رکورد های به یاد ماندنی دنیا

MarkazeDarsDefault.jpg

بزرگترین سفایر:

وزن این سفایرمیلیونی Millennuim sapphire حدود ۶۱۵۰۰ قیراط است که توسط طراح معروف ایتالیائی آلسیو برچی Alessio Boschi حکاکی شده است. موضوع این حکاکی به تصویر کشیدن نقاط عطف پیروزی‌های انسان است.

این سنگ نفیس اکنون در تگزاس آمریکا به‌معرض دید عموم گذاشته شده.

 بزرگترین الماس


کولینان” Cullinan بزرگترین الماس دنیا به وزن ۳۱۰۶ قیراط در ۱۶ ژانویه ۱۹۰۵ در معدن پرمیر دایاموند The premier Diamond mine در نزدیکی پرتوریا Pertoria آفریقای جنوبی کشف شد.

این الماس نفیس به ادوارد VII شاه انگلیس هدیه و به ۱۰۶ قطعه الماس تراش داده شد. حاصل این کار تولید ”ستاره آفریقا” star of Africa به وزن ۵۳۰۲ قیراط بود که جزئی از جواهرات تاج انگلیسی رویال اسکپتره Royal Sceptre به‌شمار می‌رود.

 بزرگترین قطعه طلا

وزن بزرگترین قطعه طلای ناگت هولترمان holtermann Nugget حدود ۱۴/۲۳۵ کیلوگرم است. این ناگت در ۱۹ اکتبر ۱۸۷۲ در استرالیا کشف و سپس تجزیه شد. از آن ۱۱/۸۲ کیلوگرم طلا استخراج شد.

 بزرگترین شمش طلا

بزرگترین شمش طلای ناب دنیا به وزن ۲۰۰ کیلوگرم در ۱۵ دسامبر ۱۹۹۹ در کارگاه ژاپن ساخته شد. طلای این شمش دارای ۹۹/۹۹% خلوص عرضی آن ۵/۱۹ سانتیمتر و طول آن ۶۵ سانتیمتر بود. این شمش در سال ۱۹۹۹ توسط یک ژاپنی خریداری و اکنون در ژیزوکا Shizuoka ژاپن در معرض دید عموم گذاشته شده است. ارزش آن حدود ۲۰ میلیون ین (معادل ۱۴۰ هزار پاوند و ۲۰۰ هزار دلار) قیمت‌گذاری شده.

 بزرگترین تولید‌کننده طلا

شرکت آنگلوگولد Anglo gold از ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی بزرگترین تولید‌کننده طلای دنیا به‌شمار می‌رود. این شرکت در سطح دنیا ۲۴ عملیات داشته و در سال ۲۰۰۰ حدود ۷/۲۱۷ میلیون‌گرم طلا تولید کرده که حدود دو برابر تولید رقیب اصلی خود بوده است. شرکت فوق ۲۷۳ میلیون ذخیره طلا و ۳۷/۱۲ میلیون کیلوگرم طلا در منابع خود به صورت اندوخته موجودی دارد.

 باارزش‌ترین الماس (براساس قیمت هر قیراط)

بیشترین پولی که به ازاء ۱ قیراط الماس پرداخته شده حدود ۹۲۶۳۱۵ دلار است که برای ۹۵/۰ قیراط الماس مجلل به رنگ قرمز ارغوانی(The Hancock Red) در حراج خانه‌ای در نیویورک به سال ۱۹۸۷ است.

 با ارزش‌ترین جعبه جواهر

جعبه جواهر کارتیه Cartier مزین به یک قطعه استیل عتیقه متعلق به مصر باستان در ۱۷ نوامبر ۱۹۹۳ در آمریکا به قیمت ۱۸۹ هزار دلار به فروش رسید.

 باارزش‌ترین خودکار

در سال ۱۹۸۸ یک کلکسیونر ژاپنی مبلغ ۳/۱ میلیون فرانک فرانسه (معادل ۲۱۸۰۰۷ دلار) برای خرید یک خودکار فانتین آنمون Anemone Fauntain Pen ساخت ردن Reden فرانسه، پرداخت. زمان ساخت این قلم نفیس مزین به ۶۰۰ نوع سنگ قیمتی متفاوت اعم از زمرد، آمتیس، یاقوت Rubies، سفایر و حدید Onyx بیش از یک سال به طول انجامیده بود.

 گران‌بهاترین خودکار

گران‌بهاترین خودکار دنیا ”لا مودرنیسته دایاموندر” La Modernista Diamonds ساخت ”کاردن دی آچه” caran d Ache ارژنو سوئیس. این خودکار نفیس در هارودس لندن به حراج گذاشته شد و به مبلغ هزار دلار به فروش رسید.

 گران‌بهاترین تلفن همراه

گران‌بهاترین تلفن همراه دنیا توسط دیوید موریس اینترنشنال David Morris International از لندن انگلستان طراحی و در ۱۹۹۱ به قیمت ۱۰۴ هزار دلار به فروش رسیداین تلفن نفیس از طلای ۱۸ عیار ساخته شده و کی‌پد Key Pad آن مزین به الماس سفید و صورتی بود.