mba و بازاریابی و فروش

دوره mba یکی از رشته های مدیریتی است که در دهه ی اخیر با استقبال بینظیر کارآفرینان و مدیران مواجه شده است. این رشته به دلیل تمامی آموزش های کاربردی و ارائه شده توانسته است نظر بسیاری از افراد که در زمینه ی مدیریت کسب و کار، بازاریابی، ارتباطات، فروش و … فعالیت دارند را به سوی خود جلب کند. سوال مهم و پرتکراری که در مورد دوره MBA مطرح می شود این است که آموزش MBA در چه زمینه هایی صورت می گیرد؟ محتوای دروس و سرفصل ها ی دوره MBA کدامند؟ با ما همراه باشید تا تمامی موارد مربوط به MBA را با هم بررسی کنیم.
فروش و بازاریابی بخش اساسی هر شغلی است، خواه یک سازمان بزرگ، شرکت یا یک صنعت کوچک باشد. بدون ارایه و استفاده از روشهای مختلف بازاریابی و فروش، هیچ کسب و کاری نمی تواند تجارت و کسب و کار خود را گسترش دهد. دقیقا در این شرایط است که نقش فردی که در دوره MBA شرکت کرده و مدرک MBA را دریافت کرده است  در فروش و بازاریابی مشخص می شود. افرادی که گواهینامه MBA دارند، می توانند نقش مهمی در بازاریابی و فروش ایفا کرده و رفتار های مصرف کننده و شرایط بازار را تفسیر کنند.

با افزایش تقاضای آموزشmba برای متخصصین ماهر در سراسر جهان، شرکت در دوره mba و اخذ مدرک mba در حال حاضر برای رشد و توسعه ی کسب و کارها لازم است.
با این حال، انتخاب یک دوره MBAمناسب برای افراد اغلب می تواند گیج کننده باشد. با وجود چندین گرایش مختلف mba، باید یک گرایش متناسب با حرفه و شغل خود انتخاب کرده و در آن آموزش ببینید. اخذ مدرک MBA در فروش و بازاریابی یکی از بهترین دوره های فعلی ارائه شده در این رشته است.

همه چیز در مورد mba

Mba فروش و بازاریابی چیست؟

دوره MBA در فروش و بازاریابی، به طور کلی، کلیه ی مهارت ها و تکنیک های مختلف در مورد فروش و بازاریابی هر کالایی را به دانشجویان می آموزد. مهارت های مورد نیاز داوطلبان MBA در میزان فروش و بازاریابی عبارتند از: توانایی حل و فصل مسائل ریاضی، مهارت های ارتباطی خوب، مهارت های تحلیلی و رهبری، مهارت های استدلال و مهارت های حل مسئله.

از دیر باز تا کنون، بازار یابی و تجارت ستون فقرات هر تمدنی بوده است. فروش بخش مهمی از تجارت را تشکیل می دهد. هر محصول یا خدماتی برای فروش و ارائه ی خود به بازار، احتیاج به مصرف کننده مناسب دارد. هنر شناسایی مجموعه ی مصرف کنندگان مناسب و ایجاد یک برند در مباحث فروش و بازاریابی وجود دارد. کار کردن به عنوان یک متخصص فروش و بازاریابی شما را ملزم به ایجاد و ارتقاء یک برند می کند و به یک سازمان کمک می کند تا رفتارهای مصرف کننده و نیازهای آنها را از سایر موارد دیگر تشخیص دهد.
هر چند که شرکت در دوره  MBA فروش و بازاریابی، برای عموم آزاد است، اما این دوره برای کسانی که دوست داشته باشند در زمینه ی فروش و بازاریابی فعالیت کنند و یا در حال حاضر مشغول فعالیت در این رشته هستند و صرفا می خواهند مهارت های خود را ارتقا دهند، بسیار مناسب است. این دوره برای افراد خلاق و کسانی که مهارت های ارتباطی خوبی دارند و توانایی جذب مشتری و برقراری ارتباط با دیگران را دارند، بسیار مناسب است.
دوره MBA در فروش و بازاریابی آموزش گسترده ای را ارائه می دهد که به دانشجویان کمک می کند تا در آینده بتوانند مدیران بازاریابی و فروش موفق تری شوند.
برخی از سر فصل ها و مواردی که در این دوره یاد می گیرید عبارتند از:

 • تحقیقات و تحلیل بازار
 • فروش
 • قیمت گذاری
 • تبلیغات
 • طراحی محصول
 • نحوه ارائه محصول
 • ارتباطات

دوره mba  چیست؟

MBA مخفف اصطلاح Master of Business Administration  است که معادل فارسی آن “دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار” است. نگاه آموزش  MBAبه چالش ها و مسائل مدیریتی بیش از آنکه تحقیقاتی و پژوهشی باشد، عملی و کاربردی است. به بیان دیگر هدف اصلی دوره MBA تبدیل دانش تئوری و آکادمیک مدیریتی به مهارت کاربردی و اجرایی در مدیریت است. در مدت زمان شرکت در دوره های تحصیل MBA دانش پذیران به صورت کاملا عینی و عملی با استفاده از دانش تئوریک مدیریتی، در صدد حل چالش ها و مسائل مدیریتی بر می آیند. مدیریت کاربردی و عملی بیشتر مناسب کسانی است که  میخواهند از علم مدیریت خود به منظور بهبود شرایط و کسب و کار خود و یا ارائه ی خدمات مدیریتی و مشاوره ای به دیگر کسب و کارها استفاده کنند.

همه چیز در مورد mba

مخاطبین دوره MBA چه کسانی هستند؟

کلیه ی مدیران رده بالا( ناظر ارشد) و یا رده ی میانی( ناظر) شاغل در سازمانها که تمایل دارند با بهره گیری از به روز ترین روش ها و متدهای علمی و کاربردی، شرایط کسب و کار خود را به روز کرده و به مدیریت خود بهبود ببخشند، می توانند در دوره های   MBA  شرکت کرده و نهایت استفاده را ببرند. کارآفرینانی که تمایل دارند کسب و کاری جدید را شروع کرده و خود تبدیل به یک مدیر حرفه ای و ماهر شوند، می توانند با استفاده از آموزه های ارائه شده در مباحث   MBAکسب و کار نوپای خود را ایجاد کرده و در صد ارتقا آن قدم بردارند. علاوه بر موارد ذکر شده، تمام افرادی که در زمینه های مختلف فروش و بازاریابی شاغل هستند و تمایل دارند که وضعیت شغلی خود را ارتقا داده و در آن تحول ایجاد کرده و آینده ی بهتری برای خود رقم زنند، مخاطبان اصلی این دوره تلقی می شوند.

محتوای آموزشی دوره MBA

در گرایش های مختلف دوره های MBA بسته به گرایش خاص مورد نظر دانش پذیر دروس کاملا متفاوتی ارائه می شود که در ادامه ی مقاله،  ضمن معرفی برخی گرایش های دوره ی mba سرفصل دروس به طور مختصر بیان خواهد شد:

 • گرایش بازاریابی

در دوره MBA گرایش بازاریابی معمولا مهارت هایی مانند اصول بازاریابی، اصول طراحی کمپین تبلیغاتی موفق، تدوین استراتژی های بازاریابی، تعیین بازار هدف و بخش بندی بازار، مطالعه و تحلیل بازار، نگرش و دیدگاههای برنامه بازاریابی، روش های افزایش وفاداری مشتری به شرکت ها  و روش ها و متدهای افزایش جذابیت محصول به دانش پذیران دوره mba آموزش داده می شود.
با یادگیری این مهارت ها، تمامی دانش پذیران می توانند به راحتی نسبت به تحقیقات بازار و چگونگی تخمین شرایط بازار اقدام کنند، بستر بازار و نقاط ضعف و قوت رقبا را آنالیز کرده و جامعه ی هدف خدمات و محصولات شرکت را شناسایی کنند.
دوره MBA بازاریابی از دانش پذیران، مدیران بازاریابی حرفه ای می سازد و نباید تصور کرد که بعد از شرکت در دوره mba و یادگیری تکنیک ها و مهارت های ارائه شده در آن  تنها احراز شغل مسئول فروش و ویزیتوری برای آنها مقدور است، بلکه به راحتی می توانند در حوزه ی مدیریت فروش و بازاریابی فعالیت کنند.

مفاهیم اصلی گرایش بازاریابی کدامند؟

بعضی مهارت ها و مفاهیم اصلی و عمومی گرایش بازاریابی که با دیگر گرایش ها ی mba مشترک هستند، عبارتند از:

 1. شناخت مبانی و اصول سازمانی و مدیریت
 2. اصول و مبانی بازاریابی
 3. رهبری و مهارت های ارتباطی و رفتاری
 4. مدیریت منابع انسانی
 5. حسابداری مخصوص مدیران
 6. رهبری و مدیریت شرکتی و مسئولیت های اجتماعی
 7. مدیریت بودجه و برنامه بندی مالی بنگاه ها
 8. تکنیک های اصول و فنون مذاکره
 9. آشنایی با اصول و مبانی مدیریت پروژه
 10. اصول سازماندهی و طراحی ساختار
 11. برنامه ریزی استراتژیک
 12. مفاهیم تخصصی گرایش بازاریابی
 13. استراتژی و راهکارهای بازاریابی
 14. بازاریابی بین المللی
 15. مدیریت برند
 • دوره mba گرایش استراتژی

این که چرا شرکت های کوچک و بزرگ دچار شکست می شوند، همیشه به نداشتن فناوری جدید و کمبود منابع مالی مربوط نمی شود. برخی اوقات، شرکت های بزرگ تجاری به دلیل انتخاب روش های غلط و راهکارهای نادرست شکست می خورند. مثلا شاهد آن بوده ایم که شرکت عظیم نوکیا، به علت انتخاب راهکارهای کلان اشتباه و نادرست و نادیده گرفتن رقبای قدر به طور کامل شکست خورد.
دوره های MBA گرایش استراتژی به دانش پذیران و شرکت کنندگان در این دوره، این امکان را می دهد که به منظور ایجاد تحول و گسترش کسب و کار خود، برنامه ریزی کلان استراتژیک انجام دهند، در واقع با شرکت در این دوره می توانند، شرایط کسب و کار خود و نقاط قوت و ضعفشان را به راحتی ارزیابی کنند، بتواند محیط کسب و کار خود و رقبا را به درستی ارزیابی کرده و آینده ی کسب و کار خود را پیش گویی کنند.
و رقبا را به درستی بشناسند، آینده کسب و کار و سمت و سوی بازار را پیش بینی کرده و نهایتا راهبرد های اجرایی مشخصی برای برنامه های از پیش نوشته شده ارایه دهند.
کلیه ی دانش پذیران، با گذراندن دوره MBA گرایش استراتژی می توانند به عنوان مشاور استراتژی و برنامه ریز شرکت های بزرگ مشغول به کار شده و یا مشاوره های کاری به آنها ارائه دهند. به منظور تهیه و تدوین برنامه های کلان دولتی اقدام کرده و آینده ی کسب و کارهای کوچک را پیش بینی کنند. تدوین طرح کسب و کار های مشخص در حوزه کاری و پیاده سازی راهکارهای اجرایی به صورت عملی، ابزارهای بسیار مفید یک مدیر برای موفقیت و گسترش کار در یک کسب و کار جدید و استارتاپ است. مفاهیم عمومی گرایش استراتژی معمولا مشابه مفاهیم عمومی دوره بازاریابی است. و دانشجویان هر دو گرایش معمولا به دانش و مفاهیم یکسانی تسلط خواهند یافت. مفاهیم تخصصی گرایش استراتژی نیز شامل مدیریت تحول سازمانی، تفکر استراتژیک و نهایتا تدوین طرح کسب و کار است. تنوع زیادی در گرایش های رشته MBA وجود دارد که این امر نشان دهنده ی انعطاف پذیری بالای این رشته است. گرایش های منابع انسانی، مالی، مدیریت تکنولوژی، کارآفرینی و مدیریت سیستم ها و روش های اطلاعاتی نیز از دیگر گرایش های رشته MBA  محسوب می شود.

همه چیز در مورد mba

چرا فکر کردن در مورد بازاریابی و فروش با هم ، شما را به یک مدیر بهتر تبدیل می کند؟

بازاریابی و فروش به شکل کاملا کلاسیک آن،  به صورت جداگانه یا حتی در رقابت با یکدیگر تلقی می شوند. با این حال، درک مفهوم اصلی هر دومبحث و همچنین لحاظ کردن آنها به صورت توامان، کلید موفقیت در فروش و بازاریابی بهتر است.
تصور کنید که در حال فروش سیب هستید. اگر بخواهید برای این کار بازاریابی کنید، مبحث بازاریابی راجع به سیب، نحوه انتخاب سیب و نحوه رسیدن به جایی که امروز است را برای شما مشخص می کند. هویت سیب به همان اندازه سیب اهمیت دارد.
در همین حال، در مبحث فروش موفق می توانید سیب را به بالاترین قیمت فروخته و اطمینان داشته باشید که مشتری برای خرید مجدد حتما به شما مراجعه خواهد کرد.
بازاریابی و فروش، گرچه در شاید به ظاهر در کنار هم بیایند اما در شکل کلاسیک آن مقابل همدیگر قرار می گیرند.
دکتر باربارا استوتینجر، معاون آکادمی اجرایی WU تأکید می کند: که اگر چه عملکرد بازاریابی و فروش در جهات مختلف قابل توسعه است اما این دو مقوله برای رسیدن به بک هدف مشترک باید به درستی به کار گرفته شوند.

این فلسفه برای MBA Professional در بازاریابی و فروش از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که افراد را تبدیل به متخصصانی می کند که از این دو مبحث خاص برای رسیدن به هدف مشترک و ایجاد بخش های کارآمد تر استفاده می کنند.
پس اگر چه ظاهرا این دو مقوله جدا از هم هستند اما اگر بخواهید فروش موفق و پایداری داشته باشید باید از هر دوی این موارد به صورت کاملا مشخص در یک راستا کمک بگیرید تا نهایتا به فروش بهتر و پربار تر برسید.