پلتفرم فایربیس : سرویس جدید گوگل

یکی از تکنولوژی هایی که امروزه در حال پیشرفت و محبوب شدن است پلتفرم firebase می باشد. Firebase یک پلتفرم برای تولید برنامه‌های موبایل و وب است که با ابزار هایی که دارد کمک می‌کند که برنامه نویسان بتوانند با کمک آن برنامه‌های با کیفیت تری تولید کنند. Firebase از یک سری ویژگی‌هایی ساخته شده است که برنامه نویسان می‌توانند با ترکیب کردن آن‌ها می‌توانند نیاز های خود را برطرف کنند.

شما برای اینکه بخواهید یک برنامه موبایل یا وب تولید کنید باید کارهای سمت سرور زیادی را انجام دهید و API های مختلفی پیاده‌سازی کنید و همین زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. ولی گوگل با معرفی firebase انجام این کارها را بسیار راحت‌تر می کند. اولین محصولی که بر پایه firebase یک سیستم دیتابیس real time بود که به کاربران مختلف این امکان را می‌داد که داده‌های خود را بر روی آن ذخیره کنند و از آن بخوانند و خود را با آن sync کنند. دادن امکانات دیتابیس با استفاده از API ها بود. بعد ها این پلتفرم خود را گسترش داد تا بتواند امکانات بیشتری برای اپلیکیشن ها ارائه دهد.

سرویس های مختلف firebase

firebase analytic: یکی از ابزارهای رایگانی که firebase به کاربران می‌دهد analytic می‌باشد. این سرویس امکاناتی به کاربران می‌دهد که آمار برنامه‌ها و اپ های خود را داشته باشند و گزارشی از استفاده های مختلف آن ومعیار های مختلف آن را ببینند.

firebase cloud messaging:این سرویس که با نام google cloud messaging یا GCM شناخته می‌شود این سرویس یک سرویس ارسال و دریافت پیام و نوتیفیکیشن برای اندروید و iOS و برنامه‌های تحت وب می‌باشد. که این سرویس نیز به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

    • سرویس Firebase Auth* سرویسی است که امکان احراز هویت کاربران را به برنامه‌های موبایل و وب می دهد. این سرویس همچنین قابلیت احراز هویت کاربران را با اکانت های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر و گیت هاب و گوگل را دارد. علاوه بر این امکانات این سرویس اجازه می‌دهد که کاربران با استفاده از ایمیل و پسوردها و اکانت های خودشان را فعال کنند.

سرویس Realtime Database: فایربیس یک دیتابیس real time را در قالب یک سرویس به کاربران ارائه می‌دهد. این سرویس در قالب یک سری API اجازه می‌دهد که کاربران برنامه‌های خود را از جاهای مختلف با هم sync کنند و داده هایشان با استفاده از دیتابیس real time هماهنگ و یکپارچه شود. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از این API ها داده‌های خود را در سرویس های cloud مربوط به firebase ذخیره کنند و به راحتی آن‌ها را بخوانند.fire base برای زبان‌های مختلف کتابخانه‌هایی ارائه می‌دهد که می‌توان به کمک آن‌ها با سرویس دیتابیس کار کرد. این کتابخانه‌ها به زبان‌های اندروید و iOS, javascript, java, Objective-C, Swift, Node.js می باشد. همچنین دیتابیس دارای امکاناتی برای کار با web api های REST می‌باشد که می‌توان با استفاده از فریمورک های جاوااسکریپت نیز می‌توان با آن کار کرد. برای مثال AngularJs, React, EmberJs, Backbone.Js می‌توانند به راحتی با firebase کار کنند. ‌API های REST بر پایه پروتکل SSE نوشته شده‌اند که می‌توانند به سرعت و به شکل امن داده‌های خود را ارسال کنند و از سمت سرور هم notificationدریافت کنند.

سرویس ذخیره سازی firebase یک سرویس امن برای آپلود و دانلود فایل‌های مربوط به اپ firebase شما می‌باشد. یکی از مزیت‌های این سرویس این است که مهم نیست که سرعت اینترنت شما چقدر باشد و به راحتی می‌توانید با این سرویس کار کنید. کاربران می‌توانند از این سرویس استفاده کرده و فایل‌های صوتی و تصویری و عکس‌ها و محتوای خود را داخل این سرویس ذخیره کنند. سرویس ذخیره سازی firebase توسط سرویس کلود گوگل پشتیبانی می‌شود که این سرویس به بسیار قدرتمند و ساده می باشد.

سرویس هاستینگ firebase این سرویس برای هاستینگ فایل‌های html, css, javascript و سایر بخش‌هایی می‌باشد که به صورت داینامیک تغییر نمی کنند. این سرویس فایل‌ها را در قالب CDN, HTTPS, SSL ارائه می‌دهد.

سرویس تست برنامه‌های اندروید firebase یک زیرساخته بر پایه کلود می‌باشد که می‌توان به کمک آن برنامه‌های نوشته شده برای اندروید را تست کرد. در این سرویس برنامه نویسان می‌توانند برنامه‌های نوشته شده خود را با انواع و اقسام دستگاه‌های اندرویدی تست و خطایابی نمایند. دستگاه‌های اندرویدی برای تست بسیار متنوع بوده و دارای پیکربندی های مختلف می‌باشند. حتی اگر برنامه نویس برای برنامه خود تست ننوشته باشد با استفاده از سرویس firebase برنامه نویس می‌تواند در برنامه خود به دنبال مشکلات بوده و از آن گزارش بگیرد و اگر جایی باشد که برنامه کرش می‌کند را پیدا کند.

سرویس گزارش کرش برنامه این سرویس یک گزارش با جزئیات زیاد از خطاهای تولید می‌کند که برنامه نویس می‌تواند از آن استفاده کند. در این گزارش خطاها به صورت دسته بندی و کلاسه بندی نمایش داده می‌شوند. این گزارش خطا شبیه گزارش stack trace می باشد.

با استفاده از امکاناتی که شرکت گوگل در firebase ارائه کرده است می‌توان آینده این تکنولوژی را بسیار روشن دید. زیرا که در حال حاضر برنامه‌های موبایل و وب بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و به کسانی که به تکنولوژی های جدید علاقه دارند توصیه می‌شود که در مورد این تکنولوژی هم مطالعه نمایند.

منبع: Itpro