سرمایه گذاری در طلا

MarkazeDarsDefault.jpg

در زمان بحران اقتصادی انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه گذاری پول بسیار دشوار است و دلیل اصلی این امر عدم اعتماد افراد به ارزهای ملی و بین المللی می باشد.

با توجه به چالش های موجود در اکثر سیستم های اقتصادی و نوسانات غیرقابل پیش بینی پول ،خرید و نگهداری طلا و سایر فلزات پرارزش ؛ به روشی ایمن در سرمایه گذاری مبدل شده است.البته در صورت ایجاد فرصتهای سرمایه گذاری جذاب توسط دولتها و تضمین اصل سرمایه ها ، طبیعتا رویکرد فعلی تغییر کرده و سرمایه گذاران با تزریق دارائی های خود در بسترهای ایجاد شده به فعالیت اقتصادی پرداخته و متعاقب آن در توسعه اقتصادی کشورشان مشارکت خواهند کرد.

واقعیت این است که ارزش این ارزها دائما در حال تغییر می باشد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که نوسانات موجود در ارزها تا چه مدت ادامه خواهد داشت. به عبارت دیگر، در صورت سرمایه گذاری روی ارز خاصی هیچ تضمینی برای حفظ پس انداز شما وجود ندارد.

در چند سال گذشته به نظر می رسید حوزه املاک و مستغلات بهترین گزینه برای سرمایه گذاری به شمار می آید و ظاهرا هر فردی که قراردادی امضا می کرد از معامله خود خوشحال بود. اما اکنون از آنجایی که ملک نیز ارزش خود را از دست می دهد افراد نسبت به خرید آن مردد هستند. از زمانی که بحران مالی سراسر جهان را فرا گرفته است قیمت املاک نیز به طور باورنکردنی کاهش یافته است.

در این بین ظاهرا طلا ارزش خود را از دست نداده است و سرمایه گذاران همچنان به خرید اشکال مختلف آن از قبیل شمش، جواهرات و سکه ادامه می دهند.

مزیت طلا نسبت به فلزات گرانبهای دیگر این است که این فلز در زمینه پزشکی کاربرد دارد و به عنوان داروی پزشکی و در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار نقشهای متعدد طلا ، مصرف در صنعت را هم می توان نام برد که البته حجم زیادی را در بر نمی گیرد ولیکن طلا را به عنوان یک کالای مصرفی معرفی می کند. حتی دندانپزشکی نیز مصرف طلا دارد و یا در آزمایشگاههای شیمی.

علاقه مندان  به سرمایه گذاری در حوزه طلا ، این روش را مطمئن ترین امکان سرمایه گذاری می دانند اما برخی معتقندند که افزایش قیمت طلا، دائمی نخواهد بود و نباید زیاد بدان اعتماد کرد

اکثر  کارشناسان مسائل اقتصادی بر این باورند که  نگرانی از سطوح رو به رشد بدهی و تورم در کشورها، باعث افزایش بی اعتمادی به  پول و ارز شده است، در حالی که طلا و سایر فلزات گرانبها، یک دارایی واقعی و قابل لمس به شمار می روند، موردی که ظاهرا این روزها نباید از پول و ارز انتظار داشت.

شاید علت این مقبولیت عمومی طلا را بتوان در این جستجو کرد که این فلز صدها سال یا بهتر است بگوییم هزاران سال است که پول واحد تمام جهان است و بر سر قدرت آن هیچ گونه شک و شبهه ایی وجود ندارد. این فلز در طول تاریخ و البته هم اکنون در تمام کشورها دارای ارزش مبادلاتی بسیار بالایی است، همانند یک پول واحد که هیچ کس از قبول آن سرباز نمی زند و همگان با احترام با آن برخورد می کنند. مقایسه بین مقبولیت و سابقه یورو و طلا، بسیار روشنگر است و ما تازه پی به قدرت طلا می بریم.

طلا تنها نقش پول را ایفا نمی کند، بلکه ابزاری برای تزیینات نیز هست. طلا به عنوان فلز پایه در جواهرات بکار می رود که خود تقاضای زیادی را برای آن به همراه دارد. در اکثر نقاط دنیا طلا ( چه به رنگ زرد و چه به رنگ سفید ) طرفداران بسیار زیادی دارد که از آن به عنوان جواهرات زنانه و مردانه استفاده می کنند. کشورهای خاورمیانه، عربی و هندوستان بیشترین تقاضای طلا را برای جواهرات دارا می باشند. در این کشورها علاوه بر تزیینات، طلا در حکم هدیه نیز هست و در واقع طلا نقش هدیه راهم ایفا می کند بویژه در عروسی ها و اعیاد ملی-مذهبی.

طلا و سرمایه گذاری

گفتنی است، اعتبار طلا از هر نوع سرمایه گذاری دیگر بیشتر می باشد ، امکان مبادله آن با پول وجود دارد و خرید و فروش آن بدون هیچ مشکلی صورت می گیرد.

افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه طلا هستند، این روش را مطمئن ترین امکان سرمایه گذاری در شرایط کنونی می دانند اما برخی دیگر می گویند که افزایش قیمت طلا، دائمی نخواهد بود و نباید زیاد بدان اعتماد کرد.

