نکات طلایی در فن بیان و گویندگی

آیا می دانید برای تقویت فن بیان و شیوه ی مناسب گویندگی چه باید کرد؟ چه نکات و مواردی را باید رعایت کرد که توانست شیوایی و نفوذ کلام را حفظ کرد؟ به راستی راز ارتباط خوب و فن بیان قوی در چیست؟ به چه شیوه ای می توان مهارت گویندگی و سخنوری را تقویت کرد؟ مطمئنا درست حدس زده اید تمامی پرسش های مطرح شده ی بالا جوابی مشترک دارد و آن رساندن پیام اصلی و مشخص کلام است. اگر بتوانید در رساندن پیام، موفق و حرفه ای عمل کنید، تقریبا نیمی از کار اصلی را انجام داده اید اما برای رساندن پیام واضح و روشن به دیگران نیاز به آموزش فن بیان و گویندگی دارید و بایستی برای یادگیری آن تلاش کنید.

چگونه سخن بگوییم تا دیگران را تشویق به شنیدن کنیم؟

جای هیچ شک و شبه ای نیست که تاثیر نفوذ و شیوایی کلام می تواند نقش بسیار مهم و اساسی در زندگی ایفا کند و گاها شما را در رویارویی با چالش های مهم زندگی تان و یا بسیاری از موقعیت های پیچیده و دشوار نجات دهد. در اینجا باید تاکید کنم که آموزش فن بیان و گویندگی و سخنوری حداقل برای انجام سه مورد مهم در زندگی ضروری است:

 • هنگامی که می خواهید کسی را متقاعد کنید و یا از نظرات و عقاید خود در مقابل جمعی دفاع کنید.
 • هنگامی که می خواهید سرپرست و یا مافوق تان را متقاعد کنید که توانایی و لیاقت لازم را دارید که در موقعیت و پست بهتر شغلی قرار بگیرید.
 • هنگام رفع مشکلات شخصی و رفع موانع پیش رو و متقاعد کردن خانواده، انجام معاملات، تجارت، تدریس بهتر و انتقال کلام و پیام نهفته در آن و … یادگیری تکنیک های فن بیان و گویندگی بسیار ضروری است.

خوب، حالا باید پرسید که چگونه می توان این موارد را عملی کرد؟ در واقع دانستن شیوه های دوره فن بیان و گویندگی و یادگیری تکنیک های آن می تواند به طور کلی زندگی شما را دگرگون کند. تقویت و آموزش فن بیان و گویندگی می تواند گزینه ی بسیار عالی برای پیشرفت و ترقی شما باشد.

نکات طلایی فن بیان و گویندگی

تقویت فن بیان و گویندگی 

با رعایت موارد زیرمی توانید نفوذ کلام و فن بیان خود را تقویت کرده و همیشه بهتر و موثر تر عمل کنید.

 • آرام سخن بگویید و صحبت های خود را شمرده و رسا بیان کنید.
 • با اعتماد به نفس کامل سخن بگویید.
 • کاملا به چیزهایی که عنوان می کنید، اعتقاد داشته باشید.
 • فروتن و متواضع باشید.
 • بلندی و کوتاهی صدایتان را کنترل کنید.
 • در نشستن و ایستادن خود دقت کنید.
 • زیر و بمی صدای خود را کنترل کرده و در گفته هایتان آن را رعایت کنید.
 • همیشه آمادگی صحبت کردن داشته باشید.
 • از کلمات مناسب و زیبا استفاده کنید.
 • حین صحبت کردن، آرامش کامل خود را حفظ کنید.
 • از خواندن کتاب ها و نکات آموزنده و جالب غافل نشوید.
 • زبان بدن و کلام تان را هماهنگ کنید.
 • ارتباط چشمی با گوینده را حفظ کنید.

نکات طلایی فن بیان و گویندگی

شاید بتوان به جرات گفت که تمامی مواردی که برای تقویت فن بیان و گویندگی و مهارت سخنوری، حیاتی و ضروری است، همین موارد بالا است. اگر می خواهید شیوایی و نفوذ کلام داشته باشید، به دقت تمرین های مربوط به هر کدام را انجام دهید. در ادامه به تعدادی چند از نکات مهم دوره فن بیان و گویندگی اشاره می کنیم که رعایت آنها و همچنین عملی کردن آن ها در تاثیر و نفوذ کلام بی تاثیر نیست.

