آشنایی با۱۰ فورک معروف بیت کوین

(Bitcoin Pizza (BPA

Pizza شامل الگوریتم (DAG (Directed Acyclic Graph است که IOTA نیز از آن استفاده می کند . BPA در ۱ ژانویه ۲۰۱۸ از بلاک ۵۰۱۸۸۸ ایجاد شد و به مقدار موجودی هر کدام از دارندگان بیت کوین به آنها ، BPA داده شد .

(Bitcoin Ore (BCO

هدف از ایجاد Ore ، سازگاری با محیط زیست و مصرف کمتر انرژی بوده است . اصل و اساس کار آن گواه اثبات ظرفیت می باشد که به آن این امکان را می دهد تا عملیات ماینینگ آن به صورت تاثیرگذارتری صورت گیرد و به این خاطر ، بتوان به هدف حفظ محیط زیست دست یافت . آغاز کار این کوین در ۲۸ ماه ژانویه ۲۰۱۸ بوده است و به مقدار موجودی بیت‌ کوین هر یک از دارندگان بیت کوین به آنها ، BCO داده شد .

(Bitcoin Faith (BTF

Faith موجب فراهم آوردن یک قرارداد هوشمند ایجاد شده ، سایز بزرگتر برای بلاک و zero-knowledge proof for privacy می گردد . آغاز کار این کوین در ۱۹ ماه دسامبر ۲۰۱۷ بوده است و به مقدار موجودی بیت کوین هر یک از دارندگان بیت کوین به آنها ، BTF داده شد .

(Oil Bitcoin (OBTC

Bitcoin با بهره‌گیری از طرز کار اجماع گواه اثبات سهام ، در پی بالا بردن سرعت تجارت و توزیع سهام می باشد . این کوین در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۷ ، با انجمن مستقل جهت حفظ حریم خصوصی و حفاظت از پخش ، به مقدار بیت کوین هر یک از دارندگان بیت کوین به آنها داده شد .

(Super Bitcoin (SBTC

Bitcoin در حقیقت اجراسازی پیشنهادات توصیه شده از سوی جامعه می باشد ، هدف این فورک بیت کوین ایجاد zero-knowledge proofs to safeguard privacy و ارتقا سایز بلاک به ۸ MB بوده است . همچنین ، قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند Turing-complete را جهت بالا بردن مقیاس پذیری به بیت کوین می افزاید . این فورک در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۷ در بلاک ۴۹۸۸۸۸ صورت گرفت و به مقدار موجودی بیت کوین هر یک از دارندگان بیت کوین به آنها ، SBTC داده شد .

(Bitcoin Hot (BTH

در بلاک ۴۹۸۸۴۸ با یک الگوریتم جدیدی از گواه اثبات کار Bitcoin Hot ایجاد شد . Bitcoin Hot با این هدف شروع به کار کرد که اقدام به کاهش هزینه انتقال و افزایش سرعت انتقال کند . عرضه ی این کوین در مقایسه با بیت کوین بیشتر است که این موجب ارزان تر شدن آن می شود . دارندگان بیت کوین در عوض هر بیت کوین ، ۱۰۰ عدد BTH گرفتند . سایز بلاک‌های این کوین ۱۶ MB می باشد و راه‌اندازی پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت .

(Big Bitcoin (BBC

Bitcoin مدعی است که اقدام به انجام عملیات با سرعت بسیار بالا و به همراه تکنولوژی پرقدرت می کنند . این فورک از سخت ترین هارد فورک‌های بلاک چین بیت کوین به شمار می رود . BBC زمان بلاک کوتاهتر ۲.۵ دقیقه دارد و سایز آن در مقایسه با بیت کوین بزرگتر است و Segwit و Lightning network را مورد پشتیبانی ‌قرار می دهد . فورک BBC در بلاک ۵۰۸۸۸۸ رخ داد و عرضه آن ۲۱۰ میلیون می باشد .

(Bitcoin Clean (BCL

Clean یکی دیگر از تلاش‌ها در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی و بهره‌گیری از انرژی‌های پاک جهت عملیات ماینینگ به شمار می رود . اساس کارش ثابت کردن پروتکل سبز برای اطمینان از اینکه ماینرها تنها انرژی تجدید پذیر را مورد استفاده قرار می دهند ، می باشد . این فورک در بلاک ۵۱۸۸۰۰ در ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ صورت گرفت و به دارندگان بیت کوین به میزان موجودی بیت کوینشان ، BCL داده شد .

(Bitcoin File (BIFI

Bitcoin File هدفش به وجود آوردن یک فایل سیستم غیر متمرکز جهانی بوده است ، در حقیقت Bitcoin File تصمیم دارد IPFS را با شبکه بیت کوین تلفیق نماید . BIFI به طور کامل خود نظارت و غیر متمرکز می باشد ، عرضه آن ۲۱ میلیارد توکن می باشد که ۱۷ میلیارد آن به دارندگان بیت کوین با نسبت ۱۰۰۰ داده شد .

(Bitcoin Candy (CDY

جدیدترین فورک Bitcoin Candy می باشد که الگوریتم گواه اثبات کار را با زمان بلاک ۲ دقیقه‌ای تلفیق نموده است که موجب افزایش سرعت معاملات می شود . عرضه آن ۲۱ میلیارد کوین می باشد که در بلاک ۵۱۲۶۶۶ توزیع آن شروع شد . این توزیع در ۱۳ ماه ژانویه ۲۰۱۸ بر بستر بلاک چین بیت کوین کش انجام شد و در عوض هر یک بیت کوین کش ، ۱۰۰۰ CDY داده شد .

این در حالیست که خیلی از افراد تعداد بسیار فورک‌های بیت کوین را نشان خوب و تلاش جهت برطرف نمودن مشکلات حال حاضر آن می پندارند ، تعداد بسیاری منتقد نیز وجود دارد که بر این‌ باورند این فورک‌ها نسخه‌هایی بی فایده هستند . جهت دریافت نمودن کوین‌های فورک شده ، دارا بودن بیت کوین در هنگام وقوع فورک تنها راهی است که می توان به طور رایگان آنها را دریافت نمود ، البته شایان ذکر است در صورتی که بیت کوین‌های خود را در صرافی‌ها نگهداری نمایید ، می بایست بررسی نمایید صرافی که شما بیت کوین را در آن نگه داشته‌اید این فورک را مورد پشتیبانی قرار می دهد . هر فورک بیت کوین روشی عالی جهت دستیابی به وجوه قابل ملاحظه‌ای است ، ولی در برخی موارد کلاهبرداری‌هایی نیز در این حیطه رخ داده است .

منبع : btcmanager