راه های افزایش انرژی برای درس خواندن

امتیاز 3.29 ( 7 رای )

چگونه کاهش انرژی در هنگام درس خواندن را کنترل کنیم؟

شما هم مثل اکثر دانش آموز ها موقع درس خوندن خوابتون می گیره ؟

شما هم مثل بقیه دانش آموز ها وقتی کتاب باز می کنید، 5 دقیقه بعد کم انرژی میشید و دیگه توان ادامه ندارید؟

خب تا حالا فکر کردید چرا این اتفاق میوفته و چجوری میتونیم باهاش مقابله کنیم؟

به طور کلی، این کتاب درسی رو که باز میکنی مثل یه داروی خواب آور چشمات رو هم میاره و بعد چند دقیقه میری توی چرت و خواب 7 تا پادشاه رو میبینی 🙂 خب این یه موضوعی هست که در طول سال های تحصیل اکثر ما باهاش مواجه بودیم. دلایل مختلفی داشته : حالا یا روش درس خوندنمون اشتباه بوده، یا طرز نشستن پای درس اشتباه بوده، فضایی که توش درس می خوندیم مناسب نبوده و اکسیژن کافی اونجا نبوده و …

چند سال گذشته و رسیدیم به زمان کنکور. دیگه زنگ خطر باید به گوش در بیاد چون امسال الکی نیست و کنکور هم با شما داوطلب های عزیز شوخی نداره. یه سال یا بهتر بگم 11 سال + 1 سال درس میخونی تا برسی به روز کنکور و نتیجه زحمت هات رو ببینی. پس اگه شما هم جزو اون دسته دانش آموز هایی هستی که زود خوابت می گیره و نمیتونی تمرکز داشته باشی و بازدهیت پایینه، بهتره که توی این مقاله با ما همراه باشی و یه سری نکته ها و روش ها رو ببینی تا بتونی با این مشکل مقابله کنی

پس در این مقاله این دلایل مهم رو بررسی می کنیم و یک سری راهکار های کاربردی رو برای شما در وبسایت مرکز درس معرفی کنیم تا انرژی کافی برای درس خواندن داشته باشید. با ما همراه باشید :

میز مطالعه یا رخت خواب؟

خیلی از ما ها عادت داشتیم که کتاب درسی رو باز کنیم و با گذاشتن دست زیر چونه و با چشم مطالب رو مطالعه کنیم یا روی تخت دراز بکشیم و پامون رو بندازیم رو هم و یه چند صفحه ای از کتاب رو بخونیم.

داشتن عادت های مطالعاتی غلط یکی از اصلی ترین دلایلی هست که باعث میشه کسلی و خواب به سراغ ما بیاد. امسال باید برخی از رفتار های اشتباه رو تغییر بدیم. با خوابیدن روی تخت و انداختن پاهامون روی هم، با لم دادن روی مبل، با گذاشتن دستمون زیر چونه و نشستن جلوی تلوزیون و یا خوردن تنقلات نمیتونیم مطالعه با کیفیتی رو تجربه کنیم.

باید هر چه سریع تر جای مناسبی رو برای مطالعه انتخاب کنیم. مکانی که نظم خیلی خوبی داشته باشه. مکانی که از نظر تهویه هوا و نور وضعیت مطلوبی داره و باعث میشه تمام فکر و ذهن ما معطوف مطالعه بشه.

بستنی یا مداد ؟

در پاراگراف های بالا به این مورد اشاره کردیم که نمیتونید در هر جایی و با هر پوزیشنی انتظار مطالعه با کیفیت داشته باشید. بعد از حل این مشکل باید به این مورد هم باید اشاره کنیم که برای یک مطالعه خوب که با انرژی همراه هست و از چرت زدن و خوابیدن به دور، نیاز به یک مطالعه پویا دارید. مطالعه ای که نمیتونید با بستنی و یا چیپس و ماست موسیر اون رو انجام بدید. توصیه ما این هست که از این لحظه به بعد همیشه در زمان مطالعه از مداد و خط کش و یا ماژیک مارکر استفاده کنید و همیشه به دنبال پیدا کردن نکات ریز باشید. تجسم کنید که نقشه گنج رو به روی شما باز هست و این شما هستید که باید معماهای این نقشه رو کشف کنید تا به مقصد نهایی برسید.

