آشنایی با توکن WETH

در صورتی که استفاده از برنامه های غیرمتمرکز بر روی اتریوم یا همان Dapp ها برای شما جذاب به نظر می رسد و چیزهایی را درباره ی آن خوانده اید یا برخی از این برنامه ها همچون پلتفرم کامپوند را مورد استفاده قرار داده اید ؛ حتما اسم توکن WETH را شنیده‌اید . در این مطلب تصمیم‌ داریم در مورد این توکن مختصرا توضیحاتی را ارائه دهیم .

توکن WETH چیست ؟

همه ی Dappها ، توکن اتر را در پلتفرم خود مورد استفاده قرار می دهند ؛ ولی مرتبط کردن این توکن دلیلش این است که نوع طراحی کد آن شبیه سایر استاندارهای اتریوم نمی باشد و عملی پیچیده به شمار می رود . به همین خاطر جهت آسان تر شدن کار کابران می بایست یک توکن ERC20 تعریف می شد تا به طور دقیق معادل توکن اتر باشد و امکان استفاده از آن در برنامه ها وجود داشته باشد . WETH یک توکن بر بستر بلاکچین اتریوم با استاندارد ERC20 می باشد که طراحی آن برای Dapp ها صورت گرفته است و تعداد زیادی از برنامه ها آن را مورد استفاده قرار می دهند . این توکن به نسبت ۱:۱ با توکن اتر تعریف شده است و در صورتی که قصد داشته باشید هر برنامه غیرمتمرکزی که از این توکن بهره می گیرند را به کار گیرید ، می بایست اتر خود را به WETH تبدیل نمایید . روند تبدیل اتر به WETH یه روند اتوماتیک می باشد و کارمزدی از کاربر دریافت نمی شود .

با وجود اینکه تعداد زیادی از توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز نیازمندی خود به توکن WETH را بیان نموده اند ، ولی هیچ تلاشی صورت نگرفته که جامعه را در راستای یک نسخه واحد از آن جمع نماید . بنابراین ، نسخه های بسیاری از WETH در دست است که اقدام به ارائه عملکردی مشابه می کنند . نبودن یک توکن WETH استاندارد ، موجب می گردد کاربران برنامه های غیرمتمرکز دچار سردرگمی شوند و مشکلاتی در زمینه ی جابجایی کاربران میان برنامه های غیرمتمرکز به وجود می آورد . علاوه بر این ، این امر موجب به وجود آمدن چالش هایی جهت ایجاد منابع و ابزار آموزشی مورد نیاز می‌گردد .

جزییات ورژن های گوناگون WETH

قرارداد پیشنهاد شده توکن WETH استاندارد بر مبنای قرارداد EtherToken.sol از استفان جرج (Stefan George) بوده است ، ولی پشتیبانی نمودن از مجوزهای نامحدود را هم به خود افزود ، جزییات تک خطی که این امکان را دارد که راندمان گس را بالا ببرد و توانست از سوی جامعه بازخوردهای مثبتی دریافت کند . نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که کد منبع قرارداد پیشنهاد شده WETH به طور کامل حسابرسی شده می باشد .

چه وقتی این امکان وجود دارد که منتظر راه‌حل های دائمی برای WETH باشیم ؟

در کانال های ارتباطی رسمی در مورد رابط کاربری توکن ERC-20 برای اتریوم ، گفتگوهایی وجود داشته است . در صورتی که چنین چیزی اتفاق بیفتد ، قطعا در پروپوزال هاردفورک سرنیتی (Serenity) موجود خواهد بود . علاوه بر این ، پشتیبانی و حمایت بسیار زیاد جامعه از این تغییرات را مشاهده کرده ایم و تمایل داریم صحبت های ویتالیک بوترین یا بقیه ی اعضای تیم اصلی را نیز گوش کنیم . با وجود سخنانی که در مورد رابط کاربری جایگزین برای توکن ها همچون ERC223 وجود دارد . اما هنوز هم رابط کاربری ERC-20 در پروسه ی EIP به کار گرفته می‌شود و به صورت گسترده به عنوان استاندارد بالفعل مورد قبول واقع شده است .

منبع : Oxproject