اهمیت امنیت بالا برای صرافی ها

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

برای کسانی که اطلاعاتی ندارد ، ارزهای دیجیتال کلاهبرداری قلمداد می شود . ولی برای ما امنیت به معنای بازاری فعال و موفق می باشد که دارای رشدی بی سابقه و قابلیتی نامحدود است .

در چند سال اخیر نرخ رشد این بازار ، فقط سرمایه گذاران زیرک را به سوی خود نکشانده است . بلکه مجرمان نیز دریافتند که موقعیت هایی برای سوءاستفاده از بازار ارز دیجیتال دارند . از زمان پیدایش ، ارزهای دیجیتال به سرقت رفته اند .

دارندگان ارزهای دیجیتال بیت کوین ، اتریوم و سایر آلت کوین ها را از دست دادند و قربانی این سارقان و هکرها شده اند . با این وجود ، بیشتر این سرقت ها از جانب صرافی های دیجیتال اتفاق افتاده است . بنابراین ، توسعه دهندگان با دشواری های فراوان به طراحی نوآوری های امنیتی مشغول بوده اند .

هم‌اکنون بیشتر صرافی ها ، اقدام به ارائه تعدادی پتانسیل امنیتی که جهت رسیدگی به نقاط ضعف داخل سیستم هایشان طراحی شده ، می کنند . اقدامات امنیتی همچون احراز هویت دو مرحله ای ، محل ذخیره سرد و رمزنگاری به استاندارد بدل شده اند . برخی از صرافی ها حتی اقدام به ارائه کنترل و نظارت امنیتی همزمان و بدون توقف برای پایین آوردن ریسک هک شدن ، می کنند . با این وجود ، اخباری‌ وجود داشت که نشان می داد داده های احراز هویتی بایننس لو رفته است . 

این لو رفتن داده‌های امنیتی در بایننس ، قابلیت این را دارد که حداقل ۶۰۰۰۰ سرمایه گذار را تحت تاثیر قرار دهد . بر اساس اظهارات منابعی که اطلاع داشتند ، داده های مذکور ، به اطلاعات شناخت مشتری (KYC) سرمایه گذاران ارتباط دارد . هکر مضنون ، تلاشش بر این بوده که به مبلغ ۳۰۰ بیت کوین ، معادل ۳.۵ میلیون دلار ، از بایننس باج بگیرد .

چانگ پنگ ژائو ، بنیان گذار و مدیرعامل بایننس ، طی توئیت های پشت سر هم ، این تهدید اهمیتی ندارد و عنوان کرد بایننس مشغول بررسی این مسئله می باشد . با این وجود ، او اذعان داشته است که احتمالا ، این امر تنها یک تهدید بوده و برای بی اعتبار کردن بایننس و این صنعت صورت گرفته است .

پیشگیری از قربانی سازی

هم‌اکنون چه چیزهایی وجود دارد که به سرمایه گذاران هم امکان کاهش ریسک خود را می دهند ، و هم در امنیت کلی بازار نقش آفرین باشند ؟

یکی از ساده ترین راهکار ها که می توان ارائه داد ، واضح ترین آنها نیز است . حتی جدیدترین صرافی ها هم اقدام به ارائه‌ی راه‌حل های امنیتی پرقدرت و پیچیده ای به منظور محافظت از خود و سرمایه گذاران در برابر هکرها می کنند .

صرافی های گوناگون که هم‌اکنون تعدادشان ۲۶۰ عدد بوده و دائما در حال افزایش می باشد ، ترکیبی از گزینه های معاملاتی دلخواه ، همراه با رابطه های کاربری و پتاسیل های امنیتی فوق‌العاده هستند . سراسر بازار صرافی های دیجیتال ، بر روی خدمات مشتریان متمرکز شده و در پی برطرف نمودن نیازهای انواع کاربران ، خدمت رسانی به سرمایه گذاران خرد ، تریدرهای حرفه ای و حتی سرمایه گذاران سازمانی است .

در این بازار ، تقریبا اکثر صرافی های جدید بسیار بر روی امنیت معطوف شده‌اند . امنیت چندلایه به استاندارد بدل شده است . به جای اینکه بر رابط کاربری پر جلوه و ابزارهای ارتباطی میان کاربران متمرکز شود ، بر روی امنیت تمرکز کرده است . صرافی های جدید از جمله ecxx ، که به دنبال آن است به رهبر بازار صرافی های دارایی های دیجیتال تبدیل شود ، به صورت شفاف عنوان نموده است که امنیت ، یکی بهترین پتانسیلی است که می دهند .

قول محافظت کردن از صرافی هایی همچون ecxx بسیار حائز اهمیت هستند . سرمایه گذاران برای انجام معامله ، در پی یافتن گزینه های جدیدتر ، بهتر و قدرتمندتری هستند ولی نمی پذیرند محافظتی که در انتظارش هستند را فدای این مسئله نمایند . مثل بانکداری پول نقد ، به نظر می رسد مشتریان خواستار همه ی این ها هستند و این صرافی های تازه ورود در پی فراهم آوردن این مسئله هستند .

نوآوری در چشم انداز آینده

صرافی های تازه‌ ورود ، تا یک حدی به خاطر اینکه سرمایه گذاران بزرگ و مهم علاقه‌شان بیشتر شود ، حتی اقدام به ارائه‌ی قابلیت های بیشتری نیز می کنند . نیازمندی به پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال نیز بسیار زیاد شده است . پلتفرم های که وجود دارند به طور عالی دارای سوددهی بالایی بوده و سرمایه گذاران این مسئله را متوجه شده اند .

صرافی تازه ورود Blade به عنوان مثال ، موفق شد ۴.۳ میلیون دلار سرمایه از سهامداران (Coinbase)، سرمایه گذاران منفرد و شرکت های سرمایه گذاری به سوی خود بکشاند . این سرمایه گذاران که مشاهده کردند احتمال موفقیت قراردادهای مبادله دائمی ، بر موفقیت این نوع از مبادلات آتی جدید و آزمایش نشده حساب باز نموده‌اند .

فقط این صرافی نیست که توانست میلیون ها دلار سرمایه جذب کند . MidChains صرافی ارز دیجیتالی است که اخیرا مورد علاقه ی سرمایه گذاران سازمانی شده است . این صرافی ، از سوی یکی از بزرگترین سرمایه گذاران ایالتی ، Mubadala Investment capital مورد حمایت قرار می گیرد . مقر این صرافی و سرمایه موردنیاز آن ، در ابوظبی می باشد .

حمایتی که این صرافی های تازه ورود می شوند ، شگفت آور می باشد . با این وجود ، با در نظر گرفتن قابلیت بالای سوددهی ، همچنین رشد پیش بینی شده ی تکنولوژی دفترکل توزیع شده (distributed ledger) و علاقه ی بسیار زیاد به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ، موجب شده که هم صرافی های تازه ورود و هم سرمایه گذاران ، در پی آن باشند که گامی بردارند که قابلیت نتیجه دهی بسیار بالا داشته باشد .

با این وجود ، همینطور که بازار به رشد خود ادامه می دهد و صرافی های تازه ورود در حال محکم کردن موقعیت های خود هستند ، امنیت می بایست نخستین در اولویت همه ی فعالان این بازار قرار گیرد . 

منبع : zycrypto