کارهای مفید که انرژی درس خوندن رو نمیگیره

ببین دوست من به طور کلی خواب پنج مرحله داره، چهار مرحله خواب عمیق و یک مرحله خواب rem

مرحله خواب rem دقیقا همون جایی هست که باعث میشه مطالبی که شما در طول روز مطالعه کردید از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کنه. اگر تا به حال از آلفای ذهنی هم چیزی شنیده باشید دقیقا منظورشون همین مرحله از سیکل خواب شماست که باعث میشه مطالب به خوبی در حافظه تثبیت بشه. طبق ازمایش هایی که انجام شده هر کدوم از این ۵ مرحله چیزی در حدود ۶۰ تا ۹۰دقیقه زمان میبره که باعث میشه شما با ۶ الی ۸ ساعت خواب در طول شب به سطح انرژی بالایی برسید و در طول روز زیاد دچار خستگی نشید

یکی از اصلی ترین کار هایی که باید به اون نظم بدیم، همین ساعت خواب و بیداری هست. برای این منظور باید یکسری از موارد رو مدنظر داشته باشیم که در همینجا قصد داریم به اون اشاره کنیم

اول اینکه ساعت خوبی رو برای خواب و بیداری انتخاب کنیم. یک ساعت مشخص در طول ۲۴ ساعت شبانه روز، با توجه به صحبت های افراد موفق در سطح جهان، میتونیم بگیم که بهترین تایم برای خوابیدن ۱۰ الی ۶ صبح هست. شما با تکرار این روند خودتون رو عادت میدید که هر روز در یک زمان مشخص از خواب بیدار بشید. از کوچکترین مزیت های این تایم خوابیدن و بیدار شدن، داشتن انرژی زیاد در اون زمان از صبح هست که به شما برای حضور قدرتمند در روز کنکور هم کمک زیادی میکنه.

مشخص کردن زمان خواب و مقدار مناسب

اوایل، انجام دادن این کار کمی سخت به نظر میرسه. برای همین موضوع هم میتونی از زنگ استفاده کنی تا کم کم بدن تو به بیدار شدن در تایم مشخصی عادت کنه. منظور من از خوش قول بودن این هست که همون موقع که سا ساعت هشدار و یا هر وسیله دیگه ای از خواب بیدار میشی دیگه نخواب، هرچند هم که باز دلت بخواب نیم ساعتی رو استراحت کنی اما این زمان ها دردی رو از تو دوا نمیکنه و فقط باعث میشه سخت تر از خواب بیدار بشی و به جای اینکه پر انرژی باشی، احساس کسل بودن بکنی

برنامه غذایی مناسب

لطفا شب ها غذای سبک نخورید. خوردن غذا های سنگین مثل آب گوشت و از طرفی حجم زیاد غذا در وعده شام یکی از اصلی ترین دلیل هایی هست که باعث میشه شب خواب خوبی رو تجربه نکنیم. سعی کنید در وعده شام غذا های زود هضم مثل ماکارونی، ماهی و یا خوردن چند قاشق خورشت قرمه سبزی با پلو میتونه هم دلچسب باشه و هم به عنوان مانع برای داشتن خواب خوب عمل نکنه.

ورزش فراموش نشه

صحبت از ورزش که به میون میاد، خیلی از عزیزان بحث رو عوض میکنن و خیال میکنن که قراره خودشون رو برای دو صد متر و یا تمرینات وزنه برداری آماده کنن!!

نرمشی که همیشه برای سرحال شدن در اول صبح از اون صحبت میشه میتونه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی سریع باشه. چیزی که انرژی رو به شما برگردونه و خواب رو از سرتون ببره.

یک عادت خوب دیگه که باید یاد بگیریم و انجام بدیم این هست که از هرکاری فقط و فقط برای خود اون کار لذت ببریم. یعنی اینکه وقتی قراره بخوابیم خودمون رو برای یک خواب شیرین آماده کنیم. وقتی میخوایم غذا بخوریم، فقط غذا بخوریم و با دیدن تلوزیون و یا صحبت کردن مانع هضم خوب غذا نشیم و کلی مورد دیگه که میشه ساعت ها ازش مثال زد ولی در حوصله این مقاله نمیگنجه. از امروز به بعد سعی کنید برای همه موارد این نکته رو به یاد داشته باشید و برای درس خواندن کنکور یک برنامه ریزی بهتر داشته باشید و از خواب شروعش کنید. از امروز موقع خواب با خودتون گوشی نبرید. با خودتون کتاب روی تخت خواب نبرید. زمان خواب به مسائل درسی و یا هر نوع نگرانی ای که در طول روز داشتید فکر نکنید. سعی کنید در یک مکان کاملا تاریک و بدون سر و صدا استراحت کنید و برای شروع یک روز بی نظیر آماده بشید

تلگرام