عده ای معتقدند سرمایه گذاری در حوزه طلا  فرصتی کاملا مناسب برای افرادی است که احتمالا در سایر حوزه های اقتصادی ضرر کرده و می خواهند یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشند. به عقیده کارشناسان مسائل اقتصادی روند سرمایه گذاری در بازار طلا  تا زمانی که بی ثباتی در سایر بخش های سرمایه گذاری حاکم است ادامه خواهد داشت.

جاناتان خیونگ یکی از اعضا ارشد  «شرکت سرمایه گذاری ملون» معتقد است که نگهداری طلا ایده خوبی است اما در صورتی که مالکان آنها بتوانند این فلزات را برای مدتی طولانی و با هزینه پایین نگهداری کنند. از نظر وی، ذخیره طلا به عنوان یک زمینه سرمایه گذاری می تواند «پناهگاهی امن» برای سرمایه های مردم باشد.

سرمایه گذاری نقش عمده دیگری است که طلا در بازی کردن آن مخصوصا اخیرا تبحر خاصی پیدا نموده است. در سالهای گذشته در کشورهای غربی صندوقهای سرمایه گذاری پدید آمده اند که تخصصا بر روی طلا کار می کنند. گاهی این صندوقها را ETF می نامند. البته  ETF ها فقط بر روی طلا سرمایه گذاری نمی کنند . بزرگترین ETF جهان که بر روی طلا کار می کند صندوق SPDR است که هم اکنون مالک حدود ۱۳۰۰ تن طلا است. در واقع طلا به عنوان یک نوع بیمه در اکثر صندوقهای سرمایه گذاری حضور دارد و این صندوقها با خرید و فروش آن سود مناسبی را کسب می کنند. بنابراین نقش سرمایه گذاری نیز تقاضای بسیار مناسبی را برای طلا در سطح جهان ایجاد نموده.

عده ای معتقدند سرمایه گذاری در حوزه طلا  فرصتی کاملا مناسب برای افرادی است که احتمالا در سایر حوزه های اقتصادی ضرر کرده و می خواهند یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشند

این نقشهای گوناگون باعث تقاضای زیادی برای طلا شده و همین عامل است که وقتی قیمت طلا را بطور مثال در یک بازه ۱۰ ساله که می بینیم، در می یابیم همواره طلا در حال گران شدن است و خرید آن مساوی شده با سود. در واقع همان معنی که ملک برای ما ایرانیها داشته، طلا برای جهانیان والبته باز برای ما ایرانیها داشته است، از خرید طلا زیان نمی کنیم.

علاوه بر این تقاضای زیاد، عوامل متعدد دیگری وجود دارند که باعث افزایش قیمت این فلز می گردند. تورم، نرخ بهره پایین، سیاستهای انبساط اقتصادی دولتها، رکود، نا امنی اقتصادی سیاسی و یا اجتماعی و…

معاملات آتی طلا و پیش فروش سکه

در حالت کلی یک قرارداد آتی برای یک درجه ، مقدار ، ماه تحویل و  قیمت  معین منعقد می گردد.

مثال :  قرارداد آتی ۵۰۰ تن مس کاتد با درجه خلوص ۹۹ درصد جهت  تحویل در ماه شهریور ۸۴  به قیمت هر کیلو ۳۵۰۰ تومان ، ( تحویل ۳۰ /۶/۸۴ )  ،

رتبه ، مقدار ،  تاریخ تحویل ، نحوه ارائه قیمت ، میزان سپرده اصلی یا جبرانی برای هر نوع قرارداد همزمان با  افتتاح  معامله  از طریق بورس تعیین و مشخص خواهد شد. در مجموع فقط تعیین قیمت در اختیار طرفین قرارداد آتی  گذاشته می شود. داد و ستد این قرارداد تنها در تالار بورس صورت می گیرد .  تدوین مقررات و برقراری ضمانت اجراء آن در خصوص چگونگی داد و ستد قراردادهای آتی در زمره اختیارات و مسئولیتهای بورس است .

بدیهی است که شرایط اولیه معامله مثل قیمت با توجه به شرایط روز بستگی دارد. از مدتی پیش خبری‌هایی مبنی بر اجرای مرحله جدید پیش‌فروش سکه مطرح شده است. این خبر در حالی مطرح می‌شود که تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده در حال اتمام است و مرحله اول تقریبا توانست سیر صعودی قیمت‌ها را کنترل و یا برای مدتی کاهش دهد. قیمت سکه از یک میلیون تومان به کمتر از ۷۰۰ هزار تومان رسید و تا مدتی در این نرخ باقی ماند.

در مرحله اول بیش از ۹ میلیون سکه پیش‌فروش شد که بخشی از آن در قالب اوراق گواهی سپرده و خرید نقدی جمع‌آوری شد.

البته در آن زمان هم انتقاداتی نسبت به این اقدام توسط برخی کارشناسان مطرح شد که با واکنش بانک مرکزی روبرو شد.

شایعه اجرای دوره جدید پیش فروش سکه هم پس از انتشار مصاحبه‌ای در یکی از رسانه‌ها با عنوان احتمال برنامه ریزی برای دورجدید پیش فروش سکه به نقل از یکی از مسئولان بانک مرکزی مطرح شد. به گفته مسئولان بانک مرکزی در دوه قبل، حدود ۵۶ هزار میلیارد ریال از نقدینگی با اجرای این طرح جمع‌آوری شد. البته به گفته آن مقام مسئول در بانک مرکزی اجرای دور جدید پیش‌فروش سکه با تغییراتی همراه خواهد بود.