room مانند مدیریت فایل نیست و امکان مدیریت عکس‌ها را ندارد مگر اینکه عکس‌ها را داخل database بریزیم. پس از آشنایی با نرم افزار لایت روم متوجه خواهید شد که این نرم افزار تنها برای ویرایش عکس و انجام خدماتی مانند: اصلاح قرمزی چشم، کراپ کردن، تبدیل به سیاه سفید و.. است و در این نرم افزار امکان طراحی و ساخت لوگو و نمادها وجود ندارد. در لایت روم ۴ نقشه جغرافیایی عکس نیز اضافه شده است.

ورود نرم افزار ایندیزاین به بازار

بخش کتاب لایت روم ۴ برای ساخت و طراحی کتاب‌های دارای تصویر است، بخش دیگر لایت روم بخش slide show آن است که عکس ها را اسلایدی نمایش می‌دهد. لازم به ذکر است لایت روم با زبان c++ نوشته شده است.

تاریخچه نرم افزار لایت روم چیست

تاریخچه لایت روم برمی‌گردد به سال ۲۰۰۶ که شرکت ادوبی با اعلام شعار “خارج کردن عکاس‌ها از تاریک خانه به روشن خانه ” این نرم افزار به به صنف عکاسان معرفی کرد تا آن دسته از امکانات مورد نیاز عکسان را درسطح متفاوت‌تری نسبت به فتوشاپ ارائه کند. رواقع زندگی عکاسان از زمان آشنایی با نرم افزار Adobe Lightroom متحول شد.

شناخت نرم افزار لایت روم

جالب است بدانید لایت روم گاها سبب سردرگمی عکاسان می‌شود، این نرم افزار نامش شبیه به نرم افزار فتوشاپ است اما قابلیت‌ها و ادیت‌های آن کمتر از فتوشاپ است.

به طور کلی نرم افزار مهمی برای کاربران است، لایت روم هم اکنون روی سیستم عامل‌های اندروید، ios، مک و ..کار می‌کند با قیمت حدودا ۱۴۹ دلار است، البته با بعضی برنامه‌ها مانند ccpp مخفف (Creative cloud photography plan) با هزینه ماهیانه پایینتر لایت روم در اختیار داشت. پس از آشنایی با لایت روم لازم است قابلیت ها و امکانات این نرم افزار را بشناسید .

قابلیت های لایت روم چیست

ساخت فهرست‌ها مختلف از تصاویر: اولین نکته که در آشنایی با قابلیت‌های آن لازم است بدانید این موضوع است که مشابه picasa و Apple photos برای هر عکسی که به آن می‌دهید یک فهرست یا کاتالوگ در نظر می‌گیرد این نرم افزار با شباهت پایینش به فتوشاپ بیشتر برای عکاسان حرفه‌ای و افرادی که به طور جدی دنبال گرافیک و عکاسی هستند برنامه نویسی شده است.

این نرم افزار دسترسی‌های بسیار زیادی به ابزارهای قدرتمند فهرست‌نویسی دارد. تنها نقصی که در مورد این نرم افزار وجود دارد این است که گزینه‌های بسیار زیادی برای ذخیره و دسته بندی و پیدا کردن تصاویر در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

این نرم افزار قادر به ورود، پردازش و ذخیره و ویرایش هزاران عکس ساخته شده است. به طور مثال می‌توانید عکس‌های خود را از داخل گالری یا کارت حافظه به فهرست خود منتقل کنید تا عکس‌ها روی هارد دیسک ذخیره و امکان دسترسی و ویرایش از طریق برنامه‌های دیگر را داشته باشد. ضمن وارد کردن عکس‌ها می‌شود عنوان‌ها کلمات کلیدی و .. را به عکس‌ها اضافه کرد.

معرفی نرم افزار لایت روم

یکی از خوبی‌های این نرم افزار این است که مرور و انتخاب تصاویر برایمان آسان‌تر می‌شود، در ادامه می‌توانید عکس‌های تایید شده یا نشده را علامت‌گذاری و امتیازدهی کنید و سپس به فیلتر پردازش و ویرایش عکس‌ها بپردازید. درحالی که نرم افزارهای مشابه آن تنها قادر به ذخیره کردن عکس هستند و قابلیت‌های زیادی برای ذخیره و دسته بندی و یافتن تصاویر دلخواه ندارند. البته جریان‌های شغلی و مجموعه سیستم‌‌های یک سازمان را نیز دوباره طرح‌ریزی بکند.

پردازش عکس‌ها Raw

می‌توان گفت تصاویر گرفته شده با فرمت Lossless تصاویر Raw نامیده می‌شود. Adobe Lightroom ویرایشگر حرفه‌ای و قدرتمند تصاویر Raw است. تفاوت فایل JPEG و فایل Raw در این است که فایل Raw بیشتر اطلاعات گرفته شده از سنسور دوربین را ذخیره‌سازی می‌نماید و اطلاعات لازم برای ادیت یا ویرایش عکس را در اختیار کاربر می گذارد، بنابراین فایل JPEG در این حالت بی فایده است، و این داده اضافی هنگام ویرایش فضا و امکان بیشتری را برای اعمال تغییرات و پردازش عکس به شما می‌دهد. معمولا عکاسان حرفه‌ای از فایل های Raw بیشتر استفاده می‌کنند به دو دو دلیل :

  1. انعطاف‌پذیری عکس‌ها
  2. احتمال بیشتر گرفتن عکس باکیفیت خوب

آموزش نرم افزار لایت روم

نرم افزار لایت روم برای عکس‌برداری با فایل Raw می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. زیرا با ویرایش‌های ساده‌تر مانند (ثتبیت رنگ، پاکسازی و تمیز کردن رنگ، لکه و..) تصاویر بهتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای شناخت بیشتر باید به خوبی راجع به قابلیت‌های آن مطالعه و تحقیق کنید از دیگر قابلیت‌های Adobe Lightroom می‌توان به استخراج و چاپ تصاویر و فراتر از آن اشاره کرد.

ساسان سروشه
ساسان سروشه sasansorousheh
15 محصول
606 نوشته
عضویت ۹۸/۱۰/۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *