استحصال طلا به روش ثقلی

MarkazeDarsDefault.jpg

مارپیچ همفری ( humphrey, spiral ): جداکننده‌های مارپیچی از جمله جداکننده‌های نسبتا مدرنی هستند که در سال ۱۹۴۰ میلادی عرضه شده‌اند و از آن پس تا کنون به ندرت تغییرات اساسی در اصول اولیه این دستگاه انجام گرفته‌است. در سال ۱۹۴۱ میلادی همفری مطالعاتی را برروی بازیابی طلا به روش ارزان قیمت به کمک لاستیک‌های فرسوده اتومبیل انجام داد که بعد‌ها ورقه‌های سرب به‌عنوان مسیرهای مارپیچی جایگزین لاستیک شد و بدین ترتیب او توانست آزمایشات متعددی را با تغییر عواملی مانند قطر مارپیچ، شیب مارپیچ، مقطع مارپیچ و بسیاری دیگر انجام دهد.

تا چند سال اخیر کلیه مارپیچ‌های ساخته‌شده، براساس مارپیچ همفری طراحی شده‌اند ولی اخیرا تکامل قابل توجهی در تکنولوژی مارپیچ‌ها به‌عمل آمده‌است. 

در حال حاضر تعداد بیشماری از این دستگاهها در پرعیارسازی کانسارهای ساحلی به‌کار می‌رود. از معروفترین نسل جدید این وسایل می‌توان به نوعی از آنها اشاره کرد که در آن از آب شستشو استفاده نمی‌شود و تنها یک مجرای دریافت کنسانتره در قسمت پایین مارپیچ وجود دارد. بطور کلی مارپیچ‌هایی که در آنها از آب شستشو کمتر استفاده می‌شود، ارزان قیمت هستند، عملیات و نگهداری آنها بسیار ساده‌است و در فرآوری طلا و نقره مکورد استفاده قرار می‌گیرند.