۹ نکته کلیدی برای شروع طراحی با ایلوستریتور

آموزش نکات نرم افزار ایلاستریتور

در این مقاله از مرکز درس، قصد داریم تا ۱۰ نکته کلیدی از ترفند های مهم نرم افزار ایلاستریتور را به شما آموزش دهیم. این آموزش ها صرفا جهت راهنمایی بوده و آموزش های تکمیلی در ویدیوها اضافه خواهد شد. پس با ما همراه باشید تا ترفند های ایلوستریتور را به خوبی فرا بگیرید تا هنگام کار با این نرم افزار راحت تر باشید.

۱- از قلم استفاده کنید

Pen (قلم) می تواند ابزار ترسناکی برای مبتدیان باشد. مدتی طول کشید تا بتوانم به راحتی با آن کار کنم، یادگیری مهارت در استفاده از آن کمی وقت گیر است اما اجازه ندهید این کار شما را نا امید کند. پس از تسلط بر این ابزار می توانید هر چیزی را در Adobe Illustrator بکشید.

آموزش نرم افزار ایلاستریتورC:UsersPCDesktoppen-1.png

البته بدون نیاز به ابزار Pen هم می توانید برخی از شکل های گرافیکی بسیار زیبا را ایجاد کنید. توصیه میکنم نحوه ترسیم شکل بدون قلم را هم یاد بگیرید و به دنبال آن بروید. آنطور که فکر می کنید بد نیست!

۲- از Clipping Masks به صورت حرفه ای استفاده کنید

Clipping Masks برای من خیلی مفید بود. آنقدر مفید که آرزو می کنم کاش زودتر در نرم افزار Adobe Illustrator آن را کشف می کردم. ماسک ها منحصر به یک الگو، گروه هایی از اشکال، مسیرها یا هر آنچه که در یک حوزه خاص می خواهید هستند و کاربردهای زیادی دارند. با استفاده از این ماسک ها به طور قابل توجهی در وقتم صرفه جویی کردم و به همین دلیل فکر می کنم که هر مبتدی ای باید یاد بگیرد که چطور از آنها استفاده کند.

آموزش نرم افزار ایلاستریتورC:UsersPCDesktopClipandOpacity10.jpg

۳- با پنل Pathfinder کار کنید

من پانل Pathfinder را دوست دارم. وقتی قرار است شکلی را از اشکال دیگر درست کنید پنل Pathfinder یکی از گزینه هایی است که به شما در ساخت یک شکل کامل کمک می کند. این پنل برای فرم دادن به طراحی های مسطح و تصاویر مصنوعی که از شکلهای اصلی ساخته شده بسیار مفید است.

آموزش نرم افزار ایلاستریتور

هنوز حرفم تمام نشده! هنگامی که کار با روش های مختلف پانل Pathfinder را یاد گرفتید، کار با ابزارShape Builder را هم یاد بگیرید. این ابزار شبیه به Shape Modes است اما عملکرد سریعتری دارد!

۴- کار با پنل Appearance را یاد بگیرید

آیا برای پر کردن صفحه با یک شکل محو آن را بارها و بارها درست می کنید و بعد بر روی هم قرار می دهید؟ خوب شما اشتباه می کنید. می توانید با استفاده از پانل Appearance همان کار را تنها با یک شکل انجام دهید.

زمانی که شروع به کار با این نرم افزار کردم به نظر می رسید که فقط کاربران پیشرفته در مورد پانل Appearance و Graphic Styles می دانستند. کار کردن با این پنل کمی ترسناک و مشکل به نظر می رسد. اما وقتی یاد بگیرید که چگونه از پنل Appearance استفاده کنید دنیای شما متحول می شود. در اینجا چیزی وجود دارد که حیرت زده تان می کند: حدس می زنید که چه تعداد چرخش عکس و چند قطعه کیوی برای ساخت تصویر زیر استفاده شده است؟

آموزش نرم افزار ایلاستریتور

اگر جوابتان هر چیزی به غیر از چهار چرخش / یک قطعه کیوی است اشتباه می کنید و باید یاد بگیرید که چگونه از پنل Appearance استفاده کنید! فقط از یک شکل برای ایجاد این تصویر استفاده شده، این تصویر نشان می دهد که پنل Appearance چقدر قدرتمند است.