 1. سخنان خود را شمرده و آرام بیان کنید.
  شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که با افرادی صحبت کرده باشید که هیچ یک از سخنان آن ها را متوجه نشده باشید. در این شرایط چه فکری در مورد مخاطب تان کرده اید؟ آیا تمایل داشته اید که به صحبت کردن با وی ادامه دهید؟ چه احساسی داشته اید؟ خوب دقیقا این همان واکنش و عکس العملی است که تقریبا همه ی افراد در مقابل یک مکالمه ی نامفهوم و غیر واضح نشان می دهند. باید گفت که یکی از مهم ترین و ضروری ترین نکات در تقویت فن بیان و گویندگی و سخنوری، واضح وشمرده بودن کلمات است. با هر سرعت و صدایی که صحبت می کنید، وضوح و شمردگی کلام خود را فراموش نکنید. ادای مناسب و تلفظ درست کلمات، به فهم بهتر و دقیق تر شنونده کمک کرده و باعث می شود که شنونده برای شنیدن ادامه ی سخنان تان راغب تر باشد. بهترین کار برای رعایت وضوح کلام، کم کردن سرعت صحبت کردن است. شاید متوجه شده باشید که اکثر افرادی که نگران هستند و یا در مورد گفته ی خود تردید دارند، خیلی سریع صحبت می کنند، پس سعی کنید که شمرده و آرام سخن گفته و این شیوه را تمرین کنید چرا که با انجام این کار، علاوه بر فهم بهتر شنونده، شما فردی آرام و مطمئن جلوه می کنید.
 2. همواره با اعتماد به نفس سخن بگویید.
  مادامیکه تکیه کلام هایی مانند “ام، ِاِاِ ، و…” داشته باشید و در طول سخنان خود از آن ها استفاده کنید، به خواننده این حس را القا می کنید که اعتماد به نفس لازم را برای بیان کلمات و عقاید خود نداشته و در واقع به کلامتان مسلط نیستید. در این شرایط جای هیچ شبه ای نیست که کسی دوست ندارد این مکالمه یا سخنرانی را گوش دهد. برای داشتن اعتماد به نفس در طول صحبت ها و یا سخنرانی تان بایستی حس کنید که حرفی که می زنید کاملا متعلق به خودتان است، در این شرایط می توانید خیلی راحت اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.
 3. به چیزهایی که بیان می کنید، اعتقاد داشته باشید.
  همواره باید مواردی را در گفتگو های خود بیان کنید که به آن ها اعتقاد کامل دارید. هنگامی که با اشتیاق صحبت می کنید، مخاطب های تان متوجه می شوند که واقعا به سخنانی که می گویید، اطمینان دارید و  در این شرایط سخنان شما می تواند تاثیر بیشتری داشته و متقاعد کننده تر باشد.
 4. فروتن و متواضع باشید.
  فروتن بودن، راز موفقیت در کل زندگی به شمار می رود. اگر دوست دارید که در این زمینه موفق تر عمل کرده و عملکرد بهتری داشته باشید، سعی کنید که خودتان را همواره در محیط هایی قرار دهید که افراد بهتر و موفق تر از شما حضور دارند تا بتوانید در این شرایط از آن ها درس ها و نکته های مهمی را یاد گرفته و در زندگی خود از آن ها استفاده کنید. علاوه بر این نکته، همواره در پی ارتقا مهارت های خود باشید. این کار هم به پیشرفت و کسب مهارت و هم به افزایش فروتنی تان کمک شایانی می کند. در رعایت فروتنی در زندگی، همین بس که به سخنی از مشاهیر جهان بسنده کنیم که می گوید: ” اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن می کند.”
 5. از صدایتان حفاظت کنید.
  یکی از مهمترین ابزارهای حفظ نفوذ و شیوایی کلام تان، صدا است. چگونه از این ابزار مراقبت می کنید؟ آیا می دانید که چگونه باید از صدای تان محافظت کنید؟ برای مراقبت از صدای خود همواره نکات زیر را رعایت کنید:

