گفت و گو مدیر هنری تیفانی

MarkazeDarsDefault.jpg

با وجود آن‌که این روزها به دنبال بحران‌های اخیر اغلب مردم، رفتار و زندگی پرتنشی دارند؛” جان لورین ” دارای وقار و آرامشی تحسین‌برانگیز است. البته، ماشین غول‌پیکر صنعت جواهرسازی امریکا ” تیفانی ” محکم و استوار از او حمایت می‌کند. شرکتی که درهایش را بر روی جنگ داخلی امریکا گشود. تیفانی از هنگامی‌که به سمبل زیبایی، سبک هنری و کیفیت تبدیل شد به گردش مالی سالانه‌ای در حدود دو میلیارد یورو دست یافت. 

با وجود آن‌که جان لورین پس از سی سال از سمت مدیریت تیفانی استعفا داد، همچنان سخنگوی رسمی تیفانی به‌شمار می‌آید. شایان ذکر است که او بیش از ۲۰ عنوان کتاب درخصوص تاریخچه و مباحث زیبایی‌شناختی این شرکت نوشته است. 

 

طلا و جواهر: علاقه‌ی شما به جواهرات نفیس از کجا آغاز شد؟

من عاشق اشیاء زیبا هستم. مادرم صاحب جواهرات بسیار زیبا، اما ارزان‌قیمت بود. طی جنگ جهانی دوم، هنگامی‌که کودکی بیش نبودم با آن‌ها به‌عنوان اسباب‌بازی، بازی می‌کردم. شاید بازی شاهانه‌ای به نظر برسد اما دلیلش این بود که غیر از آن‌ها چیز دیگری برای بازی کردن نداشتم و این آغاز کار من بود. بازی با جواهرات تا حدودی بی‌احترامی به آن‌ها به نظر می‌رسید اما برای من بسیار هیجان‌انگیز بود، ضمن آن‌که جواهرات خوب به اندازه‌ی کافی استحکام دارند که در برابر این کار مقاومت کنند. ما یک مزرعه‌ی قدیمی در آریزونا داشتیم که امکان بازی کردن در یک معدن طلای قدیمی را به ما می‌داد، در آنجا به جستجوی سنگ‌های معدنی، کاری شبیه به جستجوی گنج می‌پرداختیم. 
اولین شغل رسمی من، مدیریت پنجمین فروشگاه ” ایو سن لورن ” Yves saint laurant‌ در ونیز بود. به وسیله‌ی این شغل با چگونگی عملکرد ذهن یک طراح لباس نابغه آشنا شدم،” زیبایی و سادگی اعجاب‌انگیز است، در این بین هیچ حدوسطی وجود ندارد.” این نتیجه‌ای است که پس از یک عمر تجربه به آن دست یافتم،” همواره باید به دنبال کمال بود، این شعاری است که من همیشه در تمامی امور از آن پیروی می‌کنم.”

طلا و جواهر: کدامیک از قطعه‌کارهای تیفانی بیش از بقیه مورد علاقه‌ شما است؟
هرگز به دنبال چیزهای محبوب نبوده‌ام، زیرا اینکار محدودیت ایجاد می‌کند. هنگامی‌که به سنگ‌های زیبا نگاه می‌کنم تحت‌تاثیر قرار می‌گیرم در حال‌حاضر در میان سنگ‌ها بیش از بقیه به ” روبلیت Rubellite “، سپس به تانزانیت علاقه دارم. سنگ‌های گران‌بها هر یک دارای ویژگی منحصربفرد هستند. بنابراین پاسخ به این سؤال برای من امکان‌پذیر نیست. پاسخ من به سؤال ” روز عادی” هم همین است، زیرا برای من هیچ روزی شبیه به روز دیگر نیست، هرگز!


