رابطه عروس با مادر شوهر چگونه بهتر می شود؟

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

آیا به دنبال روش رفتار با مادر شوهر پرتوقع ، حسود یا خودخواه خود هستید؟ شاید او همیشه می‌خواهد در تمام مهمانی و مراسم شما حضور داشته باشد، حال‌آنکه شما می‌خواهید یک سری از مراسم‌ها را به طور خصوصی و برای خود برگزار کنید. شاید او سعی می‌کند در همه‌چیز نظر دهد، از غذا گرفته تا لباس و تربیت فرزندان . هر مسئله‌ای که دارید، باید راهی برای برخورد با دخالت مادر شوهر خود پیدا کنید. در ادامه این مقاله مشاوره خانواده در وبسایت مرکز درس راه‌ هایی را برای بهبود روابط عروس و مادرشوهر عنوان می‌کنیم که امیدواریم موثر باشد.

با شوهر خود در مورد نحوه رفتار با خانواده همسر گفتگو کنید

سعی کنید در کمال آرامش همسر خود را متقاعد کنید تا به شرایط از دید شما نگاه کند تا هردو از همین ابتدا به هم‌نظر بودن و در یک تیم بودن عادت کنید. آسان‌ترین راه برای انجام این کار آن است، طوری مسئله را مطرح کنید انگار که قصدتان فقط بهتر کردن اوضاع، هم برای خود و هم برای مادرشوهر آینده‌تان است. همسر خود را ترغیب کنید تا گفت‌وگویی با مادر خود داشته و از احساس رضایتی که در زندگی زناشویی شما وجود دارد و همین‌طور هیجان تان برای آینده صحبت کند.

این زمان ‌همچنین فرصت مناسبی است تا به خاطر زحمات مادر شوهر از او تشکر کنید و به او بگوید که همچنان نقش مهمی در زندگی شما دارد. نامزدتان باید مادرش را در جریان بگذارد که پذیرای شما بودن به‌عنوان یک زوج موجب خوشحالی او می‌شود.

بااینکه شوهر شما دیگر بچه نیست، اما برای مادرش هنوز همان پسر کوچولوی همیشگی است و خوشبختی فرزندش مسئله‌ای بزرگ در زندگی اوست. اگر شما متوجه این واقعیت شوید، راحت‌تر با بداخلاقی‌ها و سخت‌گیری‌های مادر شوهر خود برخورد می کنید. به‌علاوه، این کار باعث می‌شود نه‌تنها شمارا فرد مهمی در زندگی فرزندش، بلکه فرد مهمی در زندگی خود نیز بداند.

آشنایی با مشکلات رفتاری و دخالت های مادرشوهر

دسته‌بندی‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید، دسته‌بندی‌هایی است که روان‌پزشکی به نام دکتر تسینا و نویسنده کتاب چطور در کنار هم شاد زندگی کنیم انجام داده است.

مادر شوهر حسود

ویژگی‌های یک مادر شوهر حسود شامل این موارد است:

  • سرد رفتار می‌کند یا انتقادگر است چراکه حس می‌کند شما جایش را در زندگی پسرش گرفته‌اید.
  • با شما حس رقابت دارد یا شاید کلاً با زن های دیگر هم احساس رقابت می‌کند.

درهرصورت، بهترین راه برای رفتار با مادر شوهر حسود این است که با آرامش و خونسردی واکنش نشان دهید، نه اینکه به‌تندی از خود دفاع کرده و جوابش را بدهید.

در برخورد با مادر شوهر حسود طوری رفتار کنید انگار که او اشتباه کرده و شما می‌خواهید لطفی در حقش کرده و رفتار او را نادیده بگیرید. مستقیم به او نگاه کرده، لبخند بزنید و هیچ حرفی نزنید. احتمالاً بعد از گذشت ۳۰ ثانیه سعی می‌کند حرفش را پس بگیرد. این کار باعث حفظ آرامش بین شما و همسر تان ‌هم می‌شود.

مادر شوهر وابسته

اگر مادرشوهرتان دائم سعی دارد شمارا به خانه‌اش بکشاند و برنامه‌هایتان را خراب کند، پس جزو دسته‌بندی مادرشوهر وابسته است. شما و نامزدتان باید باهم همفکری کرده و اوقات مساوی را برای گذراندن با هرکدام از خانواده ها اختصاص دهید. بعدازاینکه تصمیمتان را گرفتید، قاطعانه و باملاحظه، مادرشوهر خود را در جریان بگذارید و پای حرف خود بایستید. او باید متوجه باشد که شما خانواده جدیدی تشکیل داده‌اید و با آن‌ها هم در ارتباط خواهید بود، اما نه اینکه دم به دقیقه در کنار آنها باشید.

مادرشوهر خودخواه

مادر شوهر خودخواه در مورد همه‌چیز نظر می‌دهد. از مدیریت امور مالی گرفته تا نحوه رفتار با دیگران و شیوه نظافت منزل و تربیت فرزندان. سیاست رفتار با مادر شوهر پرتوقع و مغرور این است که به‌جای اینکه سعی کنید از خودتان دفاع کنید، ببینید که چطور می‌شود حرف‌هایش را نادیده بگیرید. اگر آرام بمانید، بی‌توجهی کنید و مسئله را رها کنید، خرده نظراتی که می‌دهد تبدیل به مسئله‌ای بغرنج نخواهند شد. به‌هیچ‌وجه هم سعی نکنید زندگی‌تان را مطابق میل مادرشوهر خود بسازید چراکه این راه پایانی ندارد و فقط موجب بروز اختلافات خانوادگی می‌شود.

مادر شوهر کنترل‌گر

این مادر شوهر که نیتش خیر است، یاد نگرفته که زوج را به حال خودشان رها کند. مادر شوهر کنترل‌گر با رفتار خود رابطه را خراب می‌کند. بااینکه در ابتدا ممکن است عالی به نظر برسد، مخصوصاً اگر در خرج و مخارج کمک می‌کند، اما ممکن است بخواهد شمارا نمک‌گیر کرده و در ازای کارهایش چیزی از شما بخواهد. بهتر است قبل از قبول کردن هر کمکی از سوی خانواده شوهر بهایی که لازم است برای آن بپردازید را در نظر بگیرید.

مادرشوهر پرتوقع

 این مادرشوهر همواره بی‌پول است و مدام در پی قرض کردن پول یا وام گرفتن است. مسلم است که پسرش نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند اما مهم است که با یکدیگر محدودیت‌هایی را تعیین کنید. به‌طورکلی در مورد مشکلات مالی با او صحبت کرده و قرار ملاقات بگذارید. شاید لازم باشد بپذیرید او به کمک احتیاج دارد، اما حتماً باید حدومرزهایی در رفتار با مادرشوهر پرتوقع تعیین کرد.

مادر شوهر غرغرو

وقتی اوضاع برخلاف میل مادرشوهر ایرادگیر پیش می‌رود، دائم غرغر می‌کند. اما شما باید از خودتان مراقبت کرده و راهی پیدا کنید تا این رفتار او مشکلات در زندگی مشترک شما ایجاد نکند. اگر شما یا شریکتان مدام تسلیم خواسته‌های او می‌شوید، رابطه‌تان به نابودی کشیده خواهد شد. در حال حاضر در مورد رابطه‌تان، باید حرف خودتان بر حرف والدینتان اولویت داشته باشد. با همدیگر سعی کنید تنها زمانی به غرغرها واکنش نشان دهید که بر حق هست و یکدیگر را با شوخی و محبت کردن به آرامش دعوت کنید.

مادر شوهر پرحرف و قضاوت گر

اگر مادرشوهرتان طرز لباس پوشیدن، نحوه مدیریت پول‌، شیوه رفتار با همسر و عقاید شما را تائید نکرده و همسرتان تحت تأثیر افکار او قرارگرفته، پس مدام بحث‌وجدل خواهید داشت و هیچ‌چیزی از خوشی‌های رابطه نخواهید فهمید. به یاد داشته باشید که خانواده همسر هرگز نباید از شما بخواهند چکار بکنید و چه‌کار نکنید و شما هم نباید تحت تأثیر افکار والدینتان در مورد همسرتان قرار بگیرید. حالا این شما هستید که قوانین را تعیین می‌کنید.

دخالت مادرشوهر

 دخالت مادر شوهر بیشتر زمانی که پای بچه‌ها وسط باشد اذیت می‌کند. اگر او مراقب بچه‌هاست و کاری که شما می‌خواهید را انجام نمی‌دهد، با همسر دعوا نکنید. اگر برخی کارها یا قوانین هست که می‌خواهید بچه‌ها آن‌ها را انجام داده و به آنها پایبند باشند، اما پدربزرگ یا مادربزرگ پدری‌شان اهمیتی نمی‌دهند، شاید بهتر است وقتی‌که با بچه‌ها می‌گذرانند را محدود کنید. شرایط پیچیده‌ای است اما با همسرتان در یک تیم کارکرده و آن را حل‌وفصل کنید.

مادر شوهر بد

اگر مادرشوهر شما جزو هیچ‌کدام از دسته‌بندی‌های بالا نیست اما همچنان با او مشکل‌دارید، وقت آن است که حل این مسئله را در اولویت قرار دهید. اگر مشکلاتی که مادرشوهرتان ایجاد کرده جزئی هستند و دقیقاً نمی‌دانید بر سر چه در جنگ و جدال هستید، می‌توانید از کمک مشاوره خانواده  یا زوج درمانی بهره بگیرید. بهتر است سریع‌تر اقدام کنید تا وضع بدتر نشود.

منبع : مشاوره با ما