  1. تنفس درست و عمیق را تمرین کنید. نفس کشیدن از راه سینه مناسب یک سخنور نیست و صدای شما را ضعیف و بد جلوه داده و بر تارهای صوتی تان اثرات مخربی دارد. تنفس درست و مناسب باید به صورت عمیق و شکمی باشد. شاید باورتان نشود، اما تنفس های عمیق شکمی علاوه بر حفاظت از صدای شما، در ایجاد آرامش و کنترل استرس تان نقش شایانی دارد و می تواند صدای تان را چندین درجه بهبود دهد.
  2. نوشیدن آب حین صحبت کردن و همچنین در مواقع عادی، به کیفیت بهتر صدا کمک می کند. پس از نوشیدن آب زیاد غافل نشوید و از نوشیدن مایعات کافئین دار اجتناب کنید.
  3. هیچ زمانی فریاد نزنید. فریاد زدن، باعث کشیده شدن تارهای صوتی شده و مشکلات خاصی برایتان نظیر گرفتگی صدا، خش دارشدن و .. ایجاد می کند. پس به منظور داشتن صدایی مناسب و مراقبت از آن، هرگز فریاد نزنید.
  4. از خواب و استراحت کافی غافل نشوید چرا که یک صدای خسته نمی تواند کلمات را مناسب ادا کند.
  5. هرگز زمزمه نکنید. این کار باعث کشیدگی و آسیب تارهای صوتی شده و برای صدای تان نیز مضر است.
 6. در نوع نشستن و ایستادن دقت کنید.
  جالب است بدانید که نحوه ی نشستن و ایستادن تان می تواند تاثیر خاصی بر نگرش مخاطب نسبت به شما داشته باشد. صاف نشستن، به شما اجازه می دهد که خوب نفس کشیده و قدرت کلام تان را بیشتر کنید و در مقابل قوز کردن وخمیده نشستن نیز قدرت و تاثیر کلامتان را کم کرده و نگرش مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد.
 7. زیر و بم صدایتان را کنترل کنید.
  سخنران هایی که به زیر و بمی صدای خود دقت می کنند و سعی می کنند که در ادای کلمات خود آن را رعایت کنند، مطمئنا تاثیر کلام بیشتری داشته و زیبا تر و شمرده تر صحبت می کنند.
 8. همیشه آمادگی خود را حفظ کنید.
  هر روز به مدت 5 دقیقه هم که شده، صدای خود را گرم کنید و برای آماده کردن صدایتان وقت بگذارید. تمرینات لازم برای آمادگی صدای خود را یاد گرفته و روزانه برای انجام آن ها وقت بگذارید.
 9. آرامش خود را حفظ کنید.
  هنگام گفتگو کردن و سخنرانی، مهم ترین نکته، حفظ آرامش و کنترل استرس است. به منظور حفظ آرامش، بایستی توانایی های خود را باور داشته و به نتیجه کار فکر نکنید. در واقع مهمترین نکته را تلاش خود بدانید. در این صورت به راحتی می توانید به دور از استرس و با آرامش به سخنرانی بپردازید.

نکات طلایی فن بیان و گویندگی

سخن آخر
به منظور داشتن نفوذ کلام و سخنوری و همچنین یادگیری فن بیان و گویندگی لازم است که راهکارهایی را اتخاذ کنید که در بالا به تعدادی از آن ها اشاره کردیم، اما مهمتر از همه ی این ها، شرکت در دوره فن بیان و گویندگی موسسات معتبر آموزشی است که شما را در رساندن به نفوذ کلام و یادگیری مهارت سخنوری همراهی می کند. 
پس اگر می خواهید در زندگی شخصی و یا شغلی تان موثرتر عمل کرده و با قدرت ظاهر شوید، و یا اینکه در تجارت و یا فروش عملکرد بهتری داشته باشید، شرکت در دوره فن بیان و گویندگی را فراموش نکنید.