۵ اشتباه هنگام تعیین حد ضرر

حد ضرر (Stop Loss) دستوری است که شما می توانید از آن استفاده کنید تا یک پوزیشن در یک قیمت و یا درصد خاص بسته شود تا از این طریق بتوانید ضرر را محدود و کنترل نمایید ؛ همانگونه که از اسم آن پیداست ، حد ضرر برای محدود و کنترل نمودن ضرر در مواقعی می باشد که یک ایده ترید سرانجام موفقی ندارد .

به کارگیری حد ضرر یکی مهم ترین پایه‌های مدیریت ریسک به حساب می آید ؛ به همین خاطر است که هر کتاب ، وبینار و مربی ، تاکید بسیار زیادی بر اهمیت استفاده از آن در ترید می کند . اما ممکن است استفاده و مدیریت ضعیف حد ضرر ، هزینه زیادی برای شما در پی داشته باشد .

خیلی پیش آمده که اقدام به قرار دادن حد ضرر در سایه‌های کندل استیک کرده‌ایم و زمانی که به آن رسید ، پوزیشن را می بندیم و بعدا قیمت مجددا برگشت خورده و جهتی که ما پیش بینی درستی نموده‌ایم را پیموده و این در حالیست که ما بیرون از معامله بوده‌ایم .

در این مقاله تصمیم داریم ۵ اشتباه رایج در خصوص قرار دادن و مدیریت حد ضرر بپردازیم که با کمک آنها قادر به قرار دادن حد ضرر درست هستید و معاملاتتان موفقیت آمیزتر خواهد بود .

۱- از قبل تعیین نکردن حدضرر

پیش از آنکه ترید را شروع کنید بایستی بدانید که حد ضرر شما در کجا قرار خواهد گرفت . همین مسئله در خصوص نقطه ورود و حد سودهای (Take Profit) شما نیز صدق می کند .

تا وقتی که ترید فعال می باشد و قیمت در نوسان است ، هر دلیلی پیدا می کنید که در بازار باقی بمانید ؛ تعیین کردن حد ضرر پیش از آنکه وارد معامله شوید فایده ای که دارد این است که از گرفتن تصمیمات احساساتی جلوگیری می کند . چراکه شما هنوز سرمایه خود را در معرض خطر قرار نداده‌اید و در حقیقت شما با دیدن نمودار این حد را تعیین نموده اید .

ولی در صورتی که از پیش حد ضرر را تعیین نکرده باشید و بازار با تمام قدرت در جهت مخالف روندی که شما پیش بینی کرده‌اید ، حرکت کند شما قطعا متحمل ضرر از سوی بازار می شوید و به این موضوع دقت نمی کنید که در حقیقت ترید شما اعتبار خود را از دست داده است . پیش از آنکه یک پوزیشن را باز کنید ، به منظور مدیریت نمودن ریسک و سرمایه ، حتما حد ضرر خود را تعیین نمایید .

۲- تعیین نمودن حد ضرر مطابق عدد دلخواه

بازار به این توجه ندارد که میزان ریسک شما چقدر است ؛ برای بازار اهمیتی ندارد که یک عدد جادویی ۲ درصد دور از نقطه ورود و یا هر رقم دیگری باشد .

یکی از خطرناک‌ترین اشتباهاتی که امکان دارد انجام دهید ، می تواند این باشد که تلاش نمایید بازار را متناسب با چارچوب خود پیش ببرید . در صورتی که این شما هستید که می بایست چارچوب کاری خود را با بازار متناسب نمایید . در صورتی که یک عدد طلایی یا معادله‌ای برای قرار دادن یک حد ضرر مناسب وجود داشت ، کار بسیار آسانتر می‌شد ، اما همچین چیزی وجود ندارد .

پس زمانی که می خواهید تصمیم بگیرید که حد ضرر خود را کجا قرار دهید ، این تصمیم می بایست مطابق تحلیل تکنیکال صورت گیرد . حد ضرر را نباید نباید مطالق یک سطح جادویی قیمت که در درصد خاصی و طبق میل شما است ، پیش بینی نمایید . این مسائل برای بازار اهمیتی ندارد .

۳- اقدام به حرکت حد ضرر خود برای سر به سر شدن و یا سود حاشیه‌ای ، در بهترین زمان ممکن کنید

حد ضرر بدین منظور استفاده می شود که از شما در برابر تریدی که اگر مطابق پیش بینی شما پیش نرفت ، محافظت کند و هدف این نیست که معاملات شما بدون ریسک گردد .

