طلا در برگزیده تفسیر نمونه

MarkazeDarsDefault.jpg

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۱    297    شأن نزول: …..  ص : ۲۹۷

این آیه در باره دو نفر از یهود نازل گردیده که یکى امین و درستکار و دیگرى خائن و پست بود نفر اول «عبد اللّه بن سلام» بود که مرد ثروتمندى ۱۲۰۰ اوقیّه طلا نزد او به امانت گذارد، عبد اللّه همه آن را به موقع به صاحبش رد کرد و به واسطه امانت‏دارى خداوند او را در آیه مورد بحث مى‏ستاید.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۱    306    [سوره آل‏عمران(۳): آیه ۹۱] …..  ص : ۳۰۶

 (آیه ۹۱)- در این آیه به دنبال اشاره‏اى که در آیه قبل به توبه‏هاى بیهوده شد سخن از کفّاره بیهوده مى‏گوید، مى‏فرماید: «کسانى که کافر شدند و در حال کفر از دنیا رفتند اگر تمام روى زمین پر از طلا باشد و آن را به عنوان «فدیه» (و کفاره اعمال زشت خویش) بپردازند هرگز از آنها پذیرفته نخواهد شد» (إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا وَ ماتُوا وَ هُمْ کُفَّارٌ فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْ أَحَدِهِمْ مِلْ‏ءُ الْأَرْضِ ذَهَباً وَ لَوِ افْتَدى‏ بِهِ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۱    306    [سوره آل‏عمران(۳): آیه ۹۱] …..  ص : ۳۰۶

روشن است کفر تمام اعمال نیک انسان را بر باد مى‏دهد و اگر تمام روى زمین پر از طلا باشد و در راه خدا انفاق کنند پذیرفته نخواهد شد و صد البته اگر چنین چیزى در قیامت در اختیار آنها باشد و بدهند پذیرفته نیست.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۱    597    [سوره الأنعام(۶): آیه ۵۰] …..  ص : ۵۹۷

نخست این که آنها به پیامبر صلّى اللّه علیه و آله پیشنهاد معجزات عجیب و غریبى مى‏کردند، و هر یک به میل خود پیشنهادى داشتند، حتى به مشاهده معجزات مورد درخواست دیگران نیز قانع نبودند گاهى خانه‏هایى از طلا، و گاهى نزول فرشتگان، و زمانى تبدیل سرزمین خشک و سوزان مکّه به یک باغستان پر آب و میوه! گویا آنها با این تقاضاهاى عجیب و غریب یک نوع مقام الوهیت و مالکیت زمین و آسمان براى پیامبر صلّى اللّه علیه و آله انتظار داشتند.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۱    635    شأن نزول: …..  ص : ۶۳۵

نقل کرده‏اند که: عده‏اى از قریش خدمت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله رسیدند و گفتند: تو براى موسى و عیسى، خارق عادات و معجزات مهمى نقل مى‏کنى، و همچنین در باره انبیاى دیگر، تو نیز امثال این کارها را براى ما انجام ده تا ما ایمان آوریم، پیامبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود: مایلید براى شما چه کار کنم؟ گفتند: از خدا بخواه کوه صفا را تبدیل به طلا کند، و بعضى از مردگان پیشین ما زنده شوند و از آنها در باره حقانیت دعوت تو سؤال کنیم، و نیز فرشتگان را به ما نشان بده که در باره تو گواهى دهند، و یا خداوند و فرشتگان را دسته جمعى با خود بیاور!.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۲    199    [سوره التوبه(۹): آیه ۳۴] …..  ص : ۱۹۸

سپس قرآن به تناسب بحث دنیاپرستى پیشوایان یهود و نصارى به ذکر یک قانون کلى در مورد ثروت اندوزان پرداخته، مى‏گوید: «و کسانى که طلا و نقره را جمع‏آورى و گنجینه و پنهان مى‏کنند و در راه خدا انفاق نمى‏نمایند آنها را به عذاب دردناکى بشارت ده» (وَ الَّذِینَ یَکْنِزُونَ الذَّهَبَ وَ الْفِضَّهَ وَ لا یُنْفِقُونَها فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذابٍ أَلِیمٍ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۲    329    شأن نزول: …..  ص : ۳۲۹

نخست این که گروهى از رؤساى کفار مکّه نزد پیامبر صلّى اللّه علیه و آله آمدند و گفتند: اگر راست مى‏گویى که پیامبر خدا هستى کوههاى مکه را براى ما طلا کن! و یا فرشتگانى را بیاور که نبوت تو را تصدیق کنند! این آیه نازل شد و به آنها پاسخ گفت.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۲    669    [سوره الإسراء(۱۷): آیه ۹۳] …..  ص : ۶۶۹

