اهمیت بازاریابی نوین در مارکتینگ

در دنیای امروزه با توجه به کسب و کارهای موجود در بازار و همچنین روش های بازاریابی، مشتریان به عنوان مهره های اصلی هر شرکت و یا سازمان شناخته می شوند. به منظور اینکه یک شرکت بخواهد موفق عمل کند و همچنین دوام بیاورد و درگذر زمان بتواند در عرصه رقابت و در بازار بدرخشد بایستی تلاش کند تا رضایت مشتریان خود را جلب کند. از این رو مدیران و همچنین تمامی اعضای یک تیم برای این که بتوانند در این راستا موفق عمل کنند و با نظر مشتریان خود هم سو شوند باید تلاش کنند که دید خود را وسعت بخشیده تا بتوانند با پیشرفت تکنولوژی همراه شده و از ابزارهای جدیدی که برای بازاریابی نوین استفاده می شود بهره ببرند.

اما منظور از بازاریابی نوین چیست؟ 

درواقع بازاریابی نوین را می توان ایجاد  یک روش خاص تجاری برای تبلیغ های مناسب و جذاب از طریق محتوای مناسب دانست که در نهایت به فروش حرفه ای ختم می شود. در این راستا می توان از فن آوری های به روز موجود در امر بازاریابی همچون طراحی منحصر به فرد محصولات و همچنین ارتباط با مشتریان اشاره کرد. اصل بسیار مهمی که در بازاریابی نوین مطرح است و به شما کمک می کند تا در این مسیر حرکت کنید این است که سرمایه کافی برای این کار را داشته باشید و اگر قدرت سرمایه گذاری بالایی ندارید می توانید به جذب سرمایه گذار بپردازید چرا که تهیه یک برنامه بازاریابی نوین نیازمند انجام فعالیت هایی می باشد که برای به اجرا درآوردن آن به سرمایه کافی نیاز خواهید داشت.

مدیران در بخش بازاریابی امروزه با چالش‌های بسیار جدیدی روبه ‌رو شده اند که از این میان می‌توان به  فناوری های نوین که در راستای اهداف بازاریابی می توان از آن ها استفاده کرد و روز به روز به تعداد آنها افزوده می شود، رقیبان بین المللی که هر روز در حال افزایش هستند، گسترش روزانه آگهی‌های تبلیغاتی و همچنین اهمیتی که برای محتوای این گونه تبلیغات قائل می‌شوند اشاره کرد. با توجه به نکات ذکر شده می تواند نتیجه گرفت که امروزه بازاریابی نسبت به گذشته بسیار دچار تغییر و تحول شده و از این رو افراد برای موفقیت در این زمینه بایستی مهارت های مدیریتی و دانش خود را ارتقاء بخشد.

اهمیت بازاریابی نوین

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر بسیاری از فعالیت ها از جمله بازاریابی اینترنتی و الکترونیکی همانطور که از نامش پیداست از طریق رسانه های مختلف انجام شدنی است از این رو افراد برای اینکه بتوانند کسب و کار خود را توسعه بخشند و همچنین از امکانات و ظرفیت های کنونی استفاده کنند بایستی که دانش خود و استفاده صحیح از این امکانات را فرا گرفته تا بتوانند در راستای اهداف خود به منظور بازاریابی صحیح از آن ها استفاده کنند.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم یکی از چالش هایی که مدیران کسب و کار با آن بیشتر از سایرین روبه رو می شوند افزوده شدن به تعداد رقیبان بین المللی می باشد. در واقع فناوری های ارتباطی منجر به این شده است که بازاریابی در عرصه های بین المللی گسترش پیدا کرده که این امر خود منجر به پیچیدگی و گستردگی در علم بازاریابی شده است. علاوه بر این بازار کار در حال حاضر به شدت رقابتی می باشد در این فضای موجود تنها افرادی می توانند که به توسعه کسب و کار خود بپردازند و از این طریق سود کسب کنند که بتوانند نیازهای افراد در جامعه را  شناسایی کرده و با افزایش مهارت های خود بتوانند که در کنار رقیبان خود به رقابت سالم پرداخته و از این طریق امرار معاش داشته باشند. 
با توجه به افزایش تعداد رقیبان در فضاهای اینترنتی و همچنین افزایش فعالیت ها در این راستا، لازم است که تمامی افرادی که از طریق آگهی های تبلیغاتی در فضاهای اینترنتی به بازاریابی مشغول می شوند به اهمیت تولید محتوا پی ببرند تا بتوانند تبلیغات خود را با محتوای منحصر به فردی به ثمر برسانند.