منطقی است که حد ضرر مطابق تحلیل تکنیکال تنظیم گردد . تعداد زیادی از افراد با این قضیه موافق هستند که می بایست حد ضرر بر مبنای تحلیل تکنیکال صورت گیرد ؛ اما با این حال ، حد ضرر را به منظور سر به سر شدن (Break Even) یا سود حاشیه‌ای حرکت می دهند که در اینجا یک تناقض اتفاق می افتد .

حرکت حد ضرر در این صورت ، شبیه به این است که اقدام به تعیین جایگاه آن مطابق اعداد اختیاری نمایید . برای بازار اهمیتی ندارد که شما در کجا وارد پوزیشن شده‌اید و در کجا سر به سر می‌شوید . هنگامی که شما مطابق میل خود حد ضرر را به حرکت در می آورید ، تحلیل تکنیکال را در نظر نگرفته‌اید (مگر در صورتی که سر به سر شدن شما بر اساس یک سطح برجسته تکنیکال انجام شده باشد).

حد ضرر را نباید به منظور سر به سر شدن و یا سودی جزئی رها نمود و یا آن را تغییر داد . سوالی که در این صورت می بایست از خودتان بپرسید این است که در صورتی که من پوزیشن باز نداشتم و قیمت شروع به حرکت به سوی سر به سر و یا سود حاشیه‌ای می‌کرد ، آیا من آن را به عنوان یک ناحیه پراهمیت یا سطح بی‌اعتبارسازی می دانستم ؟ در صورتی که پاسختان خیر باشد ، یعنی  اینکه خارج شدن شما از پوزیشن در آن نقطه فقط در نتیجه‌ی یک تصمیم شانسی و اختیاری بوده است .

برای به حرکت در آوردن حد ضرر ، این امکان را دارید که به صورت دستی این کار را انجام دهید و یا سیستم Trailing Stop Loss را مورد استفاده قرار دهید . در این شیوه ، شما می بایست اقدام به تعیین میزان پیپ جابجایی مدنظر خود نمایید . این موجب می گردد که بعد از حرکت قیمت به میزانی که شما تعریف کرده‌اید ، حد ضرر نیز حرکت خود را شروع می کند . ولی در حالتی می باشد که شما که شناخت کاملی نسبت به بازاری که در آن ترید می‌کنید داشته باشید . در صورتی که نسبت به آن شناختی ندارید ، بهتر است که خودتان به طور دستی حد ضرر را جابجا نمایید .

اما حد ضرر می بایست تا جایی برود که به طور قطعی معلوم شود که در تریدتان دچار اشتباه شده‌اید . در صورتی که شما در نقطه خاصی پوزیشن را باز کرده‌اید ، می بایست بتوانید تعیین کنید که در فلان نقطه ، ترید من از سوی بازار بی اعتبار می‌شود و می بایست پوزیشن خود را ببندم  . در صورتی که قادر به انجام چنین کاری نباشید هرگز نباید به معامله ای وارد شوید .

طرح ترید خود قبول داشته باشید و بگذارید برایتان مسلم شود که در معامله دچار اشتباه شده‌اید که این با برخورد قیمت به حد ضرر صورت می گیرد . حرکت همیشگی و بدون فکر به سوی سر به سر شدن ، به گونه ای ترید تنبلانه به حساب می آید که موجب می گردد شما از استراتژی تریدتان فاصله بگیرید .

۴- تنظیم نمودن حد ضرر در جیب‌های نقدینگی

ساختارهای قیمتی تعیین شده‌ای موجود هستند که اغلب پیش از آنکه بازار تغییر جهت دهد ، مورد حمله قرار می گیرند . حد ضرر را دقیقا در بالا و پایین قله‌ها و کف‌های کلیدی قرار ندهید ؛ چراکه احتمال آن می رود بازار پیش از اینکه برگردد ، از این منطقه ها بگذرد .

شما قادر هستید خودتان این را تمرین کنید ؛ اقدام به باز کردن یک نمودار قیمت از بازاری که در آن ترید می‌کنید ، نمایید و نقاط نوسان کلیدی و قله‌ها و کف‌ها را تعیین نمایید . مشاهده خواهید کرد که در بیشتر موارد قیمت پیش از آنکه برگردد ، از این نواحی عبور می کند . تریدرهایی که اقدام به تعیین حد ضرر در بالا و پایین این نقاط می‌کنند ، پیش از آنکه بازار برگردد از معامله خارج می‌گردند .

