بهترین روش مطالعه عربی کنکور

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

برای کنکور، درس عربی رو چجوری بخونیم؟

یه سری درس ها هستن که نمره گرفتن از اونا یه حال خاصی داره. مثلا درس فیزیک، درس عربی و درس ریاضی. وقتی شما از درس ادبیات یا زبان انگلیسی نمره 20 میگیری یا مثلا تو آزمون ها 100 درصد تست رو درست میزنی، خیلی بهت احساس خوبی میده اما وقتی از اون درس های سخت و بد بدن مثل فیزیک و عربی بتونی یه همچین نمره ای بگیری یا توی کنکور چنین درصدی رو بزنی حسابی حس و حالش فرق داره و اساسی انرژی میگیری.

خب چیکار کنیم که به این سطح برسیم. همون طور که میدونید، عربی مثل بقیه درس های عمومی 25 تا تست داره و دومین درس توی ترتیب دفترچه اوله. خیلی ها بعد این که ادبیات رو زدن از روی عربی میپرن و میرن سراغ دین و زندگی و زبان و آخر سر اگه فرصتی بود یه نگاهی هم به عربی میندازن. چرا؟ تا حالا بهش فکر کردین؟ یا خیلی میترسن از عربی و فک میکنن بلد نیستن یا تا حالا نخوندن و اصلا نمیدونن چیکار باید بکنن و برنامه ای براش ندارن.

قبلا هم گفتیم که این چنین سبک درس ها مثل درس عربی، با این که آزار دهنده هستن اما شدیدا درصد میارن. اگه شما بتونید کنار درس های دیگه یه مقدار روی این درس هم کار کنید، تفاوت نتیجش رو حتما لمس می کنین.

حالا نگران نباشین. ما این جا توی این مقاله یه سری راه کار آماده کردیم تا برای شما معرفی و بررسی کنیم تا ببینید که راحت تر از اون چیزی که فکر کنید میتونید به نمره و درصد بالای درس عربی برسید :

از عربی نترس

خیلی ساده و شاید مهم ترین رکنی که باید داشته باشی همین شجاعت و نترس بودن هست. تعجب نکن دوست من، اگر جلوی این ضعف رو از همون ابتدا نگیری روز به روز ترس تو از این درس بیشتر و بیشتر میشه و کار به جایی میرسه که بدترین تایم روزانه تو زمانی میشه که باید عربی بخونی. شاید الان کار از کار گذشته باشه و تو هم مثل خیلی دیگه از کنکوری ها میل به مطالعه عربی نداشته باشی. کاری که باید انجام بدی این هست که سعی کنی کم کم به این درس نزدیک بشی، با روزی ۱۵ دقیقه وقت گذاشتن شروع کنی و این ساعت رو افزایش بدی. ریشه اصلی عدم موفقیت در درس عربی و مابقی دروس در ضعف پایه ای ما موجود است. بنابراین کاری که باید انجام بدی این هست که از پایه شروع به مطالعه کنی، از ب بسم الله.

 

یه کمک آموزشی خوب پیدا کن

داشتن یک منبع کمک آموزشی خوب تو رو از سردرگمی نجات میده و ما برای اینکه بتونیم مطالب کتاب درسی رو خیلی خوب یاد بگیریم. منبعی که از همه نظر کامل باشه و متن روانی برای تو داشته باشه. کتابی که بتونی به راحتی به وسیله اون قواعد عربی رو درک کنی. برای اینکه بتونی به تست های تمام مباحث عربی پاسخ بدی باید قواعد این درس رو خیلی خوب و دقیق یاد بگیری. درست فهمیدی قرار نیست قواعد عربی رو حفظ کنی، باید قواعد این درس رو خیلی خوب و دقیق یاد بگیری.

برنامه داشته باش

جدای از اینکه اوضاع تو در درس عربی به چه شکلی هست، بهت توصیه میکنم که برنامه ای منسجم برای مطالعه این درس داشته باشی. اگر در حال حاضر در مقاطع پایه در حال تحصیل هستی، سعی کن که میخ رو محکم بکوبی و کار رو به اما و اگر نکشی. از همین الان مطالب رو ریشه ای یاد بگیر و سعی کن که نقطه کوری برای سال کنکور باقی نمونه. اگر دوازدهمی هستی و باید در کنکور شرکت کنی بهت توصیه میکنم در ابتدای سال کار عربی رو یکسره کنی و اجازه ندی مباحثی که در اون احساس ضعف میکنی تا پاییز و زمستان همراه تو باشن. به راحتی میتونی با یک مطالعه خوب، طبق برنامه و با کیفیت تو سه ماه تابستون به یک عربی دان تبدیل بشی و از مطالعه و تست زدن برای این درس چموش نهایت لذت رو ببری.

اگر واقعا در این درس احساس ضعف میکنی بهتر هست که با یک برنامه خفن این درس رو ضربه فنی کنی. برای شروع کار بهتر هست که مطالعه عربی رو مثل زیست شناسی هر روز در برنامه خودت داشته باشی. نیازی هم نیست که زمان زیادی برای این کار اختصاص بدی، با روزی ۳۰ دقیقه مطالعه این درس میتونی به سطح معقولی برای عربی برسی. فقط کافیه که شروع کنی.

اصل مطلب چیه

اصل مطلب برای همه دروس از جمله عربی این هست که یاد بگیری با هر تیپ تستی از این درس به چه شکلی برخورد کنی. اگر از دوستان خودت سوال بپرسی هنوز هم پیدا میکنی داوطلب هایی رو که برای پاسخ دادن به تست های ترجمه عربی، هم صورت سوالات و هم تک تک گزینه ها رو کلمه به کلمه میخونن و بعضا شاهد بودیم که معنی هم میکنن!!

این در حالی هست که برای پاسخ دادن به تست های ترجمه با نگاه کردن به بخش های کلیدی هر گزینه میتونی جواب درست رو به دست بیاری. این قضیه دقیقا مثل این هست که انتظار داشته باشی که دروسی مثل ریاضی و فیزیک رو تنها با روخوانی کردن درسنامه و یا جزوه دبیر به درصد بالا برسی.

بهترین و صد البته راحت ترین کاری که باید در قبال عربی انجام بدی این هست که الفبای اولیه این درس رو به خوبی یاد بگیری و سعی کنی قواعد مربوط به هر مبحث رو خوب بفهمی. به هیچ عنوان از عربی پایه دهم غافل نشو. اتفاقا اولین مباحثی که برای عربی شروع مطالعه میکنی باید مباحث همین عربی دهم باشه.

باید همش برای تو باشه

فقط کافیه اون عشق و علاقه ای که باید رو در خودت ایجاد کنی و این عشق و علاقه فقط زمانی در تو ایجاد میشه که بلد باشی این درس رو به چه شکلی بخونی و چطوری با هر تست از هر مبحث این درس برخورد کنی. در این صورت مطمئن باش که برای مطالعه عربی و طی کردن پله های ترقی برای رسیدن به درصد ۱۰۰ در این درس لحظه شماری خواهی کرد.

وقتی به سوال ۲۶ از دفترچه عمومی میرسی فقط ۲۰ دقیقه فرصت داری تا به ۸ سوال ترجمه، ۹ سوال درک مطلب و در انتها به ۸ سوال قواعد پاسخ بدی. اگر دقت کرده باشی، متوجه میشی که برای پاسخ دادن به تست های هر ۳ مبحث نیاز داری که قواعد عربی رو خیلی خوب بلد باشی. حتی برای ۸ تست ترجمه هم نیاز داری که قواعد عربی رو خیلی خوب یاد بگیری.

ازت میخوام که به هیچ عنوان مرز بندی برای یادگیری قواعد عربی در نظر نگیر، همه مباحث رو به یک چشم ببین. امکان داره که از یک مبحث به صورت مستقیم سوالی در کنکور طرح نشه، اما برای پاسخ دادن به تست های مابقی مباحث پیش نیاز باشه. در کنار تسلط صد در صدی به قواعد باید حداقل معنای تمام لغات عربی کتاب درسی رو به خاطر بسپاری و به طور کلی بتونی تمام متون عربی هر سه کتاب دهم، یازدهم و دوازدهم رو به راحتی معنا کنی.

تلگرام