روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور

زبان انگلیسی کنکور رو چجوری بخونیم؟

زبان انگلیسی برای داوطلب ها و دانش آموز ها از دو حالت بیشتر خارج نیست. یا خیلی باهاش جور میشن و مثل آب خوردن هر سوال و تستی باشه جواب میدن یا اینکه خیلی گیر می کنن و واسشون یه غول عذاب آور میشه. خب باید چیکار کرد؟

یه سری ها هستن که از سن پایین میرن سراغ یادگیری زبان انگلیسی و به مرور اطلاعات و مهارتشون بالا میره و کارشون تقریبا خیلی راحت تر از بقیه میشه. چون یه جورایی واقعا این زبان توی وجودشون رفته و باهاش جور شدن. یه سری ها هم در حد آموزش های مدرسه و کلاس کنکور جلو میرن و اصطلاحا رفع حاجتی یاد میگیرن که فقط سوال های امتحان رو جواب بدن و تا حدی از پس تست های کنکور بر بیان. یه سری ها هم هستن که کلا با این زبان مشکل دارن و اوضاع یه مقدار پیچیده میشه.

همه ی این دانش آموزان این ۳ دسته شاید بتونن با مطالعه کتاب درسی و از این قبایل، از پس امتحان های مدرسه بر بیان. اما اوضاع کنکور بسیار متفاوت هست و با این دانش معمولی اصلا امکان پیشروی نیست. مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور یه مقدار پیچیده تر هست و اونم اینه که شما باید راهش رو بلد باشید. راه سختی نداره اما چون زبان انگلیسی یه جورایی فرار هست، باید تمرین و تست زدن شما زیاد باشه و مداوم مطالعه کنید تا از یادتون نره. لغات انگلیسی خیلی زیاده که هرچی دایره لغاتی که بلدید بالا تر باشه، کار شما توی درک معانی سوال ها بالا تر میره. بقیش میشه درک مطلب و متن های طولانی و بعضا سخت که فقط تمرین و مهارت میخواد.

در ادامه این مقاله با ما در مرکز درس همراه باشید تا یه سری نکته ها رو بهتون یاد بدیم و بتونید موقع کنکور از اون استفاده کنید :

روش مطالعه زبان انگلیسی

اولین توصیه به شما این هست که همین اول کاری برای این موضوع فکری بکنی و طبق برنامه ای که برای خودت تنظیم میکنی سعی کنی که در همون ابتدای کار تمام لغاتی که در کتاب های درسی داری رو مطالعه کنی و بتونی در حافظه بلند مدت خودت ثبتشون کنی.

گرچه لغات زبان بدون تکرار از خاطر شما پاک میشن، اما این کار در به تسلط رسیدن هرچه زودتر شما تاثیر زیادی داره. در کنار مطالعه لغات، باید بتونی لغات رو در جملات انگلیسی هم به خوبی معنی کنی. اینجاست که بلد بودن همگی معانی یک لغت برای ما اهمیت زیادی پیدا میکنه.

بنابراین از یادگیری لغات زبان در جملات نمونه غافل نشید که میتونه تاثیر زیادی داشته باشه. کتاب بی نظیری که در حال حاضر برای یادگیری لغات میتونی ازش استفاده کنی، تیک ۸ است. این کتاب رو انتشارات گاج منتشر میکنه. فرمولی که این کتاب برای یادگیری لغات زبان انگلیسی استفاد کرده، واقعا جواب میده و بهت توصیه میکنم ازش استفاده کنی. این کتاب به قدری خوب هست که باعث میشه کم کم زبان از مورد علاقه ترین درس های تو محسوب بشه و برای رسیدن به رشته مورد علاقه ات روش حساب ویژه ای باز کنی.

بهبود مهارت تست زدن

بعد از اینکه لغات زبان رو خیلی اصولی مطالعه کردی و برنامه ای جهت مرور های با فواصل مشخص برای اون تنظیم کردی، نوبت به تست زنی برای این مبحث میرسه. اگر روال کنکور تغییر پیدا نکنه، در آزمون امسال هم ۷ تست مرتبط به لغات داری. تست زنی میتونه تاثیر زیادی در افزایش مهارت تو داشته باشه.