به چه صورت می توانید خودتان را در مقابل شکار شدن محفوظ نگه دارید ؟ شیوه‌ی راحتی به منظور  انجام آن وجود ندارد و به همین دلیل هم اهمیت دارد . در صورتی که شما قیمت را در نظر نگیرید و هنگامی که قیمت به این سطوح کلیدی نزدیک می‌گردد آن را مدنظر قرار ندهید ، به احتمال زیاد مرتکب این اشتباه خواهید شد . در نظر داشته باشید که نباید حد ضرر را در نقاط خیلی واضح بگذارید .

نقاط نوسانی عمیق و واضح ، مرزهای محدوده‌ای و نقاطی که همه قادر به تشخیص آن هستند ، همیشه در تلاش برای نقدینگی مورد هدف قرار خواهند گرفت ؛ چراکه آنها را به عنوان نقاط مرجعی جهت ترک نمودن سفارش‌ها مورد استفاده قرار می دهند .

بنابراین کافیست فضایی را میان این سطوح و حد ضرر خود در نظر بگیرید تا بگذارید قیمت بدون اینکه شما را از معامله خارج کند از این نواحی عبور کند ؛ به ویژه اگر بازاری که شما در آن ترید می‌کنید ، دارای نوسانات بسیاری است . در این گونه بازارها می بایست فضای کافی جهت تنفس در نظر بگیرید و حد ضرر را دقیقا در این نقاط قرار ندهید .

۵- هیچگاه حد ضرر خود را به حرکت در نیاورید

همانگونه که بیان شد ، شما به این دلیل حد ضرر قرار می دهید که از شما در وقتی که ترید شما مطابق پیش بین شما پیش نرفت ، محافظت کند . ولی وقتی که بازار به شما ثابت نمود که ترید شما امکان دارد درست پیش برود ، این حد ضرر را به منظور محافظت نمودن از سود به دست آمده ، می بایست حرکت دهید .

امکان دارد بپرسید آیا این تناقض نیست ؟ زیرا پیش از این بیان شد که نباید حد ضرر را حرکت داد .

باید گفت که در این مسئله تناقضی وجود ندارد . این حرکت کورکورانه و بدون توجه به تحلیل تکنیکال به حساب می آید که نباید صورت گیرد ؛ ولی این موضوع که زمانی که بازار خودش را ثابت می‌کند ، باید حد ضرر را به حرکت در آورید ، در حقیقت همان حرکت در مسیر پیش بینی شده است . این یک تصمیم مطابق تحلیل تکنیکال و شیوه ای جهت حفظ سود شما در صورتی می باشد که قیمت به سمت هدف پیش می رود .

تفاوت این دو می بایست شفاف باشد . اولی یک تصمیم احساسی محسوب می شود ولی دومی تصمیم مطابق تحلیل تکنیکال به منظور حفظ سود است .

حرکت دادن حد ضرر بدین معناست که در زمان خرید بالا ببرید و در زمان فروش آن را پایین بیاورید و این وقتی اتفاق می افتد که قیمت به سوی هدفی که شما تعیین کردید ، در حرکت است .

زمانی که به معامله‌ای وارد می‌شوید که نسبت ریسک به ریوارد شما ۱ به ۲ می باشد ، تصور کنید همینطور که قیمت ریزش می‌کند ، شما حد ضرر خود را برای سر به سر شدن یا سود حاشیه‌ای می‌حرکت می دهید . قیمت به هدف شما نزدیک می‌گردد ، ولی کاملا به آن نمی‌رسد و بازمی‌گردد . در آن نقطه شما می بایست مجددا نسبت ریسک به ریوارد خود را مقایسه نمایید و در نظر بگیرید که آیا این نسبت منطقی است یا خیر .

در صورتی که تحت هیچ شرایطی حد ضرر خود را به حرکت در نیاورید ، نسبت ریسک به ریوارد شما اگر که قیمت به هدف نرسد و بازگردد خیلی نامناسب می‌شود .

چیزی به عنوان ترید رایگان وجود ندارد و این در حقیقت پولی است که شما به بازار برمی گردانید .

تکبر نداشته باشید ! اینکه یک ترید خوب را از دست بدهید فقط به این خاطر که شما قصد دارید دقیقا به هدفتان برسد ، احمقانه می باشد . بازار چیزی به شما بدهکار نیست و برایش مهم نیست که شما دقیقا هدفتان چقدر است ؛ هنگامی که ترید پیشرفت می‌کند ، حد ضرر نیز باید حرکت کند . در کل ترید ، می بایست نسبت ریسک به ریوارد مناسب را حفظ نمایید . در این صورت ، قادر هستید در بازار بدون سازمان دادن نقاط دقیق هدف سود به دست آورید .

منبع : medium