بهترین روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور

امتیاز 3.00 ( 3 رای )

چجوری درس ادبیات فارسی را برای کنکور بخوانیم؟

اولین بخشی که توی کنکور و اولین دفترچه باهاش رو به رو میشیم و باید از تست هاش عبور کنیم، درس ادبیات و نگارش فارسی هست. مباحث ادبیات یه مقدار فنی هست. شاید توی نگاه اول ساده و راحت به نظر برسه اما واقعا تست زدن ادبیات فارسی مهارت می خواد چون هر بخش اون یه نکته و یه تکنیک داره. ما توی این مقاله ی مرکز درس برای شما انواع بخش های ادبیات و زبان فارسی رو مثال می زنیم و برای هر کدوم یه روش و فن خاصی رو معرفی می کنیم و تا بتونید بهتر نتیجه بگیرید.

مثلا قرابت معنایی که حدود ۴۰ درصد سوال های ادبیات رو پوشش میده واقعا مهمه و اگه فن حل کردن تست های اون رو یاد بگیرید بدون اغراق می تونم بگم حداقل ۸۰ درصد تست های قرابت معنایی رو حل می کنید. یا بخش املا و نگارش که بسیار مهم هست و خیلی از داوطلبان کنکور از روی اون رد میشن چون با یه حرکت کوچیک و یه نکته ریز شاید اون تست رو اشتباه بزنین اما اگه بدونین با فن و تمرین این بخش چقدر ساده می تونین درصد ادبیات فارسی خودتون رو بالا ببرید از همین الان شروع به یادگیری می کنید.

بیشتر از این طول نمیدم و شما رو به مطالعه ادامه مقاله دعوت می کنم. امیدوارم که مفید باشه و بتونید اطلاعات خوبی از اون بدست بیارید :

بهترین روش مطالعه برای ادبیات فارسی کنکور، مطالعه مبحثی این درس هست. گرچه میتونی درس به درس هم پیش بری. راه بهتری که وجود داره این هست که درس به درس ادبیات رو بخونی که برای آزمون های آزمایشی هم آماده بشی و در کنار این درس به درس خوندن، میتونی مباحث مهارتی مثل نگارش (زبان فارسی قدیم) و یا قرابت معنایی و همینطور آرایه ادبی رو در کنارش مطالعه کنی و تست زنی انجام بدی.

بخش قرابت معنایی

برای مبحثی مثل قرابت معنایی بهترین کار مطالعه اشعار کتاب درسی و داشتن تسلط صد در صدی به این ابیات و همینطور مطالعه اشعار شعرایی مثل حافظ و سعدی، شب ها قبل از خواب هست. در کنار مطالعه اشعار و تفکر روی معانی و پیدا کردن ارتباط های درست بین ابیات، بهترین کار تست زنی هست.

هر مقدار که تست زنی خودت رو افزایش بدی، مهارت بیشتری برای پاسخ دادن به ۹ تست قرابت به دست میاری. برای قرابت هم با حفظ کردن بیت های کتاب درسی به تنهایی نمیتونی راهی از پیش ببری. باید بلد باشی چطور یک بیت رو بخونی و باید بتونی به سرعت بین ابیات صورت تست و بیت های گزینه ها ارتباط درست برقرار کنی. البته ازت انتظار داریم که تسلط صد در صدی به تک تک ابیات کتاب درسی داشته باشی و بعدش در کنار اون سراغ اشعار شعرایی مثل حافظ و سعدی بری.

بنابراین هیچ وقت شعرهای کتاب درسی الویت دوم تو نباید باشه. نکته مهم دیگه ای که باید به اون توجه داشته باشی این هست که برای پاسخ دادن به ۲۵ تست ادبیات فقط و فقط ۱۸ دقیقه زمان در نظر گرفته میشه. بنابراین سرعت العمل بالا فوق العاده برای ما حائز اهمیت هست. سرعت بالا در تست زنی زمانی برای ما چشم گیر خواهد بود که میزان بی دقتی شما در حین تست زنی نزدیک به صفر باشه. و برای اینکه بتونی سرعت بالایی داشته باشی و در کنارش دقت خودت رو هم افزایش بدی باید مدام خودت رو با تست های مختلف پیرامون این مبحث درگیر کنی.

آرایه های ادبی

در بخش بعدی مطالعه ادبیات فارسی برای کنکور که آرایه های ادبی هست روال کار به این شکل هست. ۳ تست آرایه از نفس گیرترین تست های دفترچه عمومی محسوب میشه. اینکه تست های این مبحث رو از سخت ترین تست های عمومی در نظر میگیریم، دلیلی برای کنار گذاشتن آرایه ادبی نیست. این رو گفتم که با این مبحث شوخی نکنی و با احتیاط باهاش بخورد کنی. برای زدن آرایه ابتدا باید کلیات هر آرایه ادبی که در کتاب درسی تدریس شده رو به خوبی بلد باشی و سپس دانش خودت رو در این زمینه با تست زنی بسنجی و اون رو افزایش بدی.