 (آیه ۹۳)- پنجم: «یا براى تو خانه‏اى پرنقش و نگار از طلا باشد» (أَوْ یَکُونَ لَکَ بَیْتٌ مِنْ زُخْرُفٍ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۳    40    [سوره الکهف(۱۸): آیه ۳۱] …..  ص : ۴۰

 «آنها در آنجا با دستبندهایى از طلا آراسته‏اند» (یُحَلَّوْنَ فِیها مِنْ أَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۳    208    [سوره الحج(۲۲): آیه ۲۳] …..  ص : ۲۰۸

سپس به زینت و لباس آنها پرداخته، مى‏گوید: «آنها با دستبندهایى از طلا و مروارید زینت مى‏یابند و لباسشان در آنجا از حریر است» (یُحَلَّوْنَ فِیها مِنْ أَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَ لُؤْلُؤاً وَ لِباسُهُمْ فِیها حَرِیرٌ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۳    587    [سوره الأحزاب(۳۳): آیه ۴] …..  ص : ۵۸۶

 «دوستى ما و دوستى دشمن ما در یک قلب نمى‏گنجد چرا که خدا براى یک انسان دو قلب قرار نداده است که با یکى دوست بدارد و با دیگرى دشمن، دوستان ما در دوستى ما خالصند همان‏گونه که طلا در کوره خالص مى‏شود هر کس مى‏خواهد این حقیقت را بداند، قلب خود را آزمایش کند اگر چیزى از محبت دشمنان ما در قلبش با محبت ما آمیخته است از ما نیست و ما هم از او نیستیم».

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۴    73    [سوره فاطر(۳۵): آیه ۳۳] …..  ص : ۷۳

سپس به سه بخش از نعمتهاى بهشتى که بعضى جنبه مادى دارد و ظاهرى، و بعضى جنبه معنوى و باطنى، و قسمتى نیز ناظر به نفى و طرد هر گونه مانع و مزاحم است اشاره کرده، مى‏گوید: «این پیشگامان در خیرات در آن بهشت جاویدان به دستبندهایى از طلا و مروارید آراسته‏اند و لباسشان در آنجا حریر است»! (یُحَلَّوْنَ فِیها مِنْ أَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَ لُؤْلُؤاً وَ لِباسُهُمْ فِیها حَرِیرٌ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۴    358    محتواى سوره: …..  ص : ۳۵۷

بخش هفتم: از مواعظ و اندرزهاى مؤثر و پربار براى تکمیل کردن بخشهاى دیگر سخن مى‏گوید. نام سوره از آیه ۳۵ گرفته شده که از ارزشهاى مادى و «زخرف» (طلا و مانند آن) سخن مى‏گوید.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۴    374    [سوره الزخرف(۴۳): آیه ۵۱] …..  ص : ۳۷۴

 (آیه ۵۱)- اگر پیامبر است چرا دستبند طلا ندارد؟

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۴    375    [سوره الزخرف(۴۳): آیه ۵۳] …..  ص : ۳۷۵

 (آیه ۵۳)- سپس فرعون به دو بهانه دیگر متشبث شده گفت: «پس چرا دستبندهائى از طلا به او داده نشده؟ یا این که چرا فرشتگان همراه او نیامده‏اند» تا گفتار او را تصدیق کنند؟! (فَلَوْ لا أُلْقِیَ عَلَیْهِ أَسْوِرَهٌ مِنْ ذَهَبٍ أَوْ جاءَ مَعَهُ الْمَلائِکَهُ مُقْتَرِنِینَ).

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۴    375    [سوره الزخرف(۴۳): آیه ۵۳] …..  ص : ۳۷۵

مى‏گویند فرعونیان عقیده داشتند که رؤسا باید با دستبند و گردن بند طلا خود را زینت کنند.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۵    66    [سوره الرحمن(۵۵): آیه ۶۲] …..  ص : ۶۵

 «دو بهشت که بناى آنها و هر چه در آنهاست از نقره است، و دو بهشت است که بناى آنها و هر چه در آنهاست از طلاست». تعبیر به طلا و نقره ممکن است اشاره به تفاوت ارزش مواهب آنها باشد.

برگزیده تفسیر نمونه    ج‏۵    66    [سوره الرحمن(۵۵): آیه ۶۲] …..  ص : ۶۵

لذا در حدیث دیگرى از پیامبر صلّى اللّه علیه و آله آمده است: «دو بهشت از طلا است براى مقربان، و دو بهشت از نقره براى اصحاب الیمین».