نرم افزار متلب : معرفی کلی و نحوه راه اندازی

یکی از بهترین و پرکاربرد ترین نرم افزار های مهندسی که مهندسان رشته های مختلف مانند برق ، کامپیوتر و … به کمک آن می توانند مسائل مهم و پیچیده را حل کنند و راه حل آن را بدست آورند، نرم افزار متلب می باشد. این نرم افزار یک زبان فوق العاده قوی دارد که از ترکیب کد نویسی، تصویر و محاسبات به راحت ترین شکل ممکن ، نتایج شبیه سازی یا محاسبات را به ما ارائه می دهد. 

در این مقاله از مرکز درس ، قصد داریم تا یک معرفی کلی و اولیه از اصول نرم افزار را به شما ارائه بدهیم که امیدواریم در روند آموزش نرم افزار متلب به شما کمک کند.

آشنایی با نرم افزار متلب

همانگونه که می دانیم از نرم افزار متلب برای مقاصد مختلفی استفاده می شود:

 • ریاضی و محاسبات
 • توسعه الگوریتم
 • مدلسازی و شبیه سازی
 • تحلیل اطلاعات و تصویرسازی بصری (تولید نمودار و …)
 • تولید گراف یا نمودارهای علمی و مهندسی

در واقع متلب یک سیستم تعاملی است که عنصر اولیه دیتای آن یک آرایه (Array) است که نیازی به اندازه گذاری ندارد. این خاصبت به شما امکان حل بسیاری از مسائل فنی محاسباتی را می دهد بخصوص فرمولاسیون های ماتریسی و وکتور. MATLAB -Matrix Laboratory دارای ابزارها (toolbox) های برنامه محوری برای حل مسائل است که برای بسیاری از کاربرانش اهمیت زیادی دارد و به آنها اجازه می دهد تا تکنولوژی بخصوصی را یاد بگیرند و اعمال کنند.

برنامه متلب از ۵ بخش عمده تشکیل شده است:

زبان متلب (MATLAB language): که یک زبان ماتریسی/آرایه ای سطح بالاست و ویژگی های متنوعی دارد

آشنایی با نرم افزار متلب

زبان متلب

محیط متلب (MATLAB working environment): که مجموعه ای از ابزارها و امکاناتی است که به شما امکان کار کردن با برنامه را می دهد.

آشنایی با نرم افزار متلب

محیط متلب

گرافیک های کمک رسان (Handle graphics): که در واقع همان سیستم گرافیک متلب است و دستورات سطح بالایی برای تصویرسازی اطلاعات، بصورت دو بعدی و سه بعدی دارد. پردازش تصویر، انیمیشن و ارائه گرافیکی

آشنایی با نرم افزار متلب

گرافیک های کمکی متلب

بخش دستورات ریاضی متلب (MATLAB mathematical function library): یک مجموعه ای از الگوریتم های پردازشی و محاسباتی، از عملکردهای اولیه مثل جمع و تفریق تا الگوریتم های پیچیده تری مثل ماتریس معکوس و…

آشنایی با نرم افزار متلب

فانکشن های مختلف متلب

رابط تصویری برنامه (MATLAB application program Interface -API): به شما امکان نوشتن برنامه C و Fortran (فورترن) را می دهد. در حالیکه متلب مزیت های بی شماری نسبت به زبان های مرسوم دیگر مثل فورترن و زبان سی دارد.

آشنایی با نرم افزار متلب

api متلب

یکی از افراد معروف در زمینه تدریس برنامه مطلب David Houcque از دانشگاه نورث وست است که در مقاله ای با عنوان Introduction to MATLAB for engineering students بصورت نسبتا واضح و گویاتر به آموزش نرم افزار متلب پرداخته است. در این بخش کلی به شما می گوییم که چگونه به برنامه متلب وارد شوید، یک محاسبات ساده انجام دهید و خارج شوید.

راه اندازی نرم افزار متلب

بعد از اینکه وارد حساب متلب خود شدید می توانیدبا کلیک کردن بر روی آیکون متلب، آن را راه اندازی کنید (اینجا نسخه MATLAB 7.0.4). صفحه ای برای شما باز می شود که شامل پنجره های دیگری است. ابزارهای اصلی قابل دسترس در صفحه شامل:

 • پنچره دستورات (The command window)
 • تاریخچه دستورات (The command history)
 • میز کار (The workspace)
 • مسیر فعلی (The current directory)
 • جستجوگر کمکی (The help browser)
 • دکمه شروع (The start button)
آشنایی با نرم افزار متلب

محیط اولیه متلب

زمانی که متلب را برای اولین بار باز می کنید، تصویری مانند تصویر بالا دارد که در آن می توانید چینش ابزارها را تغییر دهید و جای آنها را عوض کنید.

نکته مهم: یکی از بهترین وب سایت هایی که مفاهیم اولیه متلب را به شما آموزش می دهد وب سایت Tutorialspoint هست. حتما سری بزنید

خب الان اگر بخواهیم چند محاسبه ساده انجام دهیم، باید از یکی از گزینه های زیر شروع کنیم:

حال اگر بخواهید از متلب بعنوان یک ماشین حساب استفاده کنید، کافی است که فقط تایپ کنید:

ans=

۷

پس دقت کنید که اگر هیچ متغیرخروجی (Output variable) برای متلب انتخاب نکنید، نرم افزار از متغیر پیش فرض ans که همان مخفف answer است استفاده می کند. برای جلوگیری از این کار می توانید یک ارزش نسبت دهید. مثلا:

x=

۷

این نام متغیر می تواند همیشه به نتایج محاسبات قبلی ارجاع داده شود. بنابراین محاسبه ۴x نتیجه زیر را بدنبال دارد:

ans=

۲۸٫۰۰۰۰

نمونه های بیشتر را در جدول زیر دقت کنید:

آشنایی با نرم افزار متلب

جدول نمونه ها