یکی از مسائلی که امروزه در بازاریابی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است دیجیتالی شدن سیستم های بازاریابی می باشد. با دیجیتالی کردن سیستم های بازاریابی در واقع خواهید توانست که بازدهی کار خود را بالاتر ببرید. یکی از روش های پیشنهادی بهینه سازی سایت و یا سئو می باشد. سئو در واقع به تمامی فعالیت های گفته می شود که می تواند برای یک موتور جستجو جذاب باشد و رعایت آن منجر به این می شود که محتوای شما برای نمایش اولویت پیدا کند.  برای مثال اگر شما برای کسب و کار خود سایتی راه بیندازید با رعایت سئو و در واقع  بهینه سازی آن خواهید توانست که محتوای خود را در بین رقبای خود به سادگی به نمایش در بیاورید و همین امر منجر به برتری شما نسبت به سایرین خواهد شد و در نتیجه منجر به پیروزی شما در دنیای وب می شود.

اهمیت بازاریابی نوین

بازاریابی نوین در واقع یک نوع بازاریابی ارتقا یافته است که در محیطی به شدت رقابتی از آن استفاده می شود از این رو چنانچه شما به دنبال عملی کردن این نوع بازاریابی هستید بایستی که توانایی بالایی در ساخت فیلم های صنعتی داشته باشید و از این رو سرمایه گذارانی را جذب کنید که بتوانند شما را در ساخت این نمونه فیلم ها و یا تیزر ها حمایت کنند، از طرفی نیاز به نیروهای فیلمبردار و یا عکاس حرفه ای در زمینه صنعتی ضروری می باشد چرا که یک فیلم برداری و یا عکاسی حرفه ای با عکس خود و یا چیزی که می سازد می تواند نقش بسیار عمیقی بر ناخودآگاه مشتری شما داشته باشد به گونه ای که منجر به جذب او و یا و یا بالعکس شود.

همچنین داشتن کاتالوگ های حرفه ای از دیگر ابزاری می باشد که در بازاریابی نوین بسیار به آن پرداخته می شود. رمز موفقیت کاتولوگ های تبلیغاتی در این است که در تهیه آن از محتوای دقیق و مناسبی استفاده کرده باشند و به درستی به پروژه و یا خدمتی که در دست اجرا می باشد بپردازند. تحقیقات بازاریابی نیز می تواند به فروش شرکت شما جهت دهد چرا کرد در تحقیقات بازاریابی شما می توانید مشتری خود را بهتر شناخته و در نهایت فروش بیشتری داشته باشید.
 و اما تبلیغات مناسب نیز می تواند در این زمینه بسیار کارآمد باشد چرا که استفاده مناسب از تبلیغات، به صورت حرفه ای منجر به دیده شدن کسب و کار شما خواهد شد که در نهایت می تواند به شما در جذب سرمایه گذار و البته جذب مشتری منتهی شود.

و اما مسئله دیگری که در حرفه بازاریابی بسیار مهم می باشند تعهد است. به این معنا که اگر شما تصمیم گرفتید در حرفه بازاریابی فعالیت کنید بایستی به خاطر بسپارید که این حرفه نیز مانند سایر شغل ها ممکن است در مواقعی با بحران های جدی روبرو شود، بحران هایی همچون بحران نقدینگی و یا بحران اقتصادی اما این امر مهم است که شما بتوانید با شرایط موجود کنار آمده و تحمل کنید تا شرایط تغییر کند.

به منظور این که بتوانید در زمانی که شرایط تغییر می کند  مشکل کار را برطرف کنید بهتر است به این مسئله فکر کنید که چه علتی می تواند منجر به این شده باشد که مشتری شما کالای شما را نپسندد و در ادامه به دنبال راه های جایگزینی برای ترغیب مشتری خود نسبت به کالای تان باشید، مطمئن باشید شرکت در بازاریابی و تعهد به شرایط خوب و بد می تواند از موفقیت شما باشد.

اما مزایای بازاریابی نوین چیست؟

یکی از مزایای بازاریابی نوین در این است که کم هزینه است. درست است که قبلا اشاره کردیم که برای انجام این کار نیاز به سرمایه خواهید داشت اما در طولانی مدت، استفاده از بازاریابی نوین می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. به این فکر کنید که با استفاده از روش های سنتی به بازاریابی بپردازید، برای مثال اقدام به چاپ کاغذ های تبلیغاتی کنید، از این روش شما به ازای هر کاغذ در واقع تنها یک نفر را در جریان خدمات و یا محصول خود گذاشته اید!

