آشنایی با مهارت های MBA و DBA

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
مدیریت عالی کسب و کار(DBA) یکی از پیشرفته ترین مدارک در زمینه کسب و کار است، و مدیریت حرفه ای کسب و کار(MBA ) مدرک محبوبی برای رهبران و مدیران کسب و کار است ، اما DBA نشان می دهد که شما می خواهید یک قدم جلوتر باشید و خود را برای رهبری آماده کنید. دوره DBA طوری طراحی شده که ابزارهای پیشرفته و مهارتهای تحقیقاتی لازم برای برنامه ریزی استراتژیک و تصمیم گیری را به متخصصان و مجریان ارائه دهد. تنها راه کسانی که مدرک MBA دارند و به دنبال شغل های سطح بالا تر هستند، گرفتن مدرک DBA است. متخصصان منابع انسانی تقریبا همیشه به متقاضیان با تحصیلات عالی مراجعه می کنند. فارغ التحصیل شدن یک دوره DBA نشان دهنده بالاترین سطح تعهد به یادگیری مداوم، رهبری و پیشرفت حرفه ای است.

با MBA و DBA جهانی شوید

دوره DBA چیست؟

داشتن مدیریت عالی کسب و کار نه تنها شما را از دیگران متمایز می کند بلکه به مهارت در کسب و کار و تعهد به رشد شخصی و سازمانی برای کارفرمایان نیز کمک می کند. مدرک DBA با نشان دادن تمایل به استفاده از آموزش سطح بالای اقتصادی برای حل مسائل و جستجوی راه حل در محل کار، یک قدم رو به جلو است. شاید از مدرک مدیریت عالی کسب و کار (که معمولاً به آن DBA گفته می شود) شنیده باشید اما کاملاً مطمئن نباشید که چیست. شاید هم بدانید که چیست اما مطمئن نیستید که برای شما مناسب باشد یا نه. مدیریت عالی کسب و کار یک مدرک تحصیلات تکمیلی است که دانش عملی برای استفاده مستقیم در محل کار را به شما ارائه می دهد.

پیشرفته ترین مهارت ها و تکنیک های مدیریت و پیشرو در مشاغل و سازمان ها را در دوره مدیریت عالی کسب و کار خواهید آموخت. کارفرمایان به دلیل مهارت و دانش پیشرفته تری که با مدرک دکترا کسب می کنند ، بیشتر از فارغ التحصیلان MBA انتخاب می شوند. اگرچه دوره DBA سخت است و انتظارات زیادی برای دستیابی به موفقیت از شما می رود، اما هنگام استخدام کارفرمایان به مدرک شما توجه زیادی می کنند و از مزایای آن به موقع بهره برداری خواهید کرد. از طرف دیگر پروژه ای که در دوره مدیریت عالی کسب و کار بر روی آن کار می کنید، اگر متناسب با نیازهای روز طراحی شده باشد برای بسیاری از شرکت ها با ارزش است.

DBA و مسیر شغلی 

این مدرک نه تنها شما را به عنوان یک متخصص در زمینه خود نشان می دهد، بلکه باعث می شود مجموعه ای ملموس از مهارت های مدیریتی و تصمیم گیری پیدا کنید که شما را برای سمت های رهبری سطح بالا و فرصت های شغلی جدید واجد شرایط می کند. علاوه بر این، به عنوان محقق یا مشاور نیز می توانید فعالیت کنید.

DBA و حقوق بیشتر

کارفرمایان می دانند که مدارک تحصیلی پیشرفته به سازمان اعتبار بیشتری می دهد. بنابراین همیشه برای افرادی که تحصیلات بالاتری دارند حقوق بیشتری را در نظر می گیرند. رشد مداوم برای موفقیت در تجارت ضروری است و مدرک DBA روش عالی برای رسیدن به این رشد است. در حقیقت با مدیریت عالی کسب و کار، یک قدم از فعالیت های حرفه ای در حال انجام خود را برای تحقیق در مورد یک وضعیت خاص مدیریتی که در محل کار با آن روبرو هستید به جلو برمی دارید.

با MBA و DBA جهانی شوید

تفاوت مدرک DBA با دکترای(PhD) مدیریت بازرگانی 

اگرچه موضوع هر دو کسب و کار است، اما کاملاً با یکدیگر متفاوت اند. دکترای مدیریت کسب و کار یک مدرک دکتری پژوهشی محور برای کسانی است که به کار در دانشگاه و علاقمند اند. مدیریت عالی کسب و کار یا DBA بر دانش نظری تمرکز دارد که می تواند در تمرین مدیریت و مدیریت کسب و کار استفاده شود.

چرا مدرک DBA بگیریم؟

مدیریت عالی کسب و کار را در دانشگاه و یا به صورت آنلاین بخوانید تفاوتی ندارد ، این دوره بر مهارت های تفکر انتقادی و کسب مهارت برای حل مسئله متمرکز هستند که در دنیای واقعی بکار می آید. کسب مدرک دکترا در مدیریت کسب و کار شما را به دانش مبتنی بر آخرین تحقیقات تجاری و تئوری ها مجهز می کند.

آیا DBA ارزش وقت گذاشتن را دارد؟

گرفتن هر نوع دکترا در هر شغلی یک تصمیم شخصی است. این کار به تعهد، وقت ، تلاش قابل توجه نیاز دارد، و باید به این نکته نیز اشاره کرد که درآمد حاصل از آن  عالی است. اگر به کسب و کار و ادامه تحصیل علاقه دارید این رشته مناسبی برای شما است.

با DBA چه کاری می توانم انجام دهید؟

DBA از سمت های مدیریت ارشد گرفته تا مشاوره و طیف گسترده ای از فرصت های حرفه ای را در بر می گیرد. از جمله این موارد می توان به مدیریت در بخش های خصوصی و دولتی، مشاور، کارآفرینی و غیره اشاره کرد. در حقیقت مشاغلی که می توانید با این مدرک داشته باشید به همان اندازه افرادی که این مدرک را دارند متنوع است.اطلاعات کلی مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) و مدیریت عالی کسب و کار (DBA) ممکن است مشابه باشد، به این دلیل که هر دو در کنار مدارک تحصیلی نیاز به تجربه کاری قابل توجهی دارند. با این حال دانشجویان مدیریت عالی کسب و کار عموماً نسبت به همتایان مدیریت ارشد کسب و کار رتبه بالاتری دارند، زیرا مدیریت ارشد کسب و کار معمولاً پیش نیازی برای ثبت نام در دوره مدیریت عالی کسب و کار است. مطمئنا DBA محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و دانشکده های کسب و کار بیشتری در حال راه اندازی چنین دوره هایی هستند.

با این حال ، از نظر تقاضا ، تعداد افرادی که مایل به گذراندن مدیریت عالی کسب و کار هستند ، احتمالاً همیشه کمتر باقی خواهند ماند زیرا این دوره مدیران ارشد را هدف قرار می دهد ، و حداقل به چهار سال مطالعه پاره وقت لازم دارد.
آیا در افرادی که MBA را انتخاب کرده و سال ها آن را دنبال کرده اند، شایستگی خاصی وجود دارد که اکنون به جای آن مستقیم به سمت DBA می رود؟ در جواب این سوال باید گفت در حقیقت هیچ تفاوتی وجود ندارد، این دو دوره بسیار متفاوتی با اهداف و نتایج متفاوت اند. هر دو عملی و زیربنای دانشگاهی دارند، با این حال، به طور کلی مدیریت عالی کسب و کار نسبت به مدیریت ارشد کسب و کار محتوا محور است بر تحقیق تاکید دارد.

با داشتن مدرک مدیریت ارشد کسب و کار مشاغل زیادی پیش روی شما قرار می گیرد. هدف مدیریت عالی کسب و کار تحقیقات سطح بالا برای حل مسائل مدیریتی منحصر به فرد و پیچیده است. بنابراین در طیف گسترده ای از سازمان ها کاربرد دارد. علاوه بر این، اگر کسی قصد تدریس در دانشگاه را داشته باشد نیز می تواند از مدرک خود استفاده کند. مدیریت عالی کسب و کار باعث ارتقاء شغلی می شود، اما به گونه ای طراحی نشده است که به همان شیوه مدیریت ارشد کسب و کار در این زمینه عمل کند.

با MBA و DBA جهانی شوید

دوره مدیریت MBA چیست؟

رشته مدیریت MBA که مخفف Master if Business Administraion به معنی مدیریت حرفه ای کسب و کار است در اواخر قرن نوزدهم میلادی به وجود آمد. این دوران زمانی بود که کارخانه ها به دنبال نیروی های متخصصی می گشتند که بتوانند دانش مدیریت را به صورت علمی و اجرایی در کارخانه ها پیاده سازی کنند. این رشته به تدریج مسیر خود را طی کرد تا به شکل امروزی خود در آمد. در دوره MBA مباحث مختلفی که به نوعی به کسب و کار مربوط می شوند آموزش داده می شود که برخی از آنها عبارتند از:

  • اقتصاد مدیریتی
  • اصول مدیریت
  • کارآفرینی
  • بازاریابی
  • مدیریت زنجیره تامین
  • استراتژی کسب و کار
  • منابع انسانی
  • امور مالی

این دوره هم به صورت عمومی و هم به صورت گرایش های تخصصی برگزار می شود. مدیریت حرفه ای کسب و کار یک مدرک حرفه ای است که اعتبار افراد از لحاظ سطح دانش در زمینه مدیریت را نشان می دهد. درست است که اسم این دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار است اما آشنایی با مباحث به روز مدیریتی لزوما مخصوص مدیران نیست و همه می توانند برای افزایش کارایی خود، افزایش اثر بخشی ارتباطات با همکاران، مدیریت کارهای خود و ایجاد ارزش بیشتر از آن استفاده کنند تا با آموزش MBA سطح مهارت و دانش خود را افزایش دهند.

هر ساله چه تعداد افراد مدرک MBA و چه تعداد مدرک DBA می گیرند؟

آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد که بتواند به آن چه در سطح ملی و چه بین المللی استناد کرد. با این حال طبق یک بررسی انجام شده در دانشگاه فرانکلین در مقابل هر 400 مدرک MBA یک مدرک DBA وجود دارد. این عدد نشان می دهد که با گرفتن مدرک DBA چقدر می شود متفاوت از دیگران بود.

تفاوت درآمد با مدرک MBA در مقابل DBA چقدر است؟

کاملا طبیعی است که هر چه سطح مدرک بالاتر باشد درآمد نیز به همان نسبت بالاتر است. با این حال باید به این موضوع هم توجه داشت که سابقه کار و میزان مهارت افراد نیز یکی از اصلی ترین معیارها برای افرایش و میزان درآمد است و تنها داشتن یک مدرک به تنهایی نمی تواند سطح حقوق را افزایش دهد. هر چقدر که یک فرد بهتر بتواند از دانشی که یاد گرفته است در عمل و در محیط کار بیشتر استفاده کند، نشان می دهد که چقدر کارآمد است و در حقیقت این کارآمدی است که بر افزایش حقوق تاثیر می گذارد. اگر کسی بالاترین سطح مدارک را داشته باشد اما نتواند آن را در عمل پیاده کند مسلما نباید درآمد بیشتری را هم انتظار داشته باشد.

تفاوت دوره MBA و DBA

به طور کلی می توان گفت که دوره MBA یک مدرک مدیریت عمومی کاربردی به حساب می آید. مدیریت حرفه ای کسب و کار بر تقویت مهارت های مدیریتی متمرکز است که برای روبرو شدن با مسایل مدیریتی لازم هستند. به همین دلیل موضوع و محتوای دوره MBA به جنبه های کاربردی مدیریت می پردازد و منبع اصلی در این دوره در واقع بر مطالعه موردی متمرکز است. هدف اصلی دوره MBA تحقیق و پژوهش و تولید محتوای علمی نیست بلکه هدف اصلی آموزش کاربرد علم مدیریت است که از آن بتوان در بازار کار و در قسمت های مختلف استفاده کرد. گروه هدف دوره MBA افرادی هستند که قصد دارند شغلی که در حال حاضر به آن مشغول هستند را ارتقا دهند و یا فرصت های شغلی جدید و بهتری بدست آوردند.

مدیریت عالی کسب و کار یا DBA بیشتر یک دوره پژوهشی یا تحقیقاتی به حساب می آید که افراد علاقمند به علم به روز مدیریت برای پژوهشگری و ارائه نظریه های جدید در علم مدیریت و تئوری های مدیریتی که در دوره MBA تمرکزی بر روی آن وجود ندارد تحقیق و پژوهش انجام می دهند. پیدا کردن راه حل های جدید برای مسائل و مشکلات مدیریتی و به عبارتی کاربرد مدیریت در دنیای کسب و کار هدف اصلی دوره مدیریت عالی کسب و کار نیست و این موضوعی است که در حقیقت در دوره MBA به آن پرداخته می شود. افرادی که دوره DBA را می گذرانند در نهایت به پژوهشگرانی تبدیل می شوند که می توانند در زمنیه های خاص مدیریتی نظریه پردازی کنند. گروه های مخاطب دوره DBA افرادی هستند که قصد دارند با بر علم و دانش مدیریت تسلط کامل پیدا کنند و بر اساس دانش و علمی که بدست می آورند به یک محقق تبدیل می شوند.