۵- یاد بگیرید که چگونه برس های دلخواهتان را درست کنید

اگر فقط اجازه استفاده یکی از عملکردهای Adobe Illustrator را داشته باشم، توانایی ساخت و استفاده از برس های دلخواهم را انتخاب می کنم. یافتن کاربردهای جدید برای برس و روشهای خلاقانه برای استفاده از آنها یکی از ابزار پر کاربرد من برای ترسیم شکل ها است. من بیش از هر نوع دیگر از برس های هنری استفاده می کنم، به خصوص این برس های عمودی پهن که در تصویر زیر می بینید:

آموزش نرم افزار ایلاستریتورC:UsersPCDesktopfinal.jpg

برس های مختلفی وجود دارد که می توانید درستشان کنید و به محض یادگیری درست کردن برس ها روش های عملی و آزمایشی بسیاری برای استفاده از آنها پیدا خواهید کرد. میتوانید با آزمایش کردن برس های زیادی را درست کنید یا اگر می خواهید برس های از پیش آماده شده ای را داشته باشید می توانید به این وبسایت مراجعه کنید.

۶- کار با پنل Layers را تمرین کنید

این کار تاثیری بر روی نتیجه نهایی شما نخواهد داشت (مگر اینکه شما کار خود را به عنوان یک فایل ترسیمی بفروشید)، اما اکیداً توصیه می کنم که مبتدیان نحوه سامان دادن به فایل های ترسیمی خود را یاد بگیرند. منظورم این است که همه چیز از سازماندهی و نامگذاری پنل Layers گرفته تا خلاص شدن از رنگ ها و منابع اضافی فایلتان که استفاده نمی شود را بیاموزید.

همه ما می دانیم که سازماندهی باعث می شود کارها در طولانی مدت آسانتر شود، چرا که این کار باعث سردرگمی کمتری می شود. بنابراین برای راحت تر کردن کارها، کار کردن با پنل Layers را تمرین کنید.

۷- از ویژگی Pattern استفاده کنید

کار با نرم افزار Illustrator CS6 با استفاده از ویژگی Pattern آسان شد، و باید به شما بگویم مثل این است درهای بهشت بر روی طراحان باز شده است. حتی اگر الگوها را ایجاد نکنید، ویژگی Pattern یکی از سرگرم کننده ترین کاربرد هایی را دارد که می توانید با آن روبرو شوید. ممکن است کمی درباره آن اغراق کنم اما به یاد دارم وقتی منتشر شد تنها کاری که می خواستم بکنم ایجاد الگو بود.

اما می توانید خیلی بیشتر ازین ها با ویژگی Pattern کار کنید. به امکانات بی پایان ایجاد بافتهای یکپارچه خود بیاندیشید! این همان چیزی است که نظر مرا به خود جلب کرد و به من کمک کرد تا آثار هنری خود را به شکل بی نقصی درست کنم. از ابزار Pattern استفاده کنید وطعم خلق چیزهایی که میخواهید را بچشید.

آموزش نرم افزار ایلاستریتور

۸- ترسیم خود را به درستی ذخیره کنید

برخی از طراحان با این اشتباه دردناک مواجه می شوند. هر چقدر هم که استعداد خلق آثار هنری خارق العاده و جذابی را داشته باشند، در آخر ممکن است این اشتباه را انجام دهند. و من نمی خواهم شما همان اشتباه را انجام دهید. این یکی از کار های اساسی است که باید به درستی انجام دهید، حتی اگر تمام آموزشهای من را فراموش کردید ولی این یکی را باید به خاطر بسپارید … یاد بگیرید که چگونه شکل ترسیم شده خود را به درستی ذخیره کنید.

اگر شکل خود را به عنوان gif ، jpg یا png ذخیره می کنید، می خواهم یاد بگیرید که چگونه می توانید برای وب هم آن را ذخیره کنید. این کار واقعاً بسیار آسان است اما غالباً نادیده گرفته می شود.

اولین قدم این است که مطمئن شوید که Artboard شما به درستی تمام اثر هنریتان را که می خواهید ذخیره کنید نمایش می دهد. برای این کار می توانید از ابزار Artboard با کمک کلید های میانبر ShiftO استفاده کنید.

سپس به File > Save for Web بروید و نوع پرونده خود را انتخاب کنید. تمام شد!

آموزش نرم افزار ایلاستریتورC:UsersPCDesktop�1_dialog.jpg

۹- به خودتان سختی دهید تا به هر چه می خواهید برسید!

شاید ندانید که یادگیری این مهارت چقدر آسان است. به عنوان یک مبتدی در ترسیم منابع زیادی را در مورد Adobe Illustrator در سراسر اینترنت در اختیار دارید. به تحقیق ادامه دهید و خود را تحت فشار قرار دهید. سر خود را بلند کنید و به راه خود ادامه دهید.