هرچقدر در طول هفته تست زنی بیشتری انجام بدی سرعت بیشتری در معنا کردن یک جمله انگلیسی به دست میاری. با این سبک کار کردن، بعد از مدت کوتاهی فقط یه چند ثانبه زمان نیاز داری تا یک جمله انگلیسی رو به طور صحیح معنی کنی و گزینه صحیح رو برای اون انتخاب کنی و این میتونه فوق العاده باشه.

غول مرحله آخر دفترچه عمومی

آخرین تست هایی که در دفترچه عمومی ها باید به اون ها پاسخ بدی تست های مرتبط با کلوز تست و درک مطلب هست. مباحثی که اکثر کنکوری ها با اون مشکل دارن و دلیل اون ضعف داوطلب های کنکوری در خواندن متن های انگلیسی است.

اگر بخوام خیلی رک صحبت کنم باید بگم که برخلاف صحبت هایی که در حال حاضر مطرح میشه، هیچ روش خاص و یا تکنیکی برای پاسخ دادن به این متن ها وجود نداره. تنها کاری که میتونی برای رسیدن به وضعیت ایده آل برای پاسخ گویی به کلوز و ریدینگ پیدا کنی، چیزی نیست به جز تمرین و تکرار زیاد. این موضوع کاملا طبیعی هست که وضعیت تو در این مباحث بعد از زدن ۱۰۰ مجموعه کلوز تست و ریدینگ با روز اول اصلا قابل مقایسه نباشه و بتونی بعد از مدتی در این زمینه پیشرفت چشم گیر داشته باشی.

حتی اگر وضعیت درسی تو برای درس زبان خیلی وخیم باشه، باز هم میتونی تغییرش بدی و استارت این تغییر باید هرچه سریع تر اتفاق بیوفته و خیلی زود برای این موضوع باید طبق یک برنامه خوب پیش بری. میتونی از همین الان با خودت قرار بزاری که در هفته به ۳ مجموعه کلوز تست و ریدینگ پاسخ بدی.

بهترین منبعی هم که برای این تست ها میتونی پیدا کنی، سوالات زبان انگلیسی کنکور های گذشته است و بعد از تست های کنکور میتونی سراغ متن های تالیفی با ایده های نو و خلاقانه بری. ازت میخوام این فعالیت رو صرفا برای باز کردن کار از سرت انجام ندی و واقعا سعی کنی از زمانی که برای این تست زنی ها انجام میدی، استفاده کنی. حتما بعد از پاسخ دادن، به پاسخ نامه کلوز و ریدینگ مراجعه کن و احیانا اگر در متن با کلمانی رو به رو شده بودی که معنی اون ها رو نمیدونستی، اون لغات رو مارک کن و در فواصل زمانی ای که لغات میخونی، حتما این کلمات جدید رو هم مرور کن.

خیلی واضح بهت بگم، در سال کنکور حتی اگر پشت یک وانت هم لغت انگلیسی دیدی باید اون رو حفظ کنی. همین کلمات میتونه سر جلسه کنکور، کمک زیادی در معنی کردن متن به ما بکنه.

نکته مهمی که باید بهت گوشزد کنم این هست که اطراف خودت رو با کتاب ها و دی وی دی های زیاد شلوغ نکنی و اجازه بدی که دستور العمل کار دست خودت باشه تا بتونی از زبان خوندن لذت ببری. زمانی که میخوای برای زبان یک منبع کمک آموزشی انتخاب کنی فوق العاده دقت کن تا بتونی بهترین منبعی که میتونه برای تو مفید باشه رو انتخاب کنی.

هیچ چیزه وحشتناکی در این دنیا وجود نداره، این دیدگاه ما و طرز تفکر ما هست که باعث میشه فکر کنیم فلان چیز برای ما ترسناک و یا پیام آور شادی است. دوست من زبان، عربی، تست های ریاضی و فیزیک و یا هر درس دیگه ای سخت نیست. این ما هستیم که سختش میکنیم. متاسفانه بر اساس جوی که وجود داره، به طور خودکار از همون ابتدا داوطلبین کنکور نسبت به برخی دروس گارد میگیرن و احساس میکنن که توانایی پاسخ دادن به تست های اون درس رو ندارن و خیلی از محدودیت های پوچ دیگه ای که برای خودشون ایجاد میکنن. این ها توهم هایی پوشالی بیش نیست که باید خودت رو از شر این تفکرات رها کنی و اجازه بدی به خودت که بهترین ها رو داشته باشی.