طلا و جواهر:در طراحی جواهر به چه چیزهایی بسیار علاقه‌مندید؟
ماجراجویی. این‌که هرگز نمی‌دانید به کجا می‌روید. ماهیت طراحی جواهر به‌گونه‌ای‌ است که بسیاری از افراد را دربرمی‌گیرد. ایده‌ی اصلی متعلق به یک نفر است اما در ادامه یک کار گروهی انجام می‌گیرد. جواهرسازان، افراد خلاقی هستند و قطعات زیبایی می‌سازند، اما افراد زیادی درگیر فرایند تولید یک قطعه‌کار می‌باشند. بیش از ۲۰ طراح تمام وقت، توسط شرکت تیفانی استخدام شده‌اند و مشغول به کار می‌باشند. 
من در سال ۱۹۸۰ ” پالوما پیکاسو Paloma Picasso ” را به تیفانی دعوت کردم. یک قطعه‌ی جواهر پس از تولید، وارد دنیای پیرامون ( حتی کشورهای متفاوت ) می‌شود. اتفاقی که برای بسیاری از آثار هنری در دیگر زمینه‌های هنرهای زیبا رخ نمی‌دهد، این بخشی از کار طراحی می‌باشد که من بیش از بقیه به آن علاقه‌مندم.
به نظر من نقره فلزی بی‌نظیر برای خانم‌های پرکار و فعال است و ” السا پرتی Elsa Pretti‌ ” این شور و حرارت را با اتصال مستقیم نقره به بدن خانم‌ها، به آن بخشید. فلسفه‌ی اصلی ما در تیفانی ” سادگی ” و بازگشت به سمبل‌های بنیادین است تا تمامی ملت‌ها و فرهنگ‌ها قادر به درک جواهراتمان باشند. در حال‌حاضر، سادگی مبنای کار تمامی طراحان شرکت می‌باشد، به‌همین دلیل ما صاحب چنین فروشگاه بزرگی هستیم. موفقیت ما به دلیل زیبایی، سادگی و رعایت تناسب است، به آن‌معنا که هر شخص به محض رؤیت یک قطعه‌کار، قادر به درک معنای آن شود. 

طلا و جواهر: نظر شما راجع‌ به مد روز چیست؟
اعتقاد چندانی به مد روز به‌خصوص برای صنعت اقلام لوکس ندارم. جواهرات به‌معنای واقعی از هنگام انتقال به گنجه‌ها، به جزئی از آن تبدیل می‌شوند. به‌طور طبیعی، هنگام طراحی قطعه‌کار در تیفانی، مد روز در نظر گرفته می‌شود اما طراحی به‌گونه‌ای است که دربرگیرنده‌ی سبک زندگی باشد. بدان‌معنا که قطعه‌کار بر اساس نیازها و علایق یک خانم خاص و نه برای مد روز طراحی می‌شود. 
امروزه خانم‌ها بیشتر از جواهرات استفاده می‌کنند، اما جواهرات سبک‌تر، دارای اجزای متحرک و کوچک‌تر هستند. انطباق‌پذیری یکی از اجزای اصلی جواهرات است. درصورتی‌که جواهر نقشی سرگرم‌کننده نداشته باشد، پس دلیل ساخت و کاربرد آن چیست؟
رویاپردازی در تیفانی نوعی سرگرمی محسوب می‌شود و شما توانایی به واقعیت مبدل کردن رویاهایتان را پیدا می‌کنید. مد هم نوعی رویاست، در نتیجه باید سرگرم‌کننده باشد.

طلا و جواهر: از نظر شما تجمل به چه معناست؟ و تعریف شما از موفقیت چیست؟
آزادی و زمان. آزادی و زمان گران‌بهاترین چیزهایی هستند که در دنیا وجود دارند. به نظر من موفقیت یعنی شاد بودن در هر زمان و مکان. اگر شما دوستان و خانواده‌ای دارید که شما را دوست دارند، پس شما شخص موفقی هستید.

طلا و جواهر:تیفانی چه تدابیری برای مقابله با بحران‌های مالی اخیر اندیشیده است و چالش‌های پنج سال آتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
چالش‌های جهان همواره یکسان هستند. به عقیده‌‌ی من، در حال‌حاضر ما در بهترین دوران زندگی می‌کنیم. تفاوت میان چالش و فرصت بسیار اندک است. چالش همواره در زندگی وجود دارد اما در کنار آن از فرصت‌ها نباید غافل شد. باید مسیر حرکت خود را مشخص کرد و در آن مسیر به تلاش و کوشش پرداخت. 
ماجراجویی‌ها، اکتشافات و چالش‌ها همه جا وجود دارند، شما هرگز نمی‌دانید که ممکن است با چه افرادی برخورد کنید یا این‌که قرار است چه اتفاقی رخ دهد. از آنجایی‌که شرایط همواره در حال تغییر هستند هرگز نمی‌توانید برای هر چیزی برنامه‌ریزی داشته باشید پس باید بر اساس آنچه که رخ می‌دهد برنامه‌های خود را تنظیم کنید. بحران‌های اخیر جهان در مقایسه با معضلات جنگ جهانی دوم، یک پیک‌نیک آخر هفته به شمار می‌آید، بنابراین از زمان لذت ببرید و از مزایای آن استفاده کنید. هرگز به گذشته نگاه نکنید و نگویید که شرایط چنین و چنان بود. حواستان را خوب جمع کنید زیرا فرصت‌ها همواره در کمین شما نشسته‌اند. 


