تاریخچه ساخت جواهرات به صورت اختصار

تاریخچه ساخت جواهرات

ساخت زیور آلات و جواهرات

در قرون گذشته، همواره از ساده ترین مواد که به راحتی در طبیعت یافت می شدند برای ساخت زیور آلات استفاده می شده است. بیشتر محققان بر این باور اند که استفاده از اشیاء تزئینی همواره یکی از ارکان رشد هویت فردی در نظر گرفته می شده و ابزار مناسبی برای تشخیص طبقه اجتماعی افراد و نیز موقعیت هر فرد در اجتماع خود بوده است.

اکنون چگونه می توان حدس زد که انسان از چه زمانی شروع به ساخت زیورآلات و جواهرات تزئینی نموده است؟ این گونه تصور می شود که هفتاد و پنج هزار سال پیش اولین مهره ها و قطعات جواهر در آفریقا کشف شدند. اما باستان شناسان پیش از این از یافت زیورآلاتی در مصر خبر داده بودند.

در مصر باستان، اغلب از طلا برای ساخت جواهرات استفاده می شد و همواره از گردنبد گرفته تا سربندهای طلا مشتریان خاص خود را داشته اند. همچنین، مصریان اولین اقوامی بودند که از سنگ های قیمتی مانند فیروزه، یاقوت و سنگ لاجورد در ساخت جواهرت خود استفاده نمودند.

از سوی دیگر، یونانیان از مواد خام طبیعی مانند گلبرگ گل ها، دانه ی گیاهان و نیز حشرات خشک شده در ساخت جواهرات خود استفاده می کردند. این روند ادامه داشت تا اینکه سیصد سال قبل از میلاد مسیح، یونانیان به استفاده از سنگ های نیمه قیمتی مانند زمرد، آماتیس، گارنت و مروارید ها در ساخت زیورآلات خود گرایش پیدا کردند.

باگذری کوتاه در تاریخ می توان به راحتی به این نکته دست یافت که استفاده از جواهر و سنگهای قیمتی تا حدی در میان مردم شیوع پیدا کرده بود که در قرن پانزدهم میلادی به سختی می شد بانویی را پیدا کرد که از جواهرات و زیورآلات استفاده نکند. استفاده از جواهرات نمادی از ثروت، مقام و جایگاه اجتماعی بالای افراد بود.

در سال 1447، برای اولین بار در ساخت جواهرات از الماس استفاده شد. از این پس اهدای انگشتر الماس به بانوان و دوشیزگان به منزله ی وعده ی ازدواج تلقی می شد. این رسم زمانی در میان خانواده های سلطنتی و اعیان رواج پیدا کرد که ماکسیمیلیان آرشیدوک، از متمولان اتریشی، با یک انگشتر الماس از همسر خود ماری خواستگاری نمود.

از اواسط قرن بیستم، الماس جایگاه ویژه ای در ساخت جواهرات پیدا کرد. زمانی که گروه نه چندان معروفالماس برای همیشه در سال 1947 موجودیت خود را به اثبات رساندند، ساخت حلقه های الماس برای عروسان آمریکایی به یکی از ضروری ترین مقدمات جشن مبدل شد. این انگشترها برای چهارمین انگشت دست چپ عروس ساخته می شدند که به اعتقاد مصریان این انگشت مستقیماً به قلب راه دارد.

حقیقتاً، هنر ساخت جواهرات و زیور آلات یکی از زیباترین هنرهایی است که در آن هیچ گونه محدودیتی برای طراحی مدل های جدید وجود ندارد. نگاهی گذرا به تاریخ طلا و جواهر می تواند سرچشمه ای بی انتها برای الهام بخشی به طراحان جواهرات و زیورآلات قیمتی باشد.