آموزش روش های مختلف برای جوش لیزری

روش‌هاي کاربردی در زمینه برش، كنده‌كاري و تعمیر به كمك لیزر در صنعت ساعت و جواهرسازي استاندارد مي‌شوند. صنعت ساعت و جواهرسازي دیگر بدون کاربرد لیزر معنا ندارند.

استفاده از اشعه لیزر

قلمرو استفاده از اشعه لیزر وسیع است. در كنده‌كاري حلقه‌ها و ساعت‌ها تولید و ساخت طرح‌هاي اوليه و حتی انجام تعمیرات، اشعه لیزر به‌كاربرده مي‌شود. استفاده از ‌آن شامل سيستم‌هاي پیچیده نیز مي‌شود. تولیدکنندگان مجموعه نرم‌افزارهايي را از این طریق شکل داده‌اند كه براي مقاصد مختلف در نظر گرفته شده‌اند.

به گفته “فريدمن” لیزر در انجام اموری همچون كنده‌كاري برروی جواهر یا ساعت کاربرد فراوانی دارد. او يكي از مسئولان ابزار “پرتونگاریI Radiation Tools “وابسته به دانشگاه “اشتوت‌گارت” است.
در قلمرو صنعت طلا و ساعت‌سازي تكنيسين‌ها تلاش مي‌كنند تا با استفاده از لیزر خطوطی مستقیم روي سطوح منحنی اشياء ایجاد کنند. ممکن است قسمت‌هاي داخلی یا خارجی حلقه‌ها براي این كار مناسب تشخیص داده شوند. در چنین شرایطی عمل كنده‌كاري باید به‌صورتي باشد كه مشاهده‌كنندگان به زاویه برخورد نور و مایل بودن آن پي‌نبرند، كه انجام اين‌كار به محاسبات دقیقی نیاز دارد. برنامه‌ها نیز پیشرفت بیشتری يافته‌اند. در این پروسه محورهای چرخاني كه به‌طور مستقیم كار مي‌كنند، كنده‌كاري دقیق قسمت‌هاي داخل، خارج و جانبی حلقه را میسر مي‌سازند.
به گفته “رومن جردن Roman Jordan” مسئول بازاریابی در “روفين ليزر Rofin Laser” با توجه به اين‌كه انجام امور گرافيكي شامل بخش‌هاي گوناگونی مي‌شود، دقت زيادي لازم است تا بتوانیم مراحل تولید را آسان سازیم. طرح‌هابايد متناسب باشند. تصاویر نباید با يكديگر جابه‌جا شوند زیرا درز و شکاف قابل رویت مي‌شود. الگوريتمي كه به وسیله آن خطوط تبدیل به سطوح منحنی مي‌شوند در برخی موارد از سوی توليد‌كنندگان به‌كار گرفته مي‌شود كه خود از نظر تجاری اقدامی محرمانه است. در هرحال کاربران نباید به پیچیدگی محاسبات توجه کنند.

تولیدکنندگان علاقه‌اي به عملکرد داخلی برنامه‌هايشان ندارند اما مایلند از دستگاه‌هايي استفاده کنند كه به طور اتوماتيك‌وار عمل مي‌كنند. درباره ابزار كوچك‌تر كافي‌است كه حلقه را روي قسمت موردنظر قرار دهید و سپس دکمه را فشار دهید. ابزاری كه كنده كاري را انجام مي‌دهند باید مانند يك چاپگر عمل کنند.
در استفاده از اين‌گونه ابزار مشتریان مجموعه داده‌هايي را وارد ساخته و سپس آن ها باید كار خود را آغاز کنند. سیستم “ليزرپلاس” مانند چاپگر به كمك PC قابل کنترل است. از این سیستم براي تولید سرويس‌هاي كوچك و همچنین با استفاده از قطعات اتوماتيك براي تولید انبوه بهره گرفته مي‌شود.

سيستم‌ها باید بدون خطا كار کنند. تولید باید کامل و بدون نقص باشد. درجه ایمنی سیستم قابل ملاحظه است. به‌طوري‌كه اگر حلقه را با سنگ كنده‌كاري كنيد، سنگ صدمه اي نمي‌بيند.
پرسازي خطوط باید به‌درستي انجام گیرد و این ویژگی دیگر سیستم كنده‌كاري محسوب مي‌شود. براي انجام این كار قطعات باید از كيفيت بالا برخوردار بوده و بادوام باشند. دستگاه‌هاي كنده‌كاري متعدد لیزری، قادر به ساختن نمودارهایی در برنامه‌هاي استاندارد گرافيكي مانند “كورل درا  Corel Draw” یا برنامه‌هاي پردازش گر تصويري مانند “فتوشاپPhotoshop” هستند. براي مثال ممکن است براي حلقه عروسی امضای يك زوج يا مهر آن ها براي كنده‌كاري انتخاب شده باشد. در هرحال كنده‌كاري یا حكاكي، كار اضافی به‌شمار نمي‌آيد، بلکه در برخی موارد، جزيي از طراحی است.

ليزرهاي استاندارد در ارایه طرح‌هاي مليله‌كاري و مفاهیم طراحی از عملکرد قابل توجهي برخوردارند.
دستگاه‌ها در قالب اندازه‌هاي مايكروويو عرضه مي‌شوند.
از جمله مشکلاتی كه تولیدکنندگان با آن مواجه هستند آن است كه چگونه ابزار خود را كوچك‌تر سازند. براي مثال در نمایشگاه “بازلBazel ، شرکت فوق، ابزار حكاكي لیزری را معرفی ‌كرد كه به اندازه يك مايكروويو است.
این دستگاه براي سردسازي از هوا استفاده مي‌كند. اگرچه این ویژگی عملکرد آن را محدود مي‌سازد. در حال حاضر کاربران دستگاه‌هاي كوچك نباید انتظار دستگاه‌هاي بزرگ‌تر از 10 وات را داشته باشند. ابزارهای كوچك کارخانه “روفين” 10 وات هستند.
در چنین شرایطی كنده‌كاري با این نوع دستگاه‌ها در مقایسه با ابزارهايي كه نور شديدتري را ایجاد مي‌كنند مدت طولاني‌تري را به خود اختصاص مي‌دهند. در هرحال آن ها با هوا سرد نمي‌شوند، از اين‌رو حجيم‌تر به‌نظر مي‌رسند. باوجودآن‌كه دستگاه‌ها هم‌اكنون بسیار كوچك و درنتيجه ارزان ‌تر شده‌اند هنوز باید قابلیت استفاده و سودآوری بیشتری به‌دست بیاورند.

تولید الگوی اوليه از طریق چاپگر

علاوه بر حكاكي و كنده‌كاري، ارایه طرح‌هاي اوليه نیز از طریق “لیزر” به مقیاس وسیع میسر است. روش فوق براي جواهراتي كه قالب‌گيري مي‌شوند بسیار مناسب است. الگوی اوليه قطعات موردنظر از چاپگر سه بعدی به دست مي‌آيند و به‌طور معمول از جنس لاستيك ويژه‌اي هستند. مشتریان علاقه وافری به روش‌هاي مستقیم ريخته‌گري دارند. قالب‌هاي اوليه براي اصلاح طرح یا ريخته‌گري به صورت مستقیم استفاده مي‌شوند.
فواید: مدل‌هاي برنامه‌ريزي شده در ظرف چند ساعت طراحی مي‌شوند. الگو ها براساس نیاز و خواسته‌هاي مشتریان قابل تغييرند. مي توان از مدل‌ها، كپي‌ دقیقی تهیه كرد و حداقل بر طبق اهداف تولیدکننده، موضوع ارایه‌ شده را به بهترین وجه نمایش داد.

نرم افزارهای سه بعدی در نمايشگاه‌هاي فصل بهار اروپا، از سیستم اجرايی ویندوز XP حمایت مي‌كنند. طراحان مي‌توانند به اصلاح ساختار و تجدید نظر درباره پارامتر‌ها در طی ساخت بپردازند و یا به‌طوركامل اجزا و برخی قسمت‌هاي طرح را حذف کنند. كار از طریق فایل BFF كه در آن موضوع ساخت ذخیره مي‌شود فرصت کپی یا حذف یا دوباره ضميمه‌كردن برخی قسمت‌ها را به ما مي‌دهد و این به آن معناست كه آنها براي انجام دیگر امور مناسبند. به علاوه توليدكننده‌ها عملکردهای ديگري را نوید مي‌دهند كه انجام آن به كمك این سیستم میسر است.
منظور از اسلايس Slice یا قطعات، تصاویری از قسمت‌هاي خاص است كه کاربران به كمك برنامه‌هاي گرافيكي آن ها را به يكديگر پیوند مي‌دهند. به علاوه در آغاز سال يك تولیدکننده آمريكايي چاپگری را معرفی كرد كه نسبت به نمونه‌هاي قبل، از سرعت بیشتری برخوردار بود و معادل 30% سريع‌تر از آن ها به تولید الگوی اوليه مي‌پردازد. به علاوه يك پلاستيك اصلاح شده در قالب شكلي ارایه مي‌شود كه به كمك آن قطعات كوچك در حالي‌كه كارهاي ديگري نیز بر روش آن ها انجام شده‌است قابل عرضه خواهند بود.

لیزر همچنین مي‌تواند براي جوشكاري مورد استفاده قرار‌گيرد:
جوشكاري يكي از مراحل استاندارد محسوب مي‌شود كه به كمك لیزر انجام مي‌گيرد. براي متخصصان در این رابطه، در برنامه‌هاي خود سيستم‌هاي ويژه‌اي را گنجانيده‌اند. جوشكاري به گفته “سوين ادرر” Sven Ederer سخنگوی مطبوعاتی تکنولوژی لیزر به كمك “پروفي ولد” Profiweld كاردستي محسوب می شود. کاربران به وسيله‌ این دستگاه به هدایت اجزا و هرگونه موضوع ديگري توسط دست مي‌پردازند و با استفاده از سوئيچ پايي یا Foot از لیزر بهره‌برداري مي‌كنند. در چنین شرایطی او نظر خود را به مسافت‌ياب بزرگ‌كننده استريو معطوف مي‌سازد كه دارای “كراس هر” Crosshair براي محل تلاقی لیزر است. “روفين” دستگاه‌هاي مختلفی را به منظور تولید انبوه عرضه نموده‌است كه در طراحی محصول نیز نقش موثری ایفا مي‌كنند. نوع DeskTop  نیز براي انجام تعمیرات تاثیرگذار خواهد بود.
“روفين” مدل ديگري را براي طراحی برمي‌گزيند. براساس تبلیغات تولیدکنندگان از طریق حرارت، عمل جوشكاري در نزد ماده حساس نسبت به گرما مانند سنگ‌هاي قيمتي و مروارید صورت مي‌گيرد.
مدل CNC متعلق به “استارولد” Starweld در تولید انبوه کاربرد دارد. همانند دیگر موارد، برنامه‌هاي كامپيوتري و تکنولوژی لیزری مي‌توانند مدل‌هاي متفاوتی را عرضه نمایند. براي مثال براي ذخيره‌سازي عملکردهای مهم در سیستم و تبدیل آن ها به متن (به گفته “رالت اوكي” Ralt Okay ) مورد استفاده قرارمي‌گيرند. چهارمین قلمرو کاربرد لیزر علاوه بر حكاكي، عرضه طرح‌هاي اوليه و جوشكاري، برش است. ليزرها براي ساخت حلقه یا زنجیر و آويزهاي حاوی نام کاربرد دارند. از لیزر در صنعت ساعت و طلا به مقیاس قابل توجهي استفاده مي‌شود. کاربرد چه نوع ابزار و مناسب بودن كداميك از آن ها براي چه نوع شركت‌هايي و همچنین سودآور بودن كداميك از این ابزار كه به نحوه به کارگیری آن ها و تعداد قطعات مورد پردازش است، بستگي دارد.
در هرحال تردیدی درباره استفاده از این نوع تجهیزات پس از طی مراحل آزمایشی وجود ندارد.