×

تاثیر منفی هاست نامناسب بر روی سئو

داشتن هاست با کیفیت باعث بهبود وضعیت سئو نمی شود اما بالعکس استفاده از هاست بی کیفیت می تواند آسیب های جدی به وضعیت سئو وارد کرده و حتی ممکن است در مواقعی منجر به پنالتی و حذف از نتایج جستجو شود .

هاست چیست

هاست فضای میزبانی است که در هارد درایو سرور قرار میگیرد. سرور به شبکه اینترنت وصل بوده و اطلاعات داخل آن می تواند برای استفاده کنندگان در آن در دسترس باشد ..

به طور معمول استفاده یک هاست حرفه ای اهمیت چندانی برخوردار نیست اما میزبانی وب غیر استاندارد، ارزان و نا مناسب می تواند به طرز چشم گیری باعث به وجود آمدن سرور ارور، کاهش سرعت بارگذاری سایت و دیگر عیب ها شود.

در انتخاب یک هاست قدرتمند باید به ۵ عامل توجه کنید که عبارتند از:

  • آپتایم یا سرعت پایداری
  • پینگ، فاصله میان اتصال
  • موقعیت هاست
  • امنیت 
  •  پشتیبانی

آپتایم و یا پایداری سرور چیست؟

آپتایم به مقدار زمانی گفته می شود که سایت در دسترس کاربران قرار دارد و یا اصطلاحا آنلاین است، میزان آپتایم یک سرور معمولا توسط درصدی و ماهیانه اندازه گیری می شود به طوری که گفته می شود آپتایم این سرور ۹۹% است، این یعنی سرور مورد نظر در مدت زمان ۳۰ روز بمدت ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه در دسترس نبوده.

آپتایم مورد قبول و استانداردی که شرکت های میزبانی وب باید ارائه دهند ۹۹% است و اگر کمتر از آن باشد قابل قبول نیست.

بررسی تاثیر سرور بر سئو

حال سوال اینجاست که اگر آپتایم هاست ما کمتر از ۹۹% باشد چه مشکلی برای سایت ما پیش می آید؟ خب به عکس زیر نگاه کنید.

ارور سرور

 در این عکس وضعیت سایت بالا در حالت پدیدار شدن ارور Not found قابل مشاهده است. این ارور می تواند به دلیل استفاده از هاست بی کیفیت رخ داده باشد. این اتفاق زمانی می افتد که سایت بیشتر از حد معمول در دسترس قرار نداشته باشد.

قطعی مکرر سایت باعث کاهش نرخ اعتماد خزنده های گوگل نسبت به سایت می شود، خزنده به دلیل قطعی قادر به استخراج اطلاعات از سایت نمی باشد.

در صورت ادامه روند به مرور زمان تمامی صفحات سایت ۴۰۴ خواهند شد تا زمانی که مشکل حل شود، البته گفتی است که به از دست رفتن بازدید در همین برهه زمانی اشاره ای داشته باشیم.

از سرور های بلک لیست دوری کنید

آی پی هاست از دیگر موضوعات مهم با بحث میزبانی وب است، ما مشتریانی داشتیم که سایت های بسیار قدرتمند و محتوا محوری داشتن و در بعضی مواقع اتوریتی دامنه آن ها به +۴۰ هم می رسید اما رتبه خوبی را در گوگل کسب نمی کردند و یا در بعضی مواقع اصلا در نتایج گوگل نبودند!

وقتی که سایت رو به دقت برسی کردیم متوجه شدیم که ای پی سرور در بک لیست گوگل قرار دارد.

زمان آی پی هاست در بلک لیست قرار میگیرد که شرکت میزبانی وب خدمات خود را به صورت غیر استاندارد ارائه کرده و بیش از حد معمول سایت را بر روی یک ای پی میزبانی می کند در اینجا اگر سایت هایی که به دلایل فیشینگ، کلاکینگ، استفاده از روش های کلاه سیاه یا … با سایت شما هم آی پی باشند خب این اتفاق خیلی خوبی نیست 🙂

پس سعی کنید تا خدمات میزبانی وب را از شرکت های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید و حتما قبل از خرید هاست ای پی سرور را از شرکت بخواهید و با وارد کردن ای پی سرور در ام تی تولباکس وضعیت سرور را برسی کنند.

نکته: اگر ای پی سرور به عنوان اسپمر شناخته بشه توسط وب میل گوگل تمامی ایمل های ارسال در فولد اسپم دریافت کننده قرار میگیرند.

تست سرعت سرور فراموش نشود

موتور های جستجو معمولا در مورد فاکتور های رتبه بندی خود به پنهان کاری مشهور هستند اما سرعت لود سایت یکی از آنها نیست. گوگل و سایر موتور های جستجو رسما از وجود سرعت لود به عنوان یکی از فاکتور های رتبه بندی یاد کرده اند.