با توجه به اینکه برای تبلیغ از این طریق شاید نیاز داشته باشید که هزاران آگهی چاپ کنید و علاوه بر این بایستی به افرادی که قرار است تراکت های شما را پخش کند دستمزد پرداخت کنید، با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که بازاریابی به روش نوین به صرفه تر است و یا هزینه اجاره یک بیلبورد یا بنر در سطح شهر را با تبلیغات بنری در وب سایت مقایسه کنید و یا به این امر فکر کنید که به جای اینکه اقدام به پخش آگهی به درب خانه مشتریان خود کنید از طریق ایمیل مارکتینگ اقدام به ارسال ایمیل رایگان برای مشتریان بالقوه خود کنید. شاید در ابتدا نیاز به سرمایه بیشتری نسبت به روش های سنتی داشته باشد اما در طولانی مدت علاوه بر اینکه مقرون به صرفه تر است به شما کمک می کند که بیشتر معرف حضور جامعه باشید.

از طرفی به خاطر بسپارید که گستردگی بازاریابی نوین بسیار بیشتر است به این معنا که شما با استفاده از این روش خواهید توانست که تعداد افراد بیشتری را در سطح اجتماع از برند خود آگاه سازید. همچنین تمامی روش هایی که برای بازاریابی نوین هم اکنون رایج شده اند قابلیت ارزیابی دارند به این معنا که شما خواهید توانست بفهمید که چند نفر از تبلیغ شما بازدید کردند و اینکه بعد از دیدن تبلیغ شما چه رفتاری را در پیش گرفتند آیا برروی آن کلیک کردند و یا تبلیغ شما برای آنها جذابیتی نداشته و از آن گذشته اند.

دیگر اطلاعاتی که با استفاده از گزارش های موجود در روش های بازاریابی نوین برای شما امکان پذیر است این است که می توانید بفهمید افرادی که به سایت شما وارد شده اند از کدام قسمت های سایت دیدن کرده اند و اینکه آیا مجدداً به سایت شما بازگشتند و یا خیر. تمامی این موارد از ویژگی هایی است که می توان بر اهمیت  بازاریابی نوین بیفزاید.

اهمیت بازاریابی نوین

روش های بازاریابی نوین کدامند؟

 بازاریابی ویروسی، بازاریابی شبکه ای و بازاریابی اینترنتی از جمله روش های بازاریابی نوین شناخته می شوند.

  • بازاریابی ویروسی

مبنای کار در بازاریابی ویروسی همکاری می باشد. در واقع در بازاریابی ویروسی  شما به اشتراک گذاری اطلاعات خود می پردازید و ارتباطات شخصی خود را توسعه داده و در نتیجه به علت به اشتراک گذاری اطلاعاتی که در نهایت منجر به تبلیغ و فروش خدمات می شود سودی شامل حال شما خواهد شد. در این نوع بازاریابی شرکت می تواند که فعالیت های تبلیغاتی و فروش خود را از طریق ارتباطات شخصی ایجاد کرده و به صورت تصاعدی رشد دهد.

  • بازاریابی شبکه ای

در بازاریابی شبکه ای یا همان نتورک مارکتینگ، شرکت ها،  کالاها را بدون انجام هیچ گونه تبلیغاتی و بدون واسطه به فروش میرسانند. در این شکل از بازاریابی مشتریان بعد از خرید از شرکت می توانند در صورت علاقه، به بازاریابی محصولات پرداخته و از این طریق سود کسب کنند. درآمد در این نوع فعالیت ها نیز در ازای فروش مستقیم کالا و البته زیرمجموعه می باشد.

  • بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی نیز قسمتی از تجارت الکترونیک است که در آن به مدیریت اطلاعات، خدمات مشتریان، روابط عمومی و بخش فروش پرداخته می شود.

در هر حرفه ای که مشغول به کار هستید و به دنبال توسعه آن می باشید بهتر است از اهمیت والای بازاریابی غافل نشوید و اما این مسئله نیز دارای اهمیت می باشد که هر فرد بایستی تلاش کند که دانش خود را به روز نگه دارد و سعی کند با تکیه بر تکنولوژی روز مطابق با نیاز افراد در جامعه در مسیر پیشرفت قرار بگیرد.