مطمئن باش هر چقدر بیشتر تست بزنی و بیشتر با تله های آموزشی هر آرایه آشنا بشی، ساعات بهتری رو در جلسه کنکور تجربه خواهی کرد. برای آرایه ادبی هم الویت ابتدای تو تست های سراسری باشه. فقط یادت باشه که ما تست نمیزنیم که خودمون رو بابت این موضوع گول زده باشیم که من فلان قدر تست زدم. ما تست میزنیم که یاد بگیریم، نه اینکه زمان رو هدر بدیم. بعد از اینکه به یک تست پاسخ دادی، صرف اینکه جواب تو درست یا اشتباه بوده باشه حتما پاسخ نامه تشریحی اون تست رو نگاه کن. امکان داره طراح تست از روش ساده تری برای رسیدن به پاسخ صحیح استفاده کرده باشه که تو تا به الان با اون آشنا نبودی. این طوری هست که تو میتونی مطالعه با کیفیتی رو تجربه کنی.

این دو مبحث ادبیات از مباحثی هستن که در طول زمان باید مهارت تست زنی مرتبط با اون ها رو به دست بیاری، بنابراین کار مطالعه این مباحث رو به بعد از عید موکول نکن و سعی کن از همین الان شروع کنی و برای رسیدن به تسلط بالا برای این دو مبحث طبق برنامه مطالعات با کیفیتی داشته باشی.

بخش نگارش 

مبحث نگارش رو هم به هیچ عنوان حذف نکن. احتمالا از این مبحث که همون زبان فارسی نظام قدیم هست در حدود ۵ تست در کنکور سوال داشته باشی. نگارش هم از مباحث مهارتی محسوب میشه و باید طبق برنامه ای که برای خودت تنظیم کردی هرچه سریع تر اقدام به مطالعه نگارش کنی تا در ماه های پایانی فقط تست زنی داشته باشی و نیازی نباشه که مطالب رو از ابتدا مطالعه کنی.

مباحث حفظیات

دو مبحث حفظی در این درس داریم که در کنکور های اخیر شاهد این موضوع بودیم که با حفظ کردن نمیشه به راحتی تست هاش رو پاسخ داد. هر ساله ۳ تست از معنای لغات ادبیات و ۲ تست پیرامون املا صحیح لغات در کنکور سوال مطرح میشه. در کنارش ۳ تست هم از مبحث شیرین تاریخ ادبیات سوال خواهی داشت. همین ۸ تست ۳۲ درصد کنکور ادبیات رو پوشش میده که میتونه درصد قابل توجهی برای رسیدن به رشته های تاپ باشه.

اهمیت این درصد زمانی بیشتر میشه که متوجه باشی بین تست تاریخ ادبیات و آرایه هیچ تفاوتی وجود نداره. با زدن یک تست آرایه ۴ درصد به دست میاری و با زدن یک تست تاریخ ادبیات هم همون ۴ درصد رو کسب میکنی. این نکته رو از این جهت مجدد گوشزد کردم که بعد از کنکور این حسرت رو نخوری از اینکه تست آرایه رو درست زدی اما تست تاریخ ادبیات که راحت تر هست رو اشتباه جواب دادی.

اگر دقت کرده باشی اکثر لغات در کتاب درسی بیشتر از یک معنی دارن. روال کار در زمان امتحانات تشریحی این بود که یکی از این معانی رو برای هر لغت حفظ میکردی که اگر در امتحان مورد پرسش قرار گرفت بتونی به راحتی معنی لغت مربوطه رو بنویسی. اما در کنکور با این روش نمیتونی موفقی باشی. اگر یک لغت در کتاب درسی ۳ معنی متفاوت داشته باشه، این امکان وجود داره که هر کدوم از اون معانی مورد پرسش قرار بگیره. این نکته رو گفتم تا بدونی که باید تک تک معانی لغات کتاب درسی رو بخونی و به خاطر بسپاری. برای تاریخ ادبیات هم قضیه به همین منوال خواهد بود و باید به عنوان مثال تمام آثار هر شاعری رو به خاطر داشته باشی تا در جلسه کنکور دچار مشکل نشی.

 

کتاب های کمک آموزشی

خدا رو شکر در حال حاضر در بازار کتاب های کمک آموزشی کنکور خوبی برای تک تک این مباحث وجود داره که هر کدوم با روش های خوبی به توضیح ۵ مبحث ادبیات پرداخته. توصیه ای که دارم این هست که قبل از انتخاب منبع حتما با مشاور و دوستانی که داری مشورت کن و سعی داشته باش که انتخاب ایده آلی انجام بدی که بتونه بهت کمک زیادی بکنه. باز هم تاکید میکنم برای هر مبحث فقط و فقط یک منبع کمک آموزشی تهیه کن و نه بیشتر. باید تمام تمرکز  تو روی کتاب درسی و اون منبع کمک آموزشی باشه. قبل از خرید حتما منابعی که در انتخاب کردنشون شک داری رو از نزدیک ببین و با مقایسه کردن و مشورت هایی که از نزدیکان خودت گرفتی بهترین رو انتخاب کن