آموزش مدیریت ریسک در هنگام معامله

امتیاز 3.00 ( 1 رای )

زمانی که از معامله سخن به میان می آید ، شما این امکان را دارید که چند قدم بردارید تا نوسانات شدید بازار کمتر بر روی شما تاثیر بگذارد . به منظور تعیین نمودن ارزش حقیقی یک شرکت یا دارایی می توان از ترکیب تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال بهره جست و با انجام یک سرمایه گذاری خاص ، علاوه بر اینکه ریسک را کاهش می دهید ، شانس موفقیت در طی مسیر نیز افزایش می یابد .

ولی برای آن شما نیازمند یک برنامه هستید .

مسلط بودن بر احساسات با کمک مدیریت ریسک !

تهیه‌ نمودن یک برنامه مدیریت ریسک موفق در کاهش نتایجی که مورد انتظار نیست ، بسیار حائز اهمیت است و منجر به کاهش ضررهای شما می گردد . علاوه بر این ، یک برنامه مدیریت ریسک موفق می بایست همزمان با برنامه روزانه معاملات ارز دیجیتال شما انجام گردد که با کمک یکدیگر و در کنار همدیگر قرار گرفتن ، بتواند کنترل رفتارهای ضعیف معاملات را به دست گیرد و همچنین انتظاراتی که از تحلیل فاندامنتال دارید را هم توجیه می نماید .

برخی اوقات وسوسه موجب می شود که انتخاب های ضعیفی انجام دهید که این چیزی جز بازاری نیست که در نتیجه ی ترس و طمع ایجاد شده است . با کم کردن عادت های ترید که پرضرر یا منفی هستند ، این امکان وجود دارد که بدون افزایش سرمایه ، سود خود را بالا ببرید .

تعیین نمودن این موضوع که شما چه تریدری می باشید و مهارت های شما چه می باشد ، یکی از مؤلفه های اصلی برنامه مدیریت ریسک موفق به شمار می رود :

  • “من اغلب سر به سر می شوم”ـ  هنگامی که این اتفاق رخ می دهد ، اغلب نشان دهنده‌ی آن است که برنامه مدیریت ریسک شما تاثیرگذار است ، همچنین اینکه شما فردی ریسک پذیر به حساب نمی آیید و قادر به سرمایه‌گذاری در هر چیز مهمی نیستید یا خیلی سخت می توانید کارمزد های معاملات را پرداخت نمایید . 
  • “من سود اندکی به دست می آورم”ـ  هنگامی که این اتفاق رخ می دهد ، اغلب نشان دهنده‌ی این است که برنامه مدیریت ریسک شما تاثیرگذار است و علاوه بر این ، نمی گذارید معاملات جلو برود . این اتفاق اغلب به دلیل گرفتن تصمیمات احساساتی عجولانه می باشد . مثلا به خاطر “ویک هند” قیمت نهایی را زود می بندید .
  • “من سود بسیاری به دست می آورم”ـ   این اتفاق نشان دهنده این است که عملکرد روش مدیریت ریسک شما بسیار خوب است و شما فردی بسیار ریسک پذیر هستید و معاملات شما با ریسک مناسب صورت می گیرند . این اتفاق اغلب نشان دهنده ی این است که شما معامله را با قیمت هایی که از قبل مشخص شده می بندید و می گذارید دیگران مسیر خود را جلو بروند . 
  • “من اغلب دچار ضرر می شوم”ـ  زمانی این اتفاق رخ می دهد نشان دهنده‌ی این است که درک شما از چرخه بازار محدود است و می بایست تحقیقات خود را در خصوص نوع دارایی که در آن اقدام به سرمایه گذاری می نمایید ، افزایش دهید و اینکه شما علاقه دارید پروژه ها ، کوین ها و توکن های هایی را انتخاب نمایید که به آسانی به فروش نمی روند .

شما می توانید اقدام به ترسیم یک ایده شفاف از این شخصیت ها در خصوص ذهنیت ترید خود در این لحظه نمایید . هدف تعیین نمودن عادت هایی می باشد که موجب ضرر دادن و سود کردن شما می گردد . تلاش کنید منطقی پیش بروید و  احساسات را از معاملات خود حذف نمایید و فقط با در نظر گرفتن اطلاعاتی که پیش روی شما است نظیر قیمت ، حجم معاملات ، اخبار و روند ، حرکت کنید .

همه‌ی تخم مرغ ها را در یک سبد قرار ندهید !

اهمیت ندارد که شانس ترید کردن تا چه اندازه خاص و وسوسه‌ کننده یا امیددهنده باشد ، این اصلا فکر خوبی نیست که همه‌ی سرمایه خود را یک بخش قرار دهید . اغلب گسترش یک نوع خاص دارایی (و همینطور ترکیبی درست از انواع گوناگون دارایی در سبد شما) موجب کاهش رویارویی شما با تحرکات بیشتر قیمت در یک بازار یا صنعت خاص می گردد .

نوسانات بازار ارز دیجیتال یعنی اینکه هر معامله ، حتی یک معامله که کامل به نظر می رسد ، ممکن است سقوط کند و منجر به ضرر بسیار زیادی شود . پس توجه‌ داشته باشید که اقدام به سرمایه‌گذاری در ۵ کوین گوناگون یا بیشتر نمایید . همینطور فراموش نکنید که زمانی در حال معامله نیستید مثل وقت استراحت یا زمانی که در محل کار به سر می برید ، گزینه Stop loss صرافی ها را به سود خود مورد استفاده قرار دهید .

تریدرهای تازه قادر نیستند دارای روش مناسبی جهت خروج باشند و معمولا بعد از اینکه به کامپیوتر خود جهت یافتن سبد ارز دیجیتال مورد علاقه باز می گردند ، کاهش ۲۰ درصدی آن را مشاهده می کنند و می بینند روند جدید در سیر نزولی قرار گرفته است . استراتژی برای خروج علاوه بر اینکه موجب کاهش ریسک شما می شود بلکه این امکان را به شما می دهد تا بتوانید ضررها را بهتر کنترل نمایید .

در نتیجه ، به کارگیری روش خرید و نگهداری آن ممکن است وسوسه‌‌کننده باشد ، وقتی که شما اقدام به سرمایه‌گذاری روی یک کوین می کنید و برای مدت طولانی آن را به فروش نمی رسانید . این رویکرد منفعلانه به خاطر سادگی آن ، معمولا برای تریدرهای جدید وسوسه‌کننده است و اغلب ریسک را کاهش می دهد . با این حال ، به نظر نمی رسد با بازی بیش از اندازه بدون ریسک ، برد های قابل ملاحظه ای به دست آورید . پس وارد معامله شوید ، به اندازه کافی ریسک نمایید و از نقشه ای که از قبل برای آن برنامه ریزی نموده اید مطمئن شوید ؛ چراکه معاملات ارز دیجیتال اگر درست اجرا شوند ، می تواند سرگرم کننده باشد و سود زیادی به دست دهد .

منبع : coindesk