در سال ۲۰۱۰ گوگل صریحاً اظهار داشت که سرعت بارگیری یک صفحه وب یکی عوامل رتبه بندی است. این تنها یکی از بیش از ۲۰۰ عامل می باشد و تقریباً کمتر از ۰.۵٪ در رتبه بندی شما تأثیر دارد، اما هنوز هم باید به آن توجه کنید. می توانید سرعت بارگیری صفحات در سایت خود را از اینجا بررسی کنید:

  • PageSpeed Insights
  • Pingdom Tools
  • GTmetrix

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که سرعت بارگذاری پایین لزوما نمی تواند به دلیل میزبان وب باشد. در عوض، ساختار سایت، حجم تصاویر، تعداد افزونه های فعال و …. و ده ها عامل دیگر می توانند در نهایت منجر به بارگذاری کند تر سایت شوند.

به هاست اشتراکی نه بگویید

ممکن است یک خردی هاست مشترک به صرفه باشد اما به یاد داشته باشید که چیزهای ارزان قیمت معمولا کیفیت خوبی ندارند. میزبان اشتراکی یعنی، شرکت میزبان چندین وب سایت را در یک سرور میزبانی می کند به این دلیل کیفیت میزبانی به خطر می افتد چرا که بیش از حد معمول از منابع سخت افزاری استفاده می شود.

گوگل تمایل چندانی به وب سایتهایی را که در سرور اشتراکی میزبان می شوند ندارد. علاوه بر این بزرگترین نقطه ضعف سرور اشتراکی، مشکل اسپم است. اسمپران به راحتی می توانند در آی پی سرور شما اسپم کنند!

زندگی در یک محله نامناسب هاستینگی مستقیماً در رتبه بندی تأثیر می گذارد. علاوه بر این، هاست اشتراکی به شما سرعت قابلیت اطمینان ارائه نمی شود.

بزرگترین نتیجه هاست اشتراکی، عدم امنیت آن است که منجر به سرقت داده ها یا به خطر افتادن وب سایت شما از نظر امنیتی می شود، سایت هایی که در سرور اشتراکی میزبانی می شوند معمولا راحت تر هک می شوند.

گول این شعار ها را نخورید

شایعاتی در خصوص هاست و تاثیر آن بر سئو وجود دارد که به آنها پاسخ می دهیم:

موقعیت سرور حتما باید در داخل باشد 

بسیاری بر این باورند که موقعیت سرور برای گوگل حائز اهمیت است، به طور مثال اگر سایت بر روی سرور فرانسه میزبانی شود رتبه بهتری در گوگل فرانسه خواهد گرفت اما اینطور نیست.

موقعیت سرور از اهمیت چندانی برخوردار نیست اما برای کاربران چرا! به صورت عادی موقعیت سرور باید در کشوری قرار داشته باشد که مخاطبان سایت در آنجا جضور دارند برای همین است که چیزی به اسم شبکه تحویل محتوا (CDN) اینقدر در خارج از ایران حائز اهمیت است اما هاست های داخلی از کیفیت چندانی برخوردار نیستند و ما توصیه می کنیم حتی اگر مخاطبین سایت ایرانی هستند از هاست اروپا استفاده کنید.

عده ای بر این باورند که خزنده گوگل  صفحاتی که در سرور های خارجی میزبانی می شوند را زودتر ایندکس می کند، البته این مورد نیز مانند قبلی اشتباه است چرا که طبق گفته گوگل سرعت ایندکس صفحات نمیتواند ارتباطی با موقعیت سرور داشته باشد.
این باور از آنجایی شکل گرفته که بسیاری فکر می کنند گوگل به دلیل نداشتن سرور در ایران توانایی دسترسی مناسب به سایت ها را ندارد، اما نکته قابل توجه این است که گوگل در بسیاری از دیگر کشورها به غیر از ایران نیز سروری نداشته و بیشتر درخواست ها از آمریکا و هند انجام می شوند.

ارور سرور بد ترین بترین هاست. اگر سایت به دفعات زیاد دچار قطعی شود به مرور زمان اعتماد گوگل آن از بین می رود، در صورت ادامه سایت از ایندکس حذف خواهد شد.

تعویض شرکت میزبانی می تواند از چندین طریق بر رتبه بندی موتور جستجو شما تأثیر بگذارد.
اول مکان سرور جدیدی است که شما وب سایت خود را به آن جابجا می کنید. برخی موتورهای جستجوگر مانند گوگل نزدیکی IP وب سایت با کاربر یکی از فاکتور های رتبه بندی است.
سرعت بارگذاری وب سایت در هاست جدید نیز با مورد بررسی قرار بگیرد. اگر وب سایت در سرور جدید کندتر از ۲ ثانیه لود شود، منتظرکاهش رتبه در گوگل باشید فراموش نکنید که در سرور جدید از طریق بروزرسانی به آخرین نسخه PHP اوضاع را کمی بهتر می کند.
عیسی نیکومنش
عیسی نیکومنش eisanikou
0 محصول
119 نوشته
عضویت ۹۹/۰۲/۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *