۸ رفتار افزایش دهنده احتمال طلاق در خانواده

شما چطور می‌توانید با استفاده از روش‌هایی حدس بزنید یک ازدواج موفق را پیش رو دارید یا خیر. در حقیقت یک پاسخ ساده به این سؤال وجود ندارد .
در اینجا قصد داریم نظر یک مشاور ازدواج و خانواده در مورد هشت دلیل افزایش طلاق در زندگی مشترک را با شما به اشتراک بگذاریم. به عقیده این مشاور خانواده و ازدواج ، در صورت مشاهده یکی از هشت مورد زیر احتمال طلاق و جدایی در زندگی مشترک شما بیشتر است:

نقش مشکلات مالی زوج در افزایش احتمال طلاق

وقتی در زندگی مشترک با همسر خود به مشکلات مالی برخورد می‌کنید،آیا باهم وارد دعوا و مشاجره می‌شوید؟ یا می‌نشینید و با همسر خود راه حلی برای مشکلات مالی زندگی مشترک خود پیدا می‌کنید؟ به نظر این مشاور خانواده ، اینکه زوج در مباحث مالی زندگی مشترک چگونه رفتار می‌کنند و چه کسی مخارج و هزینه های زندگی را بر عهده دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.
اگر شما به‌جای همکاری با یکدیگر در مورد نحوه مدیریت مسایل مالی با همسر خود دعوا کنید،این می‌تواند شما را به سمت طلاق سوق دهد.همچنین اگر یکی از شما به دیگری بدهی دارد یا سابقه خوبی در پرداخت بدهی های خود ندارد و شریک زندگی شما در مقابله با مشکلات مالی احساس مسئولیت نمی‌کند شاید وقت آن رسیده که با یک مشاور مالی و یا مشاور خانواده مشورت کنید.

افزایش احتمال طلاق در صورت بهتر بود وضعیت مالی زن

دانشکده کسب‌وکار شیکاگو در سال ۲۰۱۳ تحقیقاتی انجام داد که بر طبق این تحقیق روانشناسی ، اگر یک زن وضع مالی بهتری نسبت به شوهر داشته باشد، احتمال طلاق در زندگی مشترک افزایش خواهد یافت.
شاید این نتایج بر اساس یک باور اجتماعی-فرهنگی حاصل‌شده که شوهر نان‌آور خانواده است بنابراین وقتی این اتفاق نمی‌افتد ، شاید یک مرد احساس ضعف یا کم‌اهمیت بودن و سرخوردگی در ازدواج کند و درعین‌حال زن احساس می‌کند نمی‌تواند به مردی که درآمد مالی کمتری از او دارد تکیه کند.
به عقیده این مشاور ازدواج ، درصورتی‌که شما یک زن مستقل ازلحاظ مالی هستید و در تأمین مخارج زندگی به شوهر خود وابسته نیستید طوری با شوهر خود رفتار نکنید که او احساس کند موفقیت مالی شما تهدیدی برای ادامه زندگی مشترک تان است.
در این مورد چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟ اگر یک مرد از موفقیت شغلی و مالی شما احساس تهدید می‌کند ازنظر روانشناسی این مرد گزینه مناسبی برای ازدواج با شما نیست. همچنین در توصیه به مردان، اگر شریک زندگی شما ازلحاظ مالی موفق تر باشد،آیا شما از موفقیت او بهره نخواهید برد؟به تصورات و باورهای غلط گذشته پایبند نباشید و طرز فکر خود را تغییر دهید و سعی کنید تهدیدها را به یک فرصت تبدیل کنید.

افزایش احتمال طلاق در ازدواج با فرزندان طلاق

مطالعات روانشناسی مکرر نشان می‌دهد اگر والدین شما طلاق گرفته‌اند ، احتمال طلاق در زندگی مشترک شما بیشتر است. به عقیده این مشاور خانواده ، اگر والدین شما جدا شده‌اند و شما به دنبال این هستید که برخلاف والدین خود به دنبال تجربه یک ازدواج موفق هستید، چرا از شکست ها و مشکلات زناشویی پدر و مادر خود پند نمی‌گیرید؟ از آن درس ها در زندگی مشترک خود استفاده کنید تا دیدگاهی در مورد چگونگی برخورد با اختلافات زناشویی یا یک دیدگاه خوب در مورد چگونگی انتخاب همسر مناسب کسب کنید.
البته به نظر این دکتر روانشناس ، تصور این‌که در صورت جدایی و طلاق والدین احتمال طلاق در زندگی شما نیز بیشتر است فقط یک آمار کلی هست و نباید سرنوشت خود را به این آمار رقم زد بلکه باید با آموزش و مشاوره ، خود برای اجتناب و پیشگیری از وقوع یک ازدواج ناموفق آماده‌سازید و از این تهدید به‌عنوان یک هدیه و فرصت برای بهبود رابطه با همسر خود استفاده کنید.

نداشتن رابطه جنسی و احتمال طلاق

اگر رابطه جنسی در روابط زناشویی زوج در حال قطع شدن است ازنظر روانشناسی این‌یک تهدید احتمال طلاق محسوب می‌شود. رضایت از روابط جنسی زوج برای دستیابی به یک رابطه زناشویی و ازدواج موفق بسیار حیاتی است. شما لازم نیست هرشب با همسر خود نزدیکی کنید، اما اگر زوج در روابط جنسی با همسر خود مشکل دارند، از نظر این مشاور خانواده ، نشانه بسیار بدی از شروع مشکلات در زندگی مشترک شما محسوب می شود.

نبود ارزش ، اعتقادات ، باورها و پیشینه خانوادگی مشترک در ازدواج

یکی از همکارانم از یک خانواده مدرن بود ولی شوهر سابقش یک آدم سنتی بود. باوجوداینکه آن‌ها به عقاید یکدیگر احترام می‌گذاشتند اما ارزش ها و باورها ، اعتقادات زن و مرد به طرز باورنکردنی متفاوت بود.
تعجب‌آور نبود زمانی که بچه دار شدند دعوا هایشان نیز بیشتر شد. به عقیده این مشاوره خانواده ، طرز فکر و عقاید زوج در تربیت فرزندان نیز تاثیر منفی می‌گذارد و این طبیعی است وقتی زن و شوهر ارزش ها و عقاید مشترکی باهم نداشته باشند. اگر شما و شریک زندگی تان به‌طور ذاتی نگاه متفاوتی به زندگی دارید این موضوع می‌تواند (اما نه همیشه) باعث برزو مشکلات زناشویی و افزایش احتمال طلاق در ازدواج شود.

افزایش احتمال طلاق با ازدواج در سن پایین

ازدواج زودهنگام؟ شما ممکن است متوجه شوید که باورها و نگرش شما در زندگی تا حد زیادی با افزایش سن رشد می‌کند. به گفته این مشاور ازدواج ، ما در سن۴۰ سالگی افراد متفاوتی از ۲۰ سالگی خود هستیم.
نمی‌توان گفت ازدواج در سن پایین امکان‌پذیر نیست. من دوستان زیادی دارم که در سن ۱۵ یا ۱۶سالگی ازدواج کرده‌اند و به‌تازگی چهلمین سالگرد ازدواج خود را جشن گرفته‌اند. اما ازدواج در سن پایین دشوارتر می‌شود و به تعهد بیشتری نیاز دارد. بنابراین باید توجه داشت در صورت ازدواج در سن پایین ، زوج باید قدرت اراده و تحمل بالاتری در برابر برخورد با مشکلات زندگی زناشویی داشته باشند.

آسیب‌رسانی و خشونت علیه زنان یا مردان و افزایش احتمال طلاق

اگر شما در دعوا با همسر به یکدیگر آسیب می‌زنید انتظار داشته باشید که یکی از آن دعواها باعث به هم خوردن ازدواج تان شود. وقتی شما صادقانه عاشق همسر خود باشید و به او عشق بورزید هرچقدر هم که عصبانی و ناراحت باشید نمی‌توانید از همسر خود انتقام بگیرید.
ظالم بودن یا خشونت علیه زن یا مرد نشانه یک عشق سالم نیست. دعوای هوشمندانه در ازدواج بسیار مهم است. کنترل خشم را تمرین کنید تا حین دعوا با همسر عاقلانه رفتار کنید و از توهین به شوهر یا زن خود دوری‌کنید. مراقب کلماتی که به همسر خود می‌گویید باشید و هرگز به همسر خود فحاشی نکنید زیرا هیچ راهی برای پشیمانی بعد از فروکش کردن خشم شما وجود ندارد.

کینه توزی و افزایش احتمال طلاق

اگر متوجه شدید یکی از شما به‌طور فرضی اشتباهات و رفتار های اشتباه همسر خود را می‌بخشد اما هرگز فراموش نمی‌کند این‌یک عادت و مانع برای دستیابی به یک ازدواج موفق است.اگر واقعاً بخشیدید باید بگذرید! نگه‌داشتن کینه و نفرت از همسر باعث خودخوری شما می‌شود و موجب نابودی رابطه زناشویی شما می‌شود تا جایی که چیزی به‌جز خاکستر از آن باقی نمی‌ماند.
در پایان این مشاور خانواده و ازدواج به زوج توصیه می‌کند اگر هرکدام از این رفتارها را در رابطه زناشویی و زندگی مشترک خود مشاهده کردید ،سردرگم یا ناامید نشوید. به‌جای آن،اگر می‌توانید چیزی را تغییر دهید،آن را انجام بدهید!اگر مشکلات زناشویی شما به بیش از چند ترفند نیاز دارد، درخواست کمک از یک مشاور خانواده می‌تواند فرصتی برای حفظ زندگی مشترک شما باشد. اگر شما تابه‌حال ازدواج نکرده‌اید اما شخصیت کینه توزی دارید شاید بهره‌گیری از راهنمایی های یک مشاوره پیش از ازدواج برای شما مناسب باشد.

منبع : مشاوره با ما