زندگی خصوصی: افسانه‌ی جاودان 
جان لورین دارای لیسانس ادبیات از دانشگاه ” یل Yale ” می‌باشد. او به مدت چهارسال در ” مدرسه‌ی هنرهای زیبا Ecole des Beaux-Arts ” پاریس تحصیل کرده است. نقاشی‌های او در اروپا و امریکا به نمایش گذاشته شده‌اند و برخی از آثار او بخشی از مجموعه‌های دائمی موزه‌ی هنرهای مدرن در نیویورک ” مؤسسه‌ی هنر Art Institute ‌” در شیکاگو، موزه‌ی هنرهای زیبا در ” بوستون Boston ” و چندین مکان دیگر می‌باشد. 
جان لورین همچنین دارای دکترای افتخاری از ” انستیتو پرت Pratt Institute ” می‌باشد و مدتی به‌عنوان استاد رشته‌ی هنر در دانشگاه کالیفرنیا تدریس کرده است. علاوه بر ۲۰ عنوان کتاب درخصوص تاریخچه و سبک آثار تیفانی، لورین کتاب‌هایی درخصوص طراحی و سبک‌های هنری نوشته است. او همچنین از مقاله‌نویسان همیشگی چندین مجله نظیر ” آرکیتکچرال دایجست Architectural Digest ” و مجموعه‌دار آثار هنری و سرامیک از قرن بیستم می‌باشد. او از سمت مدیریت طراحی تیفانی که از سال ۱۹۷۹ به آن اشتغال داشت در سال ۲۰۰۹ استعفا داد. 


تاریخچه‌: طلوع تیفانی 
این شرکت در ۱۸ سپتامبر ۱۸۳۷ توسط ” چارلز لوییس تیفانی (Charles Lewis Tiffany ” (1902-1812و ” جان پی یانگJohn P.Young ” تأسیس شد. در آغاز، این فروشگاه به فروش تعداد محدودی از جواهرات به همراه لوازم التحریر، چتر و بادبزن اشتغال داشت اما به سرعت جواهرات، به‌خصوص زیورآلات الماس‌نشان، به مهم‌ترین بخش این فروشگاه مبدل شدند و شرکت به طراحی و ساخت سفارشات خانواده‌های صاحب‌نام نظیر ” وندربیلت Vanderbilt “، ” راک فلر RockeFeller ‌” و ” آستر Astor” پرداخت. در سال ۱۸۴۵، چارلز تیفانی اقدام به انتشار کاتالوگ سالانه‌ی شرکت با عنوان ” کتاب آبی” کرد که پس از آن از این رنگ برای بسته‌بندی‌های جواهرات تیفانی تا به امروزاستفاده شده است. 
“جان اشلومبرجر (Jean Schlumberger‌ ” (۱۹۸۷-۱۹۰۷، “پالوما پیکاسو” و ” السا پرتی” طراحان قرن بیستم تیفانی هستند. طرح‌های اشلومبرجر به لحاظ زیبایی شناختی، خیره‌کننده و جذاب بودند. السا پرتی، از سال ۱۹۷۴ به سبک “مینی مالیستی Minimalist‌ ” و الهام گرفته از نقش مایه‌های قلب، اشک و لوبیا به کار طراحی برای تیفانی پرداخت. پالوما پیکاسو همکاری‌ خود را با تیفانی از سال ۱۹۷۹ با معرفی جان لورین آغاز کرده است. پیکاسو اجزای ساده و سطوح براق و درخشان، مزین به سنگ‌های رنگارنگ نظیر سیترین و تورمالین را ترجیح می‌دهد.