بزرگترین پروژه استحصال طلا و نقره خاورمیانه

MarkazeDarsDefault.jpg

مجرى بزرگترین پروژه استحصال طلا و نقره خاورمیانه، از افتتاح فاز یکم کارخانه استحصال طلا و نقره در شهرستان سراب و در آینده اى نزدیک خبر داد. غلامرضا نقى پور با اعلام این خبر افزود: کل ظرفیت کارخانه استحصال طلا و نقره سراب در سال تولید ۴۲ تن طلا و نقره است که در فاز نخست آزمایشى،‌ یک پنجم از کل میزان طلا و نقره مذکور، تولید و به بازار عرضه خواهد شد. وى استحصال طلا و نقره در کارخانه سراب را از انواع کنسانتره ها و سنگ هاى معدنى سولفوره،‌ اکسیده، ‌سنگ هاى معدنى مقاوم طلا و حتى استفاده از تجهیزات الکترونیکى باطله، فیلم و زینگ و پسماندهاى کارخانجات مس و روى و کاتالیست هاى صنعتى داراى فلزات نادر و نجیب برشمرد. مجرى بزرگترین پروژه استحصال طلا ونقره خاورمیانه در ادامه اظهار داشت:

در حال حاضر، بیش از یک هزار معدن طلا و نقره در کشور کشف شده اما به دلیل نبود یک کارخانه مجهز به تکنولوژى روز، بهره گیرى از پتانسیل فلزات گرانقیمت این معادن بلا استفاده مانده است. نقى پور طلاى مورد نیاز کشور در سال را بیش از ۵۰۰ تن اعلام و تصریح کرد: در حال حاضر، فقط دو کارخانه استحصال طلا ونقره، با ظرفیت تولید ۴۰۰ کیلوگرم در کشور موجود است که با راه اندازى کارخانه استحصال طلا و نقره سراب بخش اعظم طلا و نقره مورد نیاز کشور در داخل تولید و به بازار عرضه خواهد شد.با اذعان به اینکه راه اندازى کارخانه استحصال طلا و نقره سراب تاکنون حدود ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه در پى داشته است، افزود براى اجراى این مقدار از کل طرح، تاکنون فقط ۱۰ میلیارد ریال از تسهیلات دولتى استفاده شده است.

مجرى پروژه استحصال طلا و نقره سراب، اعلام کرد: ارزش کل سرمایه گذارى در این طرح، بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال است که قرار بود، ۴۵ میلیارد ریال به صورت ریالى و ۲۵ میلیون یورو به صورت ارزى از سوى بانک عامل (تجارت) به صورت تسهیلات در اختیار طرح استحصال طلا و نقره سراب قرار گیرد. وى با بیان اینکه دولت همواره مدعى حمایت همه جانبه از تولیدگران و صنعتگران بخش خصوصى بوده است، تصریح کرد، با وجود مصوبه وزارت صنایع و معادن و تصویب وام ریالى و ارزى و معرفى آن به بانک عامل(بانک تجارت) متأسفانه به دلیل درخواست هاى نامشروع برخى از مدیران ارشد این بانک و پاسخ منفى مدیران شرکت، تخصیص وام به بزرگترین پروژه استحصال طلا و نقره خاورمیانه بلاتکلیف مانده است.

نقى پور همچنین از امتناع بانک تجارت براى پرداخت هزینه تهیه مواد اولیه به پروژه استحصال طلا و نقره سراب خبر داد و گفت: با وجود تمام امیدوارى براى تکمیل و راه اندازى فازهاى بعدى کارخانه، اما کمبود نقدینگى فرا روى پروژه استحصال طلا و نقره سراب امرى اجتناب ناپذیر است. مجرى بزرگترین پروژه استحصال طلا و نقره خاورمیانه در عین حال اعلام آمادگى کرد تا با شرکت هاى دارنده مواد اولیه متقاضى براى استحصال طلا و نقره در کارخانه سراب، همکارى و تعامل لازم را به عمل آورد.