همه چیز در مورد آزمون یوس ترکیه

اگر به فکر تحصیل در کشوری همچون ترکیه هستید احتمالا درباره آزمون یوس (YöS) شنیده اید به دنبال اولین اقدام برای این کار می‌گردید. ترکیه کشوری زیباست با فرهنگی نزدیک به فرهنگ ایران اسلامی و دارای دانشگاه‌های بی نظیری برای تحصیل کردن چنانچه می‌خواهید که در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید باید در آزمون YöS ترکیه شرکت کنید این آزمون فقط برای اتباع خارجی است و مردم ترکیه نمی‌توانند در این آزمون شرکت کنند (تصور کنید بخواهیم از خارجی ها برای ورود به دانشگاه های خودمان کنکور بگیریم YöS همین است) چرا که این آزمون معیاری برای سنجش کسانی است که می‌خواهند به ترکیه مهاجرت کنند و در یکی از دانشگاه‌های آن تحصیل کنند.

قبلا آزمون شبیه به کنکوری بود که در ایران برگزار می‌شود یعنی سراسری بود اما اکنون هر دانشگاه بطور مجزا آزمون را برگزار می‌کند و جالب است که بدانید اگر در آزمون یوس یک دانشگاه پذیرفته شدید معنی اش این نیست که می‌توانید در سایر دانشگاه‌ها تحصیل کنید و هر دانشگاه آزمون YöS خودش را دارد و همان را به رسمیت می‌شناسد (معمولا شبیه به هم هستند اما تضمینی در این باره وجود ندارد).

حدود دو هفته بعد از آزمون می‌توانید از قبولی خود مطلع شوید. (معمولا در سایت دانشگاهی که درخواست پذیرش دارید اعلام می‌شود) لازم به ذکر است که درباره‌ی محل برگزاری آزمون هم نیازی نیست نگران باشید در ایران هم امکان شرکت در این آزمون را خواهید داشت البته فعلا فقط در شهرهای تهران، تبریز و ارومیه. اگر می‌خواهید همه چیز را راجع به آزمون YöS بدانید با ما همراه باشید.

همه چیز درباره‌ی آزمون یوس ترکیه (YöS)

چنانچه می خواهید در مقطع کارشناسی در ترکیه تحصیل کنید حتما باید برای شرکت در آزمون یوس (YöS) مدرک دیپلم داشته باشید یا حداقل سال آخر دبیرستان باشید. آزمون یوس شامل دو بخش اصلی است بخش اول آزمون هوش و ریاضیات(هندسه و ریاضی) که ۴۵ سوال از هوش و ۳۵ سوال از ریاضیات است و بخش دوم سوالات مربوط به زبان ترکی استانبولی است.

البته اگر شما یکی از مدارک TOFEL, IELTS, GRE, GMAT را دارید نگران بخش دوم سوالات نباشید سوالات آزمون یوس معمولا به دو زبان انگلیسی و ترکی مطرح شده‌اند برخی از دانشگاه‌های خصوصی معدل‌های بالا را برای پذیرش در اولویت قرار می‌دهند(حتی برخی از آنها آزمون یوس را هم به رسمیت نمی‌شناسند!) و بعضی از دانشگاه‌ها که با زبان انگلیسی هم در آنجا تدریس می‌شود (اکثرا دانشگاه‌های خصوصی) به جای آزمون دوم یعنی زبان ترکی یا همان آزمون تومر (Tömer) به داشتن یکی از مدارک بالا اکتفا می‌کنند یعنی اگر زبان انگلیسی را خوب می‌دانید جهت ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان نیازی به یادگیری زبان ترکی ندارید.

میزان دشواری آزمون یوس ترکیه

آزمون یوس آزمون بسیار دشواری نیست و می‌توانید از منابع زیادی برای کمک استفاده کنید و همچنین کسانی که بخش هوش و ریاضی را با موفقیت پشت سر بگذارند می‌توانند از دوره ۶ ماهه یادگیری زبان ترکی استفاده کنند، این نشان می دهد که آزمون اول مهم‌تر است.

اما بهتر است که زبان ترکی را یاد بگیرید چون بیشتر دانشگاه‌هایی که زبان انگلیسی هم تدریس می‌کنند خصوصی هستند و شهریه‌های بسیار زیادی را از دانشجویان می‌گیرند به علاوه مردم ترکیه اکثرا انگلیسی نمی‌دانند.

از رشته هایی که می‌توانید در ترکیه تحصیل کنید می‌توان از: پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و … نام برد.

چه تعداد متقاضی تحصیل در ترکیه در آزمون یوس شرکت می‌کنند؟

به گفته سازمان آموزش و پروش عالی ترکیه در مجموع ۳۹،۰۳۷ متقاضی در امتحانات YÖS 2017 شرکت کرده‌اند که انتظار می‌رود این رقم طی سال‌های آتی به چندین برابر برسد.

آزمون یوس

موضاعات مورد علاقه متقاضیان چه بوده است؟

۱٫علوم پزشکی(به زبان ترکی)
۲٫علوم پزشکی (به زبان انگلیسی)
۳٫دندان پزشکی
۴٫مدیریت کسب و کار
۵٫حقوق
۶٫اقتصاد
۷٫نوار مغزی(الکتروآنسالوگرافی)
۸٫روانشناسی
۹٫معماری
۱۰٫دامپزشکی

بیشترین متقاضی های آزمون YÖS از کدام کشور ها هستند؟

ترکمنستان، ایران، سوریه، آلمان، بلغارستان، افغانستان، قرقیزستان، آفریقا: تانزانیا، کنیا، مالاوی، مصر و تونس بیشترین متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستند.

برخی از دانشگاه های برتر ترکیه جهت تحصیل

دانشگاه بوغازایچی (Boğaziçi üniversitesi)

یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه است که در این دانشگاه به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود این دانشگاه را اولین دانشگاه آمریکایی خارج از ایالت متحده می‌دانند دانشگاه بوغازایچی دارای ۶ دانشکده و ۶ انستیتو است این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده است و از دانشکده‌های آن می‌توان از فنی و مهندسی، اقتصاد، علوم پایه و ادبیات نام برد رتبه‌ی این دانشگاه در جهان حدود ۴۰۱ تا ۵۰۰ است.

نمایی از دانشگاه بوغازایچی

دانشگاه استانبول

یکی دیگر از دانشگاه‌های بسیار خوب شهر استانبول که دارای ۱۷ پردیس است این دانشگاه بسیار مناسب برای کسانی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند چون طیف وسیعی از رشته‌ها را در خود دارد این دانشگاه شامل ۲۲ دانشکده است و نزدیک به ۶۸۰۰۰ دانشجو که از دانشکده‌های آن می‌توان دانشکده پزشکی استانبول، دانشکده پزشکی کاراهپاسا، دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده علوم دامپزشکی، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق و … نام برد

توسط آزمون یوس که هر ساله برگزار می‌شود می توانید پذیرش این دانشگاه را بگیرید البته اگر از کسانی نیستید که بورسیه شده‌اید دانشگاه هم تدریس به زبان ترکی را داراست و هم انگلیسی پس هر کدام از زبان‌ها را که می‌توانید صحبت کنید در آنجا به مشکل نمی‌خورید و اگر هم هیچکدام از این زبان‌ها را نمی‌توانید صحبت کنید در دانشگاه کلاس‌های یادگیری ترکی و انگلیسی موجود است که می‌توانید در آنها نمره قبولی را کسب کنید و به تحصیل خود ادامه دهید.

.نمایی از دانشگاه استانبول

دانشگاه حاجت تپه: Hacettepe üniversitesi

از دانشگاه‌های بی نظیر ترکیه مخصوصا در زمینه پزشکی این دانشگاه دولتی است در شهر آنکارا واقع شده است و دارای دو پردیس اصلی است این دانشگاه را می‌توان رتبه یک دانشگاه‌های ترکیه نام برد (در زمینه پزشکی و سلامت قطعا رتبه یک را داراست) که در آن علاوه بر تدریس به زبان‌های انگلیسی و ترکی به زبان‌های آلمانی و فرانسوی نیز دروس آموزش داده می‌شود. از دانشکده‌های حاجت تپه می‌توان به دانشکده پزشکی، دندان پزشکی، مهندسی، هنرهای زیبا، حقوق و داروسازی اشاره کرد. نزدیک به ۳۰۰۰۰ دانشجو در حاجت تپه مشغول تحصیل هستند در صورت قبولی در آزمون یوس این دانشگاه می‌تواند مقصدی شگفت‌انگیز باشد.

