۵ روش مهم جهت مدیریت ریسک

در دورانی که افراد پا به سن می گذارند ، ریسک سلامتی بیشتری پیش رو دارند . به منظور مدیریت این ریسک ها می بایست آنها را شناسایی کنند و مورد ارزیابی قرار دهند تا بتوانند آن را کنترل کنند . اثرگذاری مدیریت ریسک در طولانی مدت نشان داده خواهد شد . همچنین در زمینههای دیگری همچون سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نیز می تواند بسیار مفید واقع شود . در این مقاله از مرکز درس ، تصمیم داریم در خصوص ۵ روش اساسی جهت مدیریت ریسک بپردازیم .

اجتناب

یکی از روش ها جهت کاهش ریسک ، اجتناب می باشد . شرکت ننمودن در فعالیت هایی که پرخطر هستند ، شیوه ی مناسبی جهت کاهش ریسک است . بگذارید در مورد همان مثال سلامتی صحبت کنیم ، کسانی که سیگار مصرف می کنند و خود را در این کار پرخطر قرار می دهند ، ریسک سلامتی بیشتری تهدیدشان می‌کند . بر اساس گزارشات ، استعمال سیگار موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه می شود . این مسئله را می توان در دنیای بیت کوین و بلاک چین نیز مورد استفاده قرار داد و با عدم مشارکت در فعالیت های خطرناک ، تا حدود زیادی ریسک را کم کرد .

پذیرش ریسک 

یکی از اقداماتی که بسیار حائز اهمیت است ، پذیرش ریسک است و اغلب هزینه های اضافی را در بر می گیرد . مجددا به مثال سلامتی رجوع می کنیم ، کسی که برای بیمه تکمیلی خرج می کند و احتمالات آینده را پیش بینی می‌کند ، زمانی که با ریسک مواجه می شود مدیریت ریسک برایش آسان تر است . در دنیای ارز دیجیتال نیز همینطور است و اینکه برای کیف پول های سخت افزاری و تجهیزات امنیتی به منظور مدیریت ریسک در آینده هزینه نمایید ، می تواند بسیار مفید باشد .

اشتراک

یکی دیگر از اقدامات مهم ، اشتراک ریسک است که توجه کردن به آن بسیار اهمیت دارد . در مثال سلامتی ، اشتراک ریسک در این محیط به وسیله ی مزایای متمرکز بر کارفرما صورت می پذیرد . در این صورت ، ریسک در بین شرکت و کارمندان مشترک می شود . مسلما در حیطه ی سرمایه گذاری هم ، اشتراک ریسک و کار گروهی می تواند خیلی تاثیرگذار باشد .

انتقال

برای توضیح انتقال ریسک می توان از مثال بیمه سلامت استفاده کرد . در این صورت ، شخص به طورتقریبی تمام ریسک را به بیمه گر واگذار می کند و بیمه گر مبلغی را دریافت می کند ، و سپس این مسئولیت را بر عهده می گیرد . بیمه کننده و بیمه شونده اقدام به امضای سندی می کنند و بر اساس آن ، در بین خودشان قراردادی تنظیم می نمایند . بیمه کننده روش های مورد نیاز جهت مقابله با ریسک را مورد ارزیابی قرار می دهد و با در نظر گرفتن آن ، مبلغی را تعیین می کند که از بیمه شونده دریافت کند . در محیط ترید و سرمایه گذاری هم این روش ها می تواند مفید واقع شود و جهت مدیریت ریسک بسیار کمک کننده باشد .

جلوگیری از ضرر و کاهش آن

این شیوه موجب حذف کامل ریسک نمی گردد ، بلکه فقط آن را کم می کند . این شیوه تمرکزش بر این است که ضرر را کنترل کند و از گسترش بیشتر آن پیشگیری نماید . می توان به مثال سلامت برگشت و انجام دادن اقدامات پیشگیرانه را به این موضوع مرتبط کرد . انجام این کارها برای بیمه گر سلامت خیلی مهم است و اقدام به فراهم نمودن سرویس های جانبی برای بیمه شدگان می نماید . کمک به پرداخت شهریه باشگاه و یا انجام معاینات عمومی سالیانه از این دست سرویس ها می باشند . این اقدامات این امکان را به بیمه کننده می دهد که در طولانی مدت هزینه کمتری را متحمل شود . این شیوه در حیطه ی سرمایه گذاری در دنیای ارز دیجیتال نیز خیلی مفید می باشد و با انجام دادن اقدامات پیشگیرانه مانند اینکه وجوه خود را در صرافی ها نگه نداشتن ، قادر به کاهش ریسک تا حد زیادی خواهید بود .

منبع : investopedia