نمایی از دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه کوچ ترکیه: Koç üniversitesi

یکی از دانشگاه‌های بسیار معتبر خصوصی ترکیه است در سال ۲۰۱۸ دانشگاه کوچ با کسب رتبه ۳۰۱ جز برترین دانشگاه‌های جهان شناخته شد و در سال۲۰۱۷ نشریه تایمز این دانشگاه را برترین دانشگاه ترکیه نام برد. دانشگاه کوچ شامل دانشکده‌های علوم پایه، علوم انسانی و ادبیات، مهندسی، دانشکده اقتصاد و علوم اداری و مدرسه عالی بهداشت است این دانشگاه جمعا ۵۵۰۰۰ دانشجو می‌پذیرد و زبان اصلی تدریس در آن انگلیسی است هر چند به زبان ترکی هم در آن تدریس خواهد شد.

نمایی از دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه تکنیک استانبول: İstanbul Teknik üniversitesi (İTÜ)

یکی دیگر از دانشگاه‌های این لیست دانشگاه فنی تکنیک استانبول است این دانشگاه دولتی است از پنج پردیس تشکیل شده است که در سطح شهر استانبول پراکنده‌اند از لحاظ قدمت گفتنی است که این دانشگاه سومین دانشگاه فنی جهان است این دانشگاه همچنین دارای یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دنیاست و بزرگترین مجموعه کتاب و مقالات آموزشی علوم پایه و مهندسی در ترکیه را دارد.

دانشگاه تکنیک

سطح آزمون یوس ترکیه

نمی‌توان به طور قطع سخن از سطح آزمون یوس زد سختی یا آسان بودن به متقاضی‌ها ربط دارد که سوالات را چگونه ارزیابی می‌کنند برای عده ای بسیار سخت و برای افرادی دیگر آزمون آسان خواهد بود (بستگی به آشنایی و علاقه شما به ریاضی دارد و اینکه شما در زمان آزمون چه اندازه آماده هستید می‌توانید از هوش خود به درستی استفاده کنید؟) البته بهتر است که حتما از کتاب‌های آمادگی آزمون یوس استفاده کنید.

برخی از مزایای تحصیل در ترکیه

این کشور نیازی به ویزا ندارد و می‌توانید با پذیرش در یکی از دانشگاه‌هایش بلافاصله ویزای تحصیلی بگیرید این مزیت بزرگی است چون گاهی اوقات بخاطر دردسرهای ویزای بعضی از کشورها دانشجو از تحصیل در خارج از کشور منصرف می‌شوند.

مزیت دوم اینکه کشور ترکیه همسایه‌ی ایران است و تفاوت‌های زیادی با ما ندارند (۹۸ درصد مردم ترکیه مسلمان هستند از لحاظ عقیده و مذهب هم می‌توان گفت شما تفاوت زیادی را احساس نمی‌کنید) حتی هزینه‌ها هم مشابه ایران است و یک دانشجوی دانشگاه دولتی نیاز به پرداخت هزینه‌های زیادی ندارد (نسب به سایر کشورهای خارجی ترکیه کشوری با هزینه‌های ارزان برای تحصیل است) تخفیف‌های زیادی برای دانشجویان در این کشور وجود دارد

هزینه های تقریبی دانشگاه های دولتی و خصوصی

شهریه‌ی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی(دولتی): از ۲۰۰۰ لیر ترکیه در سال تا ۱۵۰۰۰ لیر در سال (هزینه‌ها در هر دانشگاه متفاوت است)
شهریه‌ی رشته‌های کارشناسی(دولتی) :از ۵۰۰ لیر ترکیه در سال تا ۲۵۰۰ لیر در سال نسبت به دانشگاهی که پذیرش گرفتید
شهریه‌ی مقطع ارشد و دکترا(دولتی): از ۵۰۰ لیر در هر ترم گرفته تا ۱۵۰۰ لیر در هر ترم نسبت به دانشگاهی که پذیرش گرفته‌اید متغیر هست
نکته: قیمت هر لیر ترکیه در حال حاظر نزدیک به ۲ هزارتومان خودمان است.

شهریه‌ی رشته‌های پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی (خصوصی): از ۱۲۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال باز هم به نسبت دانشگاهی که قبول می‌شوید.
شهریه‌ی رشته های کارشناسی(خصوصی): از ۱۵۰۰ دلار در سال تا ۳۵۰۰ دلار در یک سال تحصیلی
شهریه‌ی مقطع ارشد و دکترا(خصوصی): از ۲۰۰۰ دلار در هر ترم تا ۳۵۰۰ دلار در هر ترم نسبت به دانشگاه و برخی مخارج دیگر.
نکته: قیمت هر دلار در حال حاظر نزدیک به ۱۱ هزارتومان خودمان است.

و مزیت سوم اینکه ترکیه کشوری پیشرفته است (شانزدهمین کشور قدرتمند دنیا) و دانشگاه های آن اعم از دولتی و خصوصی دارای امکانات بی‌نظیری هستند همچنین بسیاری از دانشگاه‌های این کشور دارای شهرت جهانی هستند و صد البته که استادان بسیار خوبی در این دانشگاه‌ها هستند پس با فارغ التحصیلی از یکی از این دانشگاه‌ها ساده‌تر می‌توانید شغل خوبی پیدا کنید.

منابع آزمون یوس

اولین چیزی که باید درباره‌ی آزمون یوس بدانید این است که این آزمون مانند هیچکدام از آزمون‌هایی که در دوران تحصیل داشته‌ایم نیست و منبع مشخص و قابل ارجاعی ندارد و اگر دقت کنید سوالات هوش آن از همه‌ی بخش‌های دیگر مهم تر است(تعداد سوالات معمولا در این بخش بیشتر است از سایر بخش‌ها)

این آزمون صرفا می‌خواهد سطح تفکر و استعداد شما را دریابد پس برای قبولی در آن علاوه بر کتاب هایی که در ادامه معرفی می شود سعی کنید که در زمان آزمون کاملا آماده باشید (ورزش کردن، حال روحی مناسب و تغذیه خوب می تواند مغز را در بهترین شرایط قرار دهد) و از نهایت هوش و استعداد خود استفاده کنید همچنین در ایران موسسه‌های زیادی هستند که می‌توانید برای قبولی در آزمون یوس از آنها کمک بگیرید در ادامه چند کتاب خوب برای آمادگی آزمون معرفی می‌کنیم (فقط سه کتاب از کتاب‌های اصلی جهت آمادگی شما اما کتاب‌های بیشتری قطعا جهت مطالعه وجود دارد):

۱٫کتاب آزمون هوش یوس ۲۰۱۶

مهمترین بخش آزمون مربوط به هوش است این کتاب توسط انتشارات metropol yayinlari عرضه شده است می‌توانید در سایت آنها کتاب را تهیه کنید. این کتاب شامل ۲۹۰ موضوع از تست هوش یوس و ۲۶۱۰ سوال از سوالات آزمون هوش یوس است. که برای قبولی در آزمون یوس می‌تواند منبعی مناسب باشد.

تصویر جلد کتاب هوش آزمون یوس

۲٫از دیگر منابع آزمون یوس کتاب ریاضی آزمون یوس ۲۰۱۸ است

این کتاب هم از انتشارات metropol yayinlari است که شامل ۷۶۵ مثال حل شده، ۳۶۰ تمرین، ۱۱۵۲ تست جهت آماده سازی داوطلبان و ۱۷۷ سوال از آزمون یوس با حل آنها است. نزدیک به ۹۸ درصد از مطالب کتاب در دوره‌ی دبیرستان خودمان تدریس شده است مثل اعداد، مثلثات۱و ۲، حد، مشتق، توان، رادیکال، انتگرال نامعین و … گفتنی است که سوالات خیلی از کنکور راحت‌تر است البته هوشمندانه‌تر و در اینجا فقط خلاقیت شما در حل مسئله را مورد ارزیابی قرار می‌دهند در واقع خلاقیت مهم‌تر از دانش است

منابع-آزمون-یوس-کتاب-ریاضی-آزمون-یوس-2018

۳٫یکی دیگر از منابع آزمون یوس کتاب هندسه آزمون یوس ۲۰۱۸ است

این کتاب هم توسط انتشارات metropol yayinlari تالیف شده است هندسه بخش مهمی از سوالات ریاضی آزمون یوس است کتاب جامعی است اما برخی مطالب اضافی را هم در خود جای داده است که خواننده را خسته خواهد کرد از سرفصل‌های کتاب می‌توان به زوایا، مثلثهای خاص، تشابه میان مثلثها، مستطیل و مربع و … اشاره کرد در کل کتاب شامل ۵۲۷ مثال حل شده، ۳۲۴ تمرین، ۹۷۱ تست جهت آماده‌سازی داوطلبان و ۱۳۲ مثال از آزمون یوس با جواب آنها است.

جامع-ترین-منبع-برای-هندسه-ی-آزمون-یوس

 برای بخش زبان ترکی استانبولی آزمون YÖS یکی از مهمترین منابع آموزشی